Utbrändheten är vanligast i lågbetalda vårdyrken. Men den största ökningen står unga, privatanställda karriärkvinnor för.
Mellan 2000 och 2004 ökade långtidssjukskrivningarna bland kvinnor med en månadslön på över 25 000 kronor med 326 procent.
De som tjänade under 25 000 ökade med 56 procent. Diagnoserna är främst stressrelaterade, enligt pensionsbolaget Alecta.
Utbrända kvinnor – ett ”kärringproblem”.
Vår tids folksjukdom har låg status i vården.
Utbrända kvinnor – ett ”kärringproblem”.
Vår tids folksjukdom har låg status i vården.
– Primärvården är inte tillräcklig rustad. Man har inte ”marknadsanpassat” sig efter vilka åkommor som ska behandlas, säger Hélène Sandmark, forskare vid hälsovetenskapliga institutionen på Örebro universitet, som studerat utbrända kvinnors väg tillbaka till arbetslivet.
Deras sjukdomar prioriteras inte inom läkarkåren.
– Man vill jobba med de häftiga diagnoserna. De är jätteduktiga på att behandla män med hjärtinfarkt. Men kvinnor med värk och stressjukdomar anses inte särskilt kul.
Flera rapporter visar att män får både dyrare och snabbare rehabilitering.
– De kvinnor jag har intervjuat i min studie har inte känt sig så väl omhändertagna. De sjukskrivs och ställs i nån kö.
I stället krävs det en aktiv rehabilitering där man tidigt ringar in problemen.
–?Då kanske man inte behöver sjukskriva alls, säger Hélène Sandmark.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...