Publicerad: 2009-02-26
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Är det modigt – eller dumt?

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Är avsaknad av biologisk klocka en bristsjukdom?

    Från bloggen: trollhare
    26 feb 12:41

  • Anmäl Jessicas beslut om sterilisering kanske fler borde ta lärdom av?

    Från bloggen: WitchBitch - Birgitta Alvskogen
    26 feb 17:54

  • Anmäl Sju historier, som sagt

    Från bloggen: Julia Skott - pangbrud och skjutjärnsjournalist
    26 feb 21:33

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Läsarpanelen: ”Risken finns alltid att jag skulle ångra mig”

En ung kvinna som aktivt väljer bort barn provocerar.

– Kvinnlighet är fortfarande så starkt förknippat med moderskap, säger forskaren Erika Alm.

Varje individ har rätt att bestämma över sin egen kropp. I alla fall till en viss gräns – och med viss hjälp av staten.

Erika Alm, idéhistoriker vid Göteborgs universitet, har studerat synen på kroppen i de statliga utredningar som legat till grund för de lagar om abort, könsbyte och sterilisering som stiftades på 1960- och 1970-talen och som gäller än i dag.

I utredningarna framhålls statens skyldighet att hjälpa medborgarna att göra medvetna, förnuftiga val och skydda dem från att fatta förhastade beslut.

Går inte att gå tillbaka

En konsekvens av det är man måste ha fyllt 25 år för att få sterilisera sig. För ett könsbyte räcker det att vara myndig, det vill säga 18 år.

– En sterilisering är en irreversibel operation och utredarna ville minimera antalet ångerfall. Vid 25 års ålder antogs man ha passerat det familjebildande stadiet, ha träffat en stadig partner och fattat ett gemensamt beslut om att inte ha fler barn, säger Erika Alm.

Att sterilisering skulle kunna vara en metod för att inte få barn över huvud taget, diskuteras inte ens.

Erika Alm tror att det beror på att vår syn på människan är så starkt kopplad till reproduktionen, att vi ska föra vårt arv vidare.

”Den som väljer bort barn ifrågasätts”

– Det ligger så djupt rotat hos oss, att den som väljer bort barn blir väldigt ifrågasatt. Framför allt om det är en kvinna, säger hon.

Utåt sett, konstaterar hon, talar vi om vikten av jämställdhet och att kvinnor ska delta i arbetslivet på lika villkor som män. Men i det privata sätter vi fortfarande likhetstecken mellan kvinnlighet och moderskap.

– Det är en oerhört seglivad föreställning. Det ser vi ju inte minst i statistiken över vilka som tar ut mest föräldraledighet, säger Erika Alm.


Läsarpanelen: ”Hur säker man är så kan man ändra sig”

Emma Hägg


Ålder: 20 år.

Bor: Vasa, Finland.

Gör: Studerar ekonomi.

”Det finns flera kvinnor i min bekantskapskrets som inte har barn, så för mig känns det ganska naturligt. Om man inte har rätt förutsättningar i livet för att skaffa barn är det klokt att vara utan.

Men skulle jag träffa en kvinna som bestämt sig för att sterilisera sig, hade jag så klart frågat varför. Bär man på en allvarlig, ärftlig sjukdom förstår jag det – men annars skulle jag nog råda henne att tänka om. Man vet ju aldrig vad morgondagen för med sig!

Själv vill jag absolut ha barn när tiden är den rätta.”

Matilda Svartholm


Ålder: 19 år.

Bor: Luleå.

Gör: Jobbar i skoaffär.

”Jag vill definitivt ha barn och bilda familj med den man jag älskar. Om någon vill sterilisera sig så respekterar jag så klart det valet, men tänker att den som gör det måste ha missat något. Kanske är man osäker på om man kan ta ansvar för någon annans liv, eller har haft en dålig uppväxt själv och vill inte vara orsak till att någon annan mår dåligt.

För mig är det något naturligt och fint med att en helt ny människa kan skapas, det skulle vara en gåva att få vara med om något så häftigt!

Jag skulle själv inte vilja sterilisera mig, risken finns alltid att jag skulle ångra mig. Dessutom tycker jag att det känns orättvist mot dem som inte kan få barn själva.

Anna Sunesson


Ålder: 34 år.

Bor: Solna.

Gör: Föräldraledig personalhandläggare.

”Jag har två söner, 3 år respektive 5 månader, men det var inte någon självklarhet för mig att jag skulle ha barn. Länge trodde jag att jag inte skulle vilja. Det var först ett drygt år innan äldsta killen föddes som jag faktiskt började känna att jag ville ha barn över huvud taget.

Jag anser inte att det är självklart att alla vill ha barn. Men, eftersom jag själv insåg att jag trots allt ville det först när jag var nästan 30 år, hoppas jag att den som överväger sterilisering inte fattar beslutet för tidigt i livet.

Hur säker man än kan känna sig på något, är man ju inte mer än människa och kan ändra uppfattning – hur osannolikt det än verkar.”

  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Emma bygger hus åt fattiga

  Åker med Action Aid till Nepal ”Det har länge varit en dröm för mig.” 12
Foto: LÄSARBILDER

”Jag vill bli din fru”

BILDEXTRA Trotsa novembermörkret – nu kärleksbombar vi Sverige Kolla in bildspelet och läsarnas egna hälsningar – har du fått någon? 9

En hjärtformad lapp gör hela skillnaden

  Daniel Pernikliski är FÖR oväntade kärleksförklaringar ”Starten gör skillnaden mellan en fin och en dålig dag.” 0
  Budgetdejta – bästa tipsen för helgen Kär och galen i fattighelgen – så får ni råd med romantik.

Familjen – in på bara skinnet

  Persbrandts senaste tatuering: sonens hand ”Min fru och mina barn är den största glädjen i mitt liv.” 3

Bloggfest på Wendela!

  Singlar, sambos, mammor, pappor – alla bloggar de på Wendela
Du har väl inte missat våra bloggar? Välkommen att hitta din favorit. 0

Sex av tio som jobbar i butik ljuger

  Smicker, tomt på lagret, inga fler storlekar..... Över hälften av alla butiksanställda väljer i bland att ljuga för kunderna 18

”Vanligt hyfs är viktigare än ärlighet”

MALIN WOLLIN om en skräckupplevelse ”Alltså, det är väl fint men jag skulle aldrig ta på mig det där.” 18

Här gifter hon sig – med sin döde man

  Magali, 26, gifte sig med pojkvännen – trots att döden skiljt dem åt Sarkozy beviljade särskilt tillstånd: ”Det är en riktig kärlekshistoria.” 46
Ska man kunna gifta sig med en avliden partner?
Se resultat

”Lesbiska är bättre föräldrar”

  Forskare: Deras barn klarar sig bättre i livet Het debatt om homosexuellas rätt att adoptera i Storbritannien. 31

”Jag vill gå i ett par lesbiska relationsskor”

  Malin Wollin är nyfiken på könsrollerna när båda är av samma sort ”Forskar-Stephen har analyserat sig ett steg närmare sin egen irrelevans.” 23

Har du fastnat i pasta-loopen?

  Du är inte ensam – brittiska familjer överlever på i genomsnitt 9 recept. 14

Vara vuxen – en barnlek

  Nu är det okej att vara ung på nytt Sociologen: ”Man vara vuxen, ha fast jobb, barn och hus, och ändå spela tv-spel och läsa Harry Potter.” 13
  Vinterns hetaste sexleksaker är fjärrstyrda Tekniken har blivit trådlös.
  TEST: Tjejpanelen har betygsatt 9 nyheter för största njutning. 3
Foto: Sverker Jerrevång

Bara att hänga på

  Lena och Mikloz gillar den nya trenden – kärlekslåsen Sägs bringa evig kärlek till älskande par. 9

Kastade fruns ringar – hittade dem i sopberget

  Sierskan SolBrith hittar det du tappat Skriva ett brev och få svar.
Kvinna - svara här: Har du grälat med din partner om något värdefullt han kastat?
Se resultat
Man - svara här: Har du grälat med din partner om något värdefullt hon kastat?
Se resultat

Rör inte mitt smink mamma!

  ”Man blir utanför om man är den enda som inte sminkar sig” Tre unga flickor om vikten av att använda smink i skolan. 29

”Jag äger mitt barn tills hon fyller 18”

Malin Wollin Blir du retad om du inte har smink? Tough shit, då får du leta efter nya kompisar som också har nazi­morsor. 44

Vilket bra klipp, pappa

  8 av 10 pojkar klipps av föräldrar – frisören för dyr Mattias Josefsson friserar både sonen och hans bästis: De vill ha likadana frisyrer. 8
Man: När började du klippa dig hos frisör?
Se resultat
Kvinna: När började du klippa dig hos frisör?
Se resultat
Foto: Magnus Sandberg//Privat

F**k the world!

  Här ger Alice världen fingret från livmodern Pappan: ”Hon blir kanske en yngre tappning av Grynet, hon tar ingen skit.”

Dejtingsajten slänger ut fula

  1,8 miljoner singlar ansågs inte snygga nog Flest vackra från Sverige, Norge och Brasilien. 36
Tror du att du är snygg nog för att kvala in på dejtingsajten Beautiful people?
Se resultat

Robinson-Angela: Så j-a stor är jag väl inte?

  Robinsondeltagaren Angela Monroe testar Lindex utskällda kollektion Stöter genast på problem när hon ska ta på sig klänningen.
  Lindexkollektion görs bara i S och M ”Annars hade vi fått sy helt andra plagg”. 238
  Läsarna: Korkat, Lindex! En majoritet dömer ut begränsningen till S och M 97

Skrämde grannarna – med sina sexljud

Hör du när dina grannar har sex?
Se resultat

För tjock för ett arbete?

  Undersökning: Kraven på anställdas utseende högre i Sverige   7 av 10 väljer bort överviktiga   6 av 10 vill ha ”snygg personal”. 33

”Snygghet är inte detsamma som service”

  Terri tycker att servicebranschen har större problem än att personalen är ful ”Min bästa servitör är gapig, bred som ett kylskåp och saknar en framtand.” 12

Familjen försökte döda Sara

  Skilde sig från sin misshandlande man – De sa att jag hade skämt ut hela familjen genom skilsmässan.
  ”Män är också offer i situationen” Polisen svarar om hedersbrott.

Ragga – med reklamspråk

  28 singlar fick proffshjälp med sina nätprofiler ”Svenskarna fascinerande dåliga på att framhäva sig själva.” 7

Nu hör yngre män av sig till Karin

  Var först skeptisk – ”Men efter ett tag insåg jag att det verkligen var jag.”

”Alla lärare ska utbildas i sex”

  RFSU vill att sex och samlevnad blir obligatoriskt i lärarutbildningen ”Mycket viktigt i skolan, inte minst för killarna.” 28

”Själv drog jag nitlotten”

  Terri Eriksson minns sexualundervisningen som misslyckad ”Fick bläddra i porrtidningar och trä kondomer över en banan.” 16

Retuscherade bort Mejas ärr på skolfotot

  Fotografen: "Vi vill bara vara snälla och gulliga" Pappan upprörd – dottern retuscherades på skolfotot för andra året i rad 120
Är det rätt att retuschera barn på skolfoton?
Se resultat

Hon bloggar om livet i storfamiljen

BLOGG Madeleine, 27, är snart sjubarnsamma – följ familjens vardag i vår nya blogg Barbamamman.

Har fem barn – får tvillingar i vinter

  Madeleine Ilmrud är snart sjubarnsmamma ”Jag har nog provat varenda preventivmedel som finns!”

Är det här ett klyftigt plagg?

  Ny "antirynk-behå" ska göra dig slät mellan brösten   Mansjagarbehån   Pushup-kalsongen – här är fler onödiga underkläder vi minns. 8
Foto: Jerker Ivarson

Barnkalas för miljoner

  Louise Hallin: Nobba – det är ekonomiskt skryt Det kan kosta en halv månadslön för en trebarnsfamilj att fira ungarna. 12
  ”Anpassa festen efter din kassa” Ekonomiexpertens råd: Räkna ärligt på dina kostnader. 0

Hon mobbas – av manliga vakterna

  Moira Cameron, 44, blev första kvinnan att vakta Towern i London – nu misstänks tre vakter ha trakasserat och mobbat henne. 2

Fick tre barn – på 10 månader

  ”Ett tag var det blöjbyten och napp- flaskor dygnet runt” Den andra graviditeten kom som en total överraskning för Malin och Anders.

”Ungdomar, ni imponerar inte”

  Terri Herrera förundras över konspirationernas fäste bland unga ”I kunskapssamhället sprids myter lika snabbt som fakta.” 119
  ”Vi vågar inte vaccinera oss” Snart får elever i flera städer influensavaccin i skolan 355

Kordeza är 11 år – och mamma

  Födde barn under sitt bröllop ”Nyss lekte jag med leksaker, men hon är min nya leksak.”

Köp dagen efter-piller 
– på macken

  Nu går det att köpa receptfria läkemedel i mataffärer och på mackar Läkemedelsverket: ”Lämpligt att ha god tillgång till”. 14
Ska dagen-efter-piller säljas på macker och mataffärer?
Se resultat

Tjejerna regerar bloggarna

  Fler än 350 000 svenskar har sin egen blogg ”Foki”, 18: ”Fans kommer fram och vill knäppa kort var jag än går.” 21
Foto: Colourbox, Mia Carlsson

Ska kvinnorna lyfta oss ur krisen?

  Kvinnor som grupp är den snabbast växande ekonomiska kraften i dag – ändå tar inte företagen kvinnliga kunder på allvar. 4

Blodiga scener – 
mitt i familjemyset

  TV4 visar trailers för ”Plastikkirurgerna” under ”Körslaget” Planeringschefen: Vi rensar bort våldet men blod är inte ett kriterium. 9

Var kreddig – bli läkare

  Stockholmare ser upp till läkare och arkitekter – men inte till militärer och reklamare. 17
Tycker du själv att du har ett högstatus-jobb?
Se resultat

Bara 5 – men stark som 17

  Nu har Giuliano hamnat i Guinness rekordbok Började lyfta vikter när han var två år. 13
Foto: Aftonbladet webb-tv

”Ett naturligt Viagra”

  Jelena och Peter förbättrar sitt sitt sexliv med tantrayoga Kom i form och höj den erotiska stämningen – så går det till.

Smink förbjudet på manlig skola

  Inga klänningar, inget smink, inga höga klackar – så är nya reglerna på skolan Talesman: ”Det riktar sig mot några få studenter som lever ett gay-liv.” 27

– Sjuårskris? Nej, barnkris!

  Nu är vi snabba både på att byta äktenskapslöften – och att bryta dem Psykologen: ”Förr talade man om sjuårskris – nu är det kriser mest hela tiden.” 6

Pappaledig från dag 1 – det bästa jag gjort

Blogg Daniel Pernikliski om hur Louise Hallins uttalande hämmar jämställdheten ”Att pappor inte själva ska ta hand om sina barn när de är sex månader gamla – det tror jag inte ett dugg på.”

När barn nummer två inte kommer

  ”Alla frågade när det var dags” Anna Nerelius, 36, om längtan efter ett andra barn.
  Så får ni hjälp att bli gravida Vart tionde par har problem med fertiliteten. 0
Fråga
Skulle du berätta för barnen om familjens ekonomi blev tydligt sämre?
Se resultat
  ”Vi är oense om oralsex Läs chatten med Linn Heed. 0
  ”Jag har svikit min bästa vän Eva Rusz svarar om relationer. 5
  Massundervisning i onani Skolkampanj i Spanien. 11
  I nöd & lust – eller i 12 år Så länge håller svenska äktenskap. 5
  ”Du, vi kan väl försöka igen…” Eva Rusz om av-och-på-paren – så vet du om du ska satsa eller inte. 4
  Lynsee livesänder när hon föder barn ”Ett sätt att undervisa.” 3
  Våld i hemmet – kallt uträknat Handlar inte om hastiga impulser. 6
  Läs Wendelavar du än är Gratis länk till din mobil 0
Blogg Madeleine, 27, är snart sjubarnsmamma Läs hennes nya blogg.
  ”Pancho – en elvaårig latin lover Läs Martin Ezpeletas blogg.
Blogg ”Activism blues” Läs om kvinnoaktivister världen runt!
  ”Man kan gå hela vägen – i fantasin” Inger Alfvén skriver om otroheter. 0
Bildextra Mamma är lik sin mamma Kändisarna i föräldrarnas fotspår – till det yttre och i jobbet. 19
  Sexpyramiden lyfter samlivet Experten ger dig vägen till hetare sex. 3
  Nu över 1000 medlemmar i W-snack! Kom med i Wendelas forum, ladda upp bilder och diskutera!
  Vad tycker du om Wendela.se? Har du tips? Mejla Wendelas redaktörer Lina Lindkvist och Anna Andersson.

Mer Aftonbladet:

  Träna med ditt barn "Bebisar förstår mer än vad man tror."
  Ligg still Ny undersök- ning: Så blir du lättare gravid. 2
  Diskriminerade i Hollywood Kvinnor får färre roller. 19
  ”Jag blev mobbad på jobbet" Linda hade ont i magen varje dag. 0
  Svergies godaste kladdkaka: Här är vinnande SM-receptet.
  "Förvridna kroppar" Dagens skönhetsideal ifrågasätts.
  I tjejtidningarna duger ingen Lisa: En enda riktig mage gör oss glada. 30
  Barnsligt gott. Så bakar du höstens smarrigaste limpa.
  "Jag försöker inte att vara en bitch" Så blev hon Vouges djävul. 5
  Vilken harmoni, Emma! Watsons stil trollbinder oss. 11
  Rödbetsrosa Så bakar du höstbrödet som barnen älskar.
  Nya pillret sätter p – helt naturligt Skonsammare för dig och miljön 21
  Sagolik design Svenskt mode spänner musklerna. 0
  Bantningspillret kan missbrukas Kissie: Jag blev jättedeprimerad 27
  ”Zlatans superfru” Spanien väntar på Seger. 94
  Rachel Weisz vill förbjuda botox Jämför det med doping. 12
Upp


Wendelas redaktion
Tjänstgörande webbredaktörer:   Lina Lindkvist   Anna Andersson


Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Nyhetsfeature-chef: Lena Bergman-Esk

Verkställande direktör (tf): Pontus Gustafsson

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet