Enligt en ny studie som publicerades på söndagen spelar mer än hälften av amerikanska vuxna tv-spel och runt en femtedel spelar varje eller nästan varje dag.
Enligt studien från amerikanska Pew Research Center spelar 53 procent av amerikaner över 18 år tv-spel. Siffran sjunker dock dramatiskt högre upp i åldrarna.
Av amerikanerna mellan 18 och 29 år spelar 81 procent tv-spel, av dem mellan 30 och 49 är siffran 60 procent medan bara – eller så många som – 23 procent av dem över 65 ägnar sig åt spelandet.
Bland tonåringarna var siffran rätt väntat högst – 97 procent, medan skillnaden i intresse mellan könen var rätt liten.
Definition på tv-spel i studien omfattade onlinespel, dataspel, konsolspel, mobiltelefonspel, bärbara tv-spel samt palm pilots och liknande. Bland de vuxna var spel på dator populärast.
Studien baseras på mellan 1 063 och 2 054 vuxna och felmarginalen var mellan två och tre procent.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...