Sugen på att gå ner i vikt och bli lite piggare? Häng på och jaga kilona i Viktjakten som är ett samarbete mellan
Aftonbladet och Viktklubb. Varje dag i en månad bjuder vi
på kom-i-form-tips, smala menyer och råd från våra experter
– allt för att du ska inspireras och må bättre!
Träningsexperten Shirin Rågby Djavidi tipsar om effektiva övningar för kroppen. Först ut är benen.
– Det finns massor av bra övningar och eftersom benen är vår största muskelgrupp kommer du att känna att du har tränat ordentligt. Det kan vara ett skönt kvitto på att du har rört dig, säger hon.
Så gör du
Kör cirkelträning med alla dessa övningar tre gånger i veckan. Gör 15 stycken på varje övning och kör igenom ett helt varv. Håll tempot hela tiden. Det är toppen om du orkar göra ytterligare ett varv men om inte är det här en bra början. Utöka efter hand och pressa dig själv. Det är först då som du ser resultat. På övningarna där du växlar ben – gör 15 stycken på varje.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...