Sluta banta, och ta till några enkla knep istället. Det handlar om små förändringar – som du orkar leva med i längden. Resultaten kan bli desto större. Och långvarigare.
Du rivstartar med stora förändringar – och gläds åt snabba resultat. Men när det börjar kännas motigt smyger sig de gamla vanorna tillbaka. Känner du igen dig?
Då kan det vara läge att sluta banta. Satsa istället på några få, enkla förändringar i vardagen – som du orkar leva med i längden.
– Fördelen med de här förändringarna är att de inte är alltför ansträngade och att det därför inte blir så svårt att fortsätta med dem. Och det är en stor fördel, säger Josefine Jonasson, dietist på Viktklubb.se.
Många som har det kämpigt med vikten tar för stora portioner – både av mat och kaloririka drycker. För att komma ur beteendet kan några små knep göra stor skillnad. Det kan räcka med så löjligt enkla förändringar som att skaffa mindre tallrikar och glas.
– Yttre förändringar kan absolut hjälpa. Det gäller att skaffa sig rätt redskap för att nå förändring. För en del kan detta räcka långt, säger Josefine Jonasson.
Men det är ändå en förändring?
– Ja, absolut. Men för att man ska kunna uppnå de konsekvenser man önskar krävs det att man ändrar på de vanor man har – vanor som man egentligen trivs med. Det kan vara tufft! Men det är inte omöjligt – det gäller att fokusera på målet.
De här förändringarna passar dig som gärna lägger upp lite för mycket, och vet att du dricker lite för mycket kaloririka drycker. Har du andra problem kanske du vill hitta andra knep som passar dig.
Skriv gärna upp dina knep, och sätt lappen på en väl synlig plats i köket.
Du kommer att märka skillnad.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...