Unga tjejer har sex utan lust. Det kan skada dem för livet.
- Jag ger minst en tjej i veckan samlagsförbud, säger Rose-Marie Lager, barnmorska och sexolog i Borås.
Att unga tjejer har ont vid samlag är en av de vanligaste anledningarna till att de söker sig till ungdomsmottagningarna.
- När jag frågar flickorna om de har lust när de har samlag, svarar de "nej, inte alltid". De har samlag ändå, säger Rose-Marie Lager.
Varför har de sex utan lust?
- De är rädda för att förlora killen, de tycker att det är synd om killen, eller de tror att har man sällskap ska man ha samlag. Många börjar för tidigt. De är inte känslomässigt mogna.
Hur reagerar de när du förbjuder dem?
- De blir närmast lättade. Nu kan de säga till killen att "min barnmorska sa att jag inte kan ha samlag - och har jag det kanske jag inte kan ha sex på jättelänge".
Det stora problemet är att tjejer i dag inte vet hur deras kropp fungerar och hur det ska kännas med sex, menar Rose-Marie Lager.
- De vet inte vad lust och lubrikation är och lyssnar inte på sin kropps signaler. De tror att man ska ställa upp, trots att man inte har lust.
Därför försöker hon undervisa dem i hur deras kropp fungerar:
- Har man ingen lust är det som att köra med en fil i underlivet. Då skadar det slemhinnorna. Nästa gång kanske man har lust, men då kommer en förrädisk tanke, kanske omedveten, "bara det inte gör ont". Då försvinner lusten.
Ett annat problem är att många kvinnor fortsätter att ha sex fast det gör ont - vilket gör att slemhinnorna drabbas ännu mer, enligt Lotti Hellström, överläkare på Karolinska sjukhuset i Solna och vestibulitexpert.
- Nästan alla kvinnor jag behandlat för vestibulit säger att de har samlag fast de har smärta. När jag frågar varför säger de att de vill vara normala, väldigt sällan att de njuter av det.
Viagra är testat på kvinnor med vestibulit, men fungerar inte.
- Det sexuella problemet hos kvinnorna är låg lust, inte låg förmåga.
Hon menar att vestibulit kan botas hos vissa kvinnor genom att de får tillbaka lusten.
-En stark sexuell attraktion släcker smärta. Att bli riktigt kär är det enda som verkligen botar.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...