Publicerad: 2008-05-12
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Så blir du en karriärista!

Kvinnorna i tv-serien ”Cashmere mafia” är snygga, rika och självständiga. Precis som allt fler unga svenskor.   Kvinnorna i tv-serien ”Cashmere mafia” är snygga, rika och självständiga. Precis som allt fler unga svenskor.
  Först karriär – sedan barn Mariah Carey, 38, och Kylie Minouge, 40, vågar vänta.  
Vad är viktigast för dig?
Se resultat

6 tips – så blir du också en karriärista!

  Egot framför allt. Visa gärna medkänsla och empati, men det är du som gäller.

  Bli expert på det du gör.

 Behåll fokus.

  Ta ingen skit. Varken från din chef, dina kollegor eller din partner.

 Stå upp för dina vänner. Strunta i resten.

 Sätt höga mål – och ge dig aldrig.

Du har status, makt och råd att köpa en Hermés Birkin.

Karriären är allt, pallar inte kärleken fins alltid väninnorna där.

Och det är inte längre ensamt på toppen.

Allt fler kvinnor offrar allt för karriären. Så säger trenden – se bara på tv-serier som ”Cashmere mafia” och kommande ”Lipstick jungle”. Vi satsar på oss själva. Syns, hörs och får allt bättre positioner i samhället. Ratar männen.

– Att vara kvinna i dag innebär något helt annat än för bara tjugo år sedan. Nu tillåts du vara ung, smart, snygg och framgångsrik på en och samma gång, du behöver inte ”bli man” för att lyckas, säger Ida Hult, etnolog och trendstrateg på företaget Trendethnography.

En undersökning bland unga i 17 länder visar tydligt att pengar och status blir allt viktigare värden för unga kvinnor. Samtidigt blir deras tilltro till män mindre och mindre.

– De här kvinnorna vet att de skrämmer män. I deras intensiva vardag med mycket jobb väljer många i stället att förlita sig på starka väninnor, säger Ida Hult.

Karriärmässigt ser trendforskarna att unga kvinnor är ambitiösa, skaffar sig högre utbildning än många män och sätter höga mål.

– Kvinnor känner inte att de har råd att bara välja ut några få karriärstrategier och satsa på dem, som männen gör. Ingenting tyder på att trenden håller på att avta, tvärtom. Fortsätter utvecklingen såhär kommer vi att se att kvinnor tar för sig ännu mer, säger Sofia Johnsson, framtidsstrateg på Kairos future.


Är du redo att offra allt för karriären?

Namn: Rebecca Edstrand. Ålder: 19 år. Bor: Kalmar. Familj: Mamma, pappa och två yngre bröder. Gör: Pluggar sista året på gymnasiet.   Namn: Rebecca Edstrand. Ålder: 19 år. Bor: Kalmar. Familj: Mamma, pappa och två yngre bröder. Gör: Pluggar sista året på gymnasiet. Namn: Christina Bredberg. Ålder: 42 år. Bor: Stockholm. Familj: En 15-årig son. Gör: Egen företagare.   Namn: Christina Bredberg. Ålder: 42 år. Bor: Stockholm. Familj: En 15-årig son. Gör: Egen företagare. Namn: Linnéa Eriksson. Ålder: 27 år. Bor: Veberöd. Familj: Sambon Kalle. Gör: Pluggar till behandlingsassistent.   Namn: Linnéa Eriksson. Ålder: 27 år. Bor: Veberöd. Familj: Sambon Kalle. Gör: Pluggar till behandlingsassistent.

Rebecca Edstrand, 19:

"Ja, varför ska alltid männen få ha en karriär men inte kvinnorna?

Nu är det hög tid för kvinnor att förstå att vi kan göra precis det vi vill.

Jag är självklart redo att offra allt för att få den karriär jag vill ha, jag ska nå så högt jag bara kan. Man lever bara en gång, det gäller att kämpa för sina drömmar och visioner.

Bara för att man vill göra karriär betyder inte det att man inte kan ha familj.

Och varför skulle förresten familjen sätta stopp för karriären?

För att våga satsa krävs mod och jag önskar att alla kvinnor kunde hitta det modet inom sig. Alla kan om de vill.”

Christina Bredberg, 42:

Ja, det är okej – om man är säker på att man vill det.

Jag tror stenhårt på tesen ”lyckliga föräldrar = lyckliga barn”.

Även om barnen får se lite mindre av mamma, tror jag att hela familjen mår bättre med en glad mamma som jobbar mycket än en missnöjd mamma som valt bort karriären mot sin vilja. Då får den lediga tiden tillsammans mer kvalitet. Samtidigt är det viktigt att barnen mår bra med lösningen på hemmafronten.

Skulle familjen splittras för att mannen inte klarar av kvinnans karriär, tror jag att kvinnor är bättre på att fixa både familjeliv och karriär på egen hand.”

Linnéa Eriksson, 27:

"Offra allt för karriären? Jag tycker att det är helt upp till var och en hur man vill leva sitt liv, man måste få göra sina egna prioriteringar.

Vi lever i 2008 nu och att en kvinna jobbar och mannen är hemma med barnen eller har ett mindre välbetalt jobb är inget konstigt, det var länge sedan en kvinna hörde hemma barfota och gravid framför spisen. Men vad man än väljer måste man ta ansvar för sitt val.

Jag tror inte att det är sunt att satsa stenhårt på en sak, oavsett om det är att gräva ner sig i arbetet eller att bara leva för sina barn. Man måste ha sina andningshål. ”

Över 1400 varor med 40% rabatt!

  Klicka hem dina fynd här - alltid fri frakt och fri retur.
  Sneakers till kanonpris - köp bland annat Puma, Nike & Converse.
  Snygga jackor i mängder från schyssta varumärken.
  Håll dig varm på sommarnätterna fynda bla. hoody från Nike.
  Snygga shorts till superpriser fyll på sommargarderoben.

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Så skaffar du barn – på egen hand

  ”Jag har inte tid att vänta” Pia, 39, är singel och blivande mamma
  Adoption för ensamstående   Så säger lagen   Så mycket kostar det
  Insemination – allt du behöver veta   Så går ni tillväga   Så lång tid tar det  

Över 1400 varor med 40% rabatt!

  Klicka hem dina fynd här - alltid fri frakt och fri retur.
  Sneakers till kanonpris - köp bland annat Puma, Nike & Converse.
  Snygga jackor i mängder från schyssta varumärken.
  Håll dig varm på sommarnätterna fynda bla. hoody från Nike.
  Snygga shorts till superpriser fyll på sommargarderoben.

Sex – när du är med barn

  STOR GUIDE: Så får ni gravidsexet att fungera när magen växer   Så skyddas fostret   Så njuter ni tillsammans trots gravidkulan  
  BILDSPEL 5 sexställningar för gravida Sexologen tipsar om ställningar som funkar  
  Supertipsen: Så får du henne att komma Så gör du succé i sängkammaren  

Hon skaffade barn – för att få semester

  "Att få barn var mer hektiskt än att jobba" Trodde hon skulle få lugn och ro som föräldraledig  

Så blir du en gud i sängen

  Unik faktabank:   KK-tekniken som garanterar orgasm   Sexologens 12-stegsmetod mot tidig utlösning   Förför med massage   För både homo- och heteropar...och mycket mer.
  Bildspel Så kommer ni – tillsammans Förverkliga drömmen om duo-orgasm.  
  Tjejsex – den kompletta guiden för nybörjare. Experternas bästa tekniker.  

”Jag får orgasm – när jag sover”

  Sömnforskaren: ”Ibland går det så långt att man utsätter någon för sexuella övergrepp.”  

”Förskolepersonal ska vara fullblodsproffs”

Malin Wollin: ”Föräldrar får balla ur – men förskolepersonal måste behärska sig”  

”De yngsta är under tio”

  Hit kommer fulla och drogpåverkade ungdomar när festandet spårat ur Aftonbladet besöker Maria Ungdoms akutmottagning.
  Förälder, så hanterar du Valborg Få koll under högriskhelger.  

”Han sa till mig att börja träna”

”Därför låg vi med vår chef”

  Tre personer berättar vad som fick de att ta steget   Löneförhöjning?   Bättre arbetstider?   Befodran?

När hjärtat krossas

  Stor artikelsamling: Sviken av den du älskar mest – läsare berättar sina livsöden   Dumpad på bröllopet   Så kommer du över sveket   Psykologen: ”Kan drabba vem som helst”   Krisens olika faser  
  ”Jag övergavs – strax före förlossningen" Maja väntade deras kärleksbarn – då stack nyblivna frun
  Dumpad? Så går du vidare NU Hur ska ni nu förhålla er till varandra  

”Jag jobbade direkt efter förlossningen”

  Karriärcoachen: Svårast för egenföretagare att vara föräldralediga ”Många har jobbet som livsstil och identitet.”  

”Jag skrev med en bebis vid vårtgården”

Malin Wollin: ”Ingen är så effektiv som en bröstmjölksläckande egenföretagare – men roligt är det inte.”  

Skräckrapport: Så dålig lunch får skolbarnen

EFTERLYSNING Vad åt du till skollunch i dag? Skicka in bild!

”Vi vuxna svär – klart våra ungar gör det”

DANIEL PERNIKLISKI: Att härma är barns viktigaste egenskap – och svordomar en naturlig del av vårt eget språk.  

”Vi har inget sexliv sedan vi fick barn”

  Linn Heed Ackerfeldt svarar på läsarnas relationsfrågor ”Så här vaknar begäret till liv igen”.  
  ”Hur blir vi lättast gravida?” Linn svarar på läsarnas frågor.  
  ”Mensen blir värre med åren” Linn hjälper läsarna.  

”Min dotter har ett halvt hjärta”

  När Sara var på väg hem från BB med Stina upptäckte läkarna blåsljudet ”Det var fruktansvärt att se henne somna in och sedan bara gå därifrån.”  

Stressigt värre för svenska föräldrar

  Ny undersökning: Varannan förälder hinner inte med alla vardagsmåsten Experten: ”Jämlikheten har inte nått så långt som vi hoppats.”  

”Vår bild av kvalitetstid är rubbad”

Daniel Pernikliski ”Gör kvalitetstid av vardagssysslorna - annars blir det inte många minuter över till livet.”  

”Vi ser världen med våra barn”

  Familjen Ringdahl bilar och sover i tält världen över - med fyra barn ”Vi är hemma, oavsett om vi är i öknen, djungeln eller i en storstad.”  

”Du hittar inte den rätta – du blir den rätta”

  Blossom och Hasse om hur de fått kärleken att hålla i 21 år - och om krisen som nästan spräckte förhållandet.  
  ”Svenska par måste lugna sig” Eva Rusz vet hur ni får relationen att hålla - livet ut.  
  12 övningar för ett lyckligare förhållande Så vårdar ni relationen med expertens metoder.

Par testar: Hett filmsex

  Paret Niklas och Susanne provade på sex som på vita duken i en vecka   Titanic   9 1/2 vecka   The heartbreak kid... med flera.  

”Många hoppar väldigt snabbt in i äktenskap”

  1 av 4 svenska föräldrapar separerar inom fyra år efter barnets ankomst Relationskunskap ett ämne i skolan? Så tycker par på stan!  
MALIN WOLLIN ”Livet är inte en fuckfest med rosé och Gosling” Svaret på varför par går isär.  
Daniel Pernikliski ”Barnen är alltid de största förlorarna” Oavsett om man stannar eller går.  

”Förstagångsföräldrar ser på socker som DJÄVULEN”

MALIN WOLLIN köper ett mindre ägg för godiset i påsk ”Socker är inte nyttigt och en del barn är hiskeligt tjocka”.  

Så botar du din svartsjuka med smarta KBT-metoder

  5 steg till att bli fri från svartsjukan Så tar du kontroll över din svartsjuka – och så hanterar du en svartsjuk partner.  

Kicka igång sexlivet – med ett schema

  Malena Ivarsson: ”Inbokade kärleksmöten ger energi till relationen.”  
  Max och Evelina testade schemalagt sex: ”Märkligt i början – men sen kommer man in the mood.”
  Så väcker ni glöden till liv – steg för steg Malena listar 5 metoder som får sexlivet att spraka.

Stor guide: Att skilja sig – så går det till

    Pappersarbetet   Bodelningen   Bostaden   Barnen Så går du tillväga – och så vet du om du behöver en advokat.  

"Barnomsorgen måste formas efter nya behov"

Daniel Pernikliski: "Lösningen måste vara flexibel barnomsorg – inte privata nannys för de som har råd."  

Skilde sig på låtsas - för kärlekens skull

  ”Varannanveckaslivet” räddade Kristinas och Lennarts relation som börjat gå på rutin. Eva Rusz: ”Många skilsmässor skulle kunna undvikas.”  
  Stor guide: Att skilja sig – så går det till   Pappersarbetet   Bodelningen   Bostaden   Barnen  

"Metoden borde tas emot som en frälsning"

  Daniel Pernikliski har själv testat att dela upp markservicen: "Ett ypperligt sätt att garantera ett jämställt förhållande."  

De vinner priset Årets Wendela

  Pristagarna: ”Priset är till alla vi hjälpt.”  

”I dag söker fler yngre hjälp”

Systerjouren Somaya, som är Årets Wendela, sätter ljus på problemet med hedersvåld. Läs den intressanta chatten med Susanne Namaani, verksamhetsledare på Somaya, här! /Karin Magnusson
  ”En ängel öppnade dörren” Sara flydde ur sin pappas våld och fick skydd hos systerjouren.

”Hur hämnas jag på min otrogne man?”

  Malena Ivarsson svarar.   ”Gel som ökar sexlusten”   ”Slutat älska varandra”
  "Sex med andra triggar sexlivet" Fler råd från Malena.
  "Hur väcker jag penisen till liv?" Malena svarar på läsarfrågor.

GUIDE: Så löser ni de 10 vanligaste pargrälen

  Stor parguide: "Så bråkar ni rätt – och stärker relationen"
  Bildextra 10 gräl – så löser ni dem Parterapeuterna tipsar:   Gräla konstruktivt   Rannsaka   Våga pausa   ...och 10 vardagssituationer.

Varannan vecka för mamma

  Jessika pendlar mellan sin son och nya man: ”Enda sättet att leva med båda.”
  Psykologen: ”Skilsmässa är en stor förändring – markera det.”

”Sexlusten dog av mina p-piller”

  1 av 3 som äter p-piller har problem med sexlivet "Jag blev som ett vrak som ömsom grät, ömsom skrattade."
  Bildextra Hormonfria alternativ Så skyddar du dig.

”Därför väljer vi bara rika män”

  Vi ratar vanliga knegare och män utan pengar Två kvinnor berättar om att välja män med saftiga löner och dyra bilar.  
  Ingrid, 70: ”Jag kom att älska honom på sätt och vis ändå.”
  Linnea, 29: ”Jag har inget gemensamt med killen på Ica.”

Här är Sveriges första könsneutrala barnbok

  Hen i stället för han och hon i ”Kivi och Monsterhund” Författaren: "Väldigt befriande att slippa könstänket."

luft

Är det inte dags att fråga barnen?

  Åsa Erlandson har tröttnat på hysteriska vuxna "Tror ni på allvar att barnen kommer växa upp till osäkra spillror?"  

Lever du med en psykopat?

    Här är 8 utmärkande drag Eva Rusz: Deras charmerande uppvaktning svår att stå emot.

Stressforskare varnar kvinnliga 70-talister

  ”Generation ambition” kan vara på väg mot en hälsokollaps   Så taggar du ner! Experten tipsar: Tidiga tecken på utbrändhet.  
  ”Jag vaknade och trodde jag skulle dö” Petra levde "perfekta livet" - tills hon plötsligt slutade fungera.
  ”Det är galet! Min generation är så lurad” Anna, 38, sade hon upp sig från jobbet – och fick ett nytt liv.

Sönderslagna män – och kvinnor i kjol?

  Kvinnliga boxare uppmanas tävla i kortkort – män ska kasta skydden Proffsboxare: ”Boxning handlar inte om att visa hud utan om att slå hårt”.  

”Varför ska den enögda hämnaren alltid styra?”

  Malin Wollin: Kjol ger ”kvinnligt intryck”? Snarare ett muttigt uttryck för alla som sitter på en lägre nivå runt boxningsringen.  

”Ångesten lättade när jag hade sex”

  Thomas Ristrand var sexmissbrukare i trettio år – nu hjälper han andra "Jag rättfärdigade min otrohet med att min tjej var dum."
  ”Det finns bara ett råd – skaffa hjälp” Psykoterapeuten: "Att fortsätta med sexuella vanor som skadar är vansinne – hjälp finns att få."  

Horoskop, sex och relationer

FÖR ENDAST 1 KRONA OM DAGEN – (29 KRONOR I MÅNADEN) FÅR DU PÅ WENDELA:

Heta guider om sex och relationer

Tillgång till Aftonbladets alla horoskop

Svar från våra relationsexperter Malena Ivarsson, Linn Heed och Eva Rusz

Unika erbjudanden från Aftonbladet

Paketering Plus

  Slipp komma för fort Tekniken som gör dig uthålligare i sängen.
  Erotiska filmer för par Sexologen sätter plus på 10 e-rullar.
  Succéefterätten som alla pratar om Så kan du testa lyckade receptet.
  ”Övergavs – före förlossningen” Då stack Majas nyblivna fru.
  ”Sexlusten dog av p-piller” 1 av 3 har problem med sexlivet.
  Ex-brottarens galna spindelattack ”Höll på att skita på sig”.
  Lever du med en psykopat?   Här är 8 utmärkande drag.
  12 övningar för ett lyckligare förhållande Så vårdar ni relationen med expertens metoder.
  Dagens horoskop Astrologen berättar: Så blir din dag.
  ”Därför är vi otrogna” Svenska kvinnor berättar.
  Se de fantastiska bilderna Här kan du se dykaren mata fiskarna.
  Tio aktuella boktips! Läs bokbloggen med Cecilia!
  Svenskarna: Så har vi sex 34 000 svarade i stor läsarenkät.  
  Ifall din killes penis kunde snacka... ...skulle du få höra detta.  
  ”Kan vi inte bara ligga?” 3 av 4 unga är okej med att ha KK.  
  GRÄLGUIDE: Så löser ni de 10 vanligaste parbråken.
  "Han tycker att aga är okej" Eva Rusz ger läsarna råd.  
  ”Jag kommer gråta av glädje” Så håller ni glöden vid liv – när barnet dröjer.  
  "Ska jag fejka orgasm?" Linn ger läsarna råd.  
  ”Vi kan göra precis vad vi vill” Blondinbella om 90-talisterna.  
  Bra sex – hela livet Så har du bra sex – oavsett ålder  
  ”Jag såg min pojkvän bli mördad” Madelenes kärlek attackerades med träpåkar och plankor.  
  "Hon har fotat våra sexlekar" Malena Ivarsson ger läsarna råd.
  Så förför du med erotisk massage Stor guide med 10 tekniker.
  ”Vi tältar – med fyra barn” Jorden runt på annorlunda vis.  
  "Jag bryr mig inte om mamma dör" Möt vi som brutit med päronen.
  ”Jag lämnade mitt land för kärleken” Tanja blev kär i svenske Niclas.
Mejla Tipsa Wendela! Kontakta redaktör Monica Karlstein.
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.

Mer Aftonbladet:

Upp


Wendelas redaktion
Tjänstgörande webbredaktör:   Monica Karlstein

Wendela-chef: Pernilla Ericson

 


Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-05-25
Sök på Aftonbladet