Stora bilder på kvinnor i behå – ja. Men att skriva ”We love boobs” – nej.
I Stockholms tunnelbana tvingas Lindex censurera sina reklamaffischer.
I måndags drog Lindex i gång en stor behå-kampanj. I Stockholm, Göteborg och Malmö kan man nu se stortavlor med kvinnor i behå, och med slogan ”We love boobs”.
Men i Stockholms tunnelbana får inte slogan vara med, detta efter att man på företaget Clear Channel, som äger reklamplatserna på SL:s yta reagerat.
– Nej, vi gjorde den bedömningen att man skulle ta bort texten. Vi har så många trafikanter i den här miljön, och vi vill inte att någon ska ta illa vid sig, säger Björn Holmberg, pressansvarig på SL.
– Vad vi än hade gjort så hade det blivit diskussion – hade texten stått kvar hade ni undrat varför vi tillåter ett så sexistiskt budskap.
Ulrika Danielsson är informationschef på Lindex.
– Vi tycker förstås att det är tråkigt, och beklagar att det blev så här. Men eftersom SL upplåter så många reklamplatser i Stockholm gick vi ändå med på den här kompromissen, säger hon.
Ulrika Danielsson tycker förstås inte att ordet ”boobs” är nedsättande eller sexistiskt.
– Självklart diskuterade vi ordvalet mycket. Vi tycker att ”boobs” är ett positivt laddat ord, mycket mjukare än till exempel ”breasts”.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...