Det råder en utviksboom. Britney Spears och fotbollsspelaren Josefine Öqvist är två kända kvinnor som kastar kläderna.
Herrtidningar blir överösta med brev från tjejer som vill vika ut sig och på internet har floran av utvikssidor för vanliga tonårstjejer exploderat.
I dag startar en artikelserie i Aftonbladet som handlar om utvik.
Vilka är tjejerna som viker ut sig, varför gör de det, och hur har det gått för dem som vek ut sig för fem år sen?
Lelle Anderzén jobbar som modellfotograf i Göteborg.
De senaste åren har hon fått ett tilllägg i sitt klientel:
– Varje dag ringer tjejer som vill att jag ska ta utviksbilder som de kan skicka in till Big Brother eller någon annan dokusåpa.
För ett par år sedan hände något. Då fick Lelle Anderzén plötsligt förfrågningar från vanliga tjejer om att de ville ta bilder på sig själva i underkläder. Sedan har det gått snabbt säger hon.
– De verkar tro att ju mer de avslöjar, desto större chans är det att komma med i en såpa. Jag säger till dem att jag tror att de tjänar på att inte visa alltför mycket.
Bingo Rimér är flickfotografen nummer ett. Han har fotograferat hundratals tjejer som vikt ut sig.
– Det är inga svårigheter att hitta tjejer. Det råder en utviksboom i Sverige. Han säger att det är svårt att slå igenom som modell.
– Sverige är ett litet land med en liten marknad. Det vanligaste scenariet är att man står i receptionen på vardagarna och jobbar som modell på helgerna eller på fritiden.
Han får tjogvis med mejl varje vecka från tjejer som vill vika ut sig.
– Drömmen om att lyckas genomsyrar alla branscher, inte bara den jag representerar. Men vissa fattar nog inte att det är mycket hårt arbete bakom de som lyckats. Man måste ha rätt inställning.
Tjejerna som kommer till Lelle Anderzéns studio betalar mellan 3 000 och 4 500 kronor för att bli fotograferade.
– Förr ville tjejerna bli plåtade i jeansbyxor och topp. Nu är det bikini som gäller. De vill stå i sensuella poser, med handen i troslinningen och ofta med plutande läppar.
Även Bingo Rimér känner av tjejers stora önskan att vika ut sig och han har sin förklaring.
– Det beror delvis på att det finns väldigt många tjejer som är exhibitionistiska och vill vara lättklädda och sexiga i tidningar. En del tjejer får en kick av att visa upp sig nakna. Människor är olika och det måste vi alla respektera.
Modellfotograf Lelle Anderzén vittnar om att många söker en väg till berömmelse genom att vika ut sig. De vill kanske få en skjuts i karriären, eller när en dröm om att bli sångerskor.
Ett återkommande tema som Bingo Rimér tar upp när ämnet utvik diskuteras är föräldraansvar. Föräldrarna måste ta ansvar för ungdomarnas självkänsla.
– Föräldrarna kan vara bovarna i dramat. Om inte de kan ge barnet bekräftelse så kommer barnet att söka det någon annanstans. Unga minderåriga tjejer måste kunna prata med sina föräldrar. De måste känna sig säkra på att föräldrarna finns där för dem.
Har du inget eget ansvar?
– Jo, de tjejer jag fotar pratar jag med. Och de representerar inte heller ett osunt ideal. Jag vill inte fota anorektiska tjejer utan föredrar tjejer med lite former.