Publicerad: 2007-08-15
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

”Hittar han mig dödar han mig”

Maria från ”Gömda” lever i ständig skräck för sin ex-man – nu hjälper hon andra kvinnor att fly

vändpunkt i livet Maria Eriksson är stolt över att hennes böcker om misshandlade kvinnor väckt opinion. ”De har också vänt mitt liv. Det känns som att jag ändå lyckats med någonting, att det finns solsken”, säger hon. vändpunkt i livet Maria Eriksson är stolt över att hennes böcker om misshandlade kvinnor väckt opinion. ”De har också vänt mitt liv. Det känns som att jag ändå lyckats med någonting, att det finns solsken”, säger hon. Foto: ÅKE ERICSSON I Liza Marklunds bok ”Gömda” var Maria Eriksson huvudperson – i ”Mias systrar” skildrar hon och Aftonbladet-journalisten Kerstin Weigl tre andra kvinnoöden. I Liza Marklunds bok ”Gömda” var Maria Eriksson huvudperson – i ”Mias systrar” skildrar hon och Aftonbladet-journalisten Kerstin Weigl tre andra kvinnoöden.

Maria Eriksson blev känd för sin flykt från en våldsam exman.

I dag lever hon lycklig i USA och hjälper andra svenska kvinnor till ett tryggt liv.

I sin nya bok ”Mias systrar” berättar hon om tre av kvinnornas kamp.

Orden är svenska men språkmelodin amerikansk. Det är nio år sedan hon kom till USA och som första kvinna beviljades asyl på grund av hustrumisshandel.

– Jag är fortfarande den enda som lyckats med det, säger hon från en telefon vars nummer hålls hemligt.

Hela Marias tillvaro är hemlig. Sedan hon lämnade sin våldsamme man i Sverige har tillvaron handlat om att överleva – anonymt.

När de svenska myndigheterna gav upp och inte ansåg sig kunna skydda mamman och hennes barn lämnade hon landet och lyckades 2003, med hjälp av en människorättsadvokat, få asyl i USA.

– Jag har känt mig misstrodd, men bara i Sverige. I USA lyssnar man mer på förföljda kvinnor.

I dag bor hon med sin nye man Jeff i ett brunt hus med pool. Det är allt hon vågar berätta.

För grannarna och de nya vännerna är hon den äventyrliga svenskan som bara ”råkade” hamna i USA. För släkten och de gamla vännerna i Sverige är hon någon som ringer ibland, men de vet inte varifrån.

– I dag litar jag bara på min man Jeff och på min pappa. Jag vet att min exman fortfarande letar efter mig. Men han kommer aldrig att hitta mig.

Ständig skräck

Hon säger det med stark röst. Ändå sitter skräcken i.

– Jag förstår ju att om han hittar mig så dödar han mig. Jag lägger aldrig ifrån mig väskan med id-handlingarna och jag har inga bilder på mig och barnen i huset. Om jag måste ge mig iväg vill jag inte ha lämnat spår efter mig. Jag tittar alltid bakom mig, det har blivit en sjukdom.

Officiellt är hon hemmafru, men i verkligheten har hon skrivit böckerna om sin flykt – ”Gömda” och ”Asyl” tillsammans med Liza Marklund och ”Mias hemlighet” på egen hand.

– Under skrivperioderna vaknar jag på nätterna och kan känna hans händer mot min hals, att han stryper mig. Men som nu, efter en bok, är det skönt. Då försvinner mardrömmarna.

I augusti kommer hennes och Aftonbladetjournalisten Kerstin Weigls senaste bok, ”Mias systrar”, som handlar om tre andra kvinnoöden.

– Det är kvinnor som kontaktat mig genom förlagen och några av dem har jag hjälpt till ett nytt liv, säger mamman som önskar att hon kunde lämna allt skrämmande bakom sig och njuta av sitt säkra liv, av solen och sitt nya barnbarn.

– Men eftersom Sverige inte kan gömma undan kvinnor som hotas till döden så bara kan jag inte neka dessa kvinnor hjälp. Jag vet att ett par av dem inte skulle ha levt i dag.

Varnar för snabb flykt

Hennes egen sorg kan hon bara acceptera, inte hantera. Och telefonsamtalen till Sverige blir allt färre.

– Det finns ett stort hål i mig. Vänner och släkt har levt vidare. Vi har inte delat någonting de senaste 14 åren. Det är som att gå på klassträff, få lite intryck av hur de lever – och lämna allt igen. Saknaden efter mina kära är jättestor, men se på Fadime och Pela – allt de önskade var att träffa sina kära en gång till. I dag är de döda.

Maria Eriksson har hjälpt flera kvinnor att ingå skenäktenskap i USA.

Samtidigt varnar hon kvinnor som känner sig hotade för att förhasta sig till ett nytt land.

– Jag har den lyckligaste tiden i mitt liv nu men det är viktigt att tala om att de inte ska resa till USA helt på egen hand. Det måste planeras noga och det är inte lätt. Jag önskar inte min värsta ovän den resa jag och mina barn gått igenom.


”Mias systrar” – en berättelse om tre kvinnors kamp för ett vanligt liv

  • Leila flydde från släktens tvångsgifte

  •  Leila är hårt kontrollerad och misshandlas hemma, men socialtjänsten tar inte hennes rädsla på allvar. Hon är 17 år när hennes pappa berättar att hon måste gifta sig med en släkting och tar först beskedet med ro, för mannen i fråga har en flickvän som han älskar. Men familjernas tryck är för stort och han accepterar det stundande bröllopet. Samma dag flyr Leila ifrån släktingarna som hotar henne till livet.
  • Veronika fick kämpa för att bli trodd

  •  Veronika, 25, blir misshandlad och förföljd av sin sons pappa. Men hon blir inte trodd. Hon kämpar för att få gehör och hjälp och skriver bland annat brev till åklagaren. Under tiden blir hon slagen, mannen tvingar sig in i hennes lägenhet och han ringer och trakasserar henne om sonen. När mamman vinner vårdnadstvisten blir situationen farligare än någonsin.
  • Anette gömde sig under en bil med sitt barn

  •  Anette har ett barn med en man som förföljer henne. Hon blir sjukskriven och gömmer sig men han hittar henne gång på gång. När hon ser sin plågoande på gatan gömmer hon sig under en bil med sitt barn. Rädslan blir förlamande. Hon läser i Aftonbladet om boken ”Asyl” och bestämmer sig för att skriva till författaren och be om hjälp att emigrera. I dag bor Anette med sitt barn i USA och har tät kontakt med Maria Eriksson.

Fler än 6 000 kvinnor har skyddade uppgifter

Marie-Louise Jonsson. Marie-Louise Jonsson. Foto: MARTIN VON KROGH

Hur får man skyddad identitet?

Skydd söker man hos Skatteverket, helst med underlag från polis eller socialtjänst.

Vilka olika skydd finns det?

Sekretessmarkering: Personuppgifterna blir skyddade folkbokföringsuppgifter.

Kvarskrivning: Personen i fråga är skriven på sin gamla adress trots flytt. Den nya adressen registreras aldrig i folkbokföringen.

Fingerade personuppgifter: Det starkaste skyddet som innebär nya, påhittade uppgifter om namn och personnummer.

Hur många kvinnor lever med skyddade personuppgifter?

I september 2006 levde 10 434 personer i Sverige med skyddade personuppgifter. Av dem är 3 904 barn under 18 år. 6 207 är kvinnor.

Kvinnor som måste gömma sig från sina före detta män utgör den vanligaste gruppen med cirka 60 procent.

Hur många lämnar landet?

Ingen statistik finns.

Vilka lagändringar krävs för att kvinnorna ska få bättre hjälp i Sverige, i stället för att tvingas fly landet?

– På något sätt måste man se till att det är männen som får ett begränsat livsutrymme, inte kvinnorna och barnen. ­I dag bollas kvinnorna mellan stolar och får själva se till att deras identitet inte blir avslöjad. De stora förlorarna är barnen, säger Marie-Louise Jonsson, ordförande i Karlskrona kvinnojour och projektledare för rapporten ”G(l)ömda – en studie om kvinnor och barn med skyddade personuppgifter”.

Källa: Rapporten G(l)ömda

Fler artiklar:

  ”De här männen är inte att leka med” Maria Eriksson chattade med Aftonbladets läsare – läs hela sammandraget här.  
  Sara, 35, jagas av sin ex-man Går aldrig säker för mannens terror  
  ”Ingen annan skulle få henne” Peter förföljer sin exsambo  
  Ministern vill tvinga männen att flytta ”Nånstans måste det ju faktiskt hända nåt”  
  ”Mäns våld mot kvinnor är ett samhällsproblem” Läs chattet med Roks vice ordförande Gunilla Westny  
  .  

Nike Free Trainer Fit - nu endast 799!

  Du hittar dem här - alltid fri frakt och fri retur.

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Ifall din killes penis kunde snacka...

  ...skulle du få höra detta. Här är snoppens 6 hetaste önskemål för att ni ska kunna njuta mer i varandras sällskap.  

”Hur hämnas jag på min otrogne man?”

  Malena Ivarsson svarar på läsarnas sexfrågor.   ”Gel som ökar sexlusten”   ”Slutat älska varandra”
  "Sex med andra triggar sexlivet" Malena ger råd.
  "Hur väcker jag penisen till liv?" Malena svarar på läsarfrågor.

Nike Free Trainer Fit - nu endast 799!

  Du hittar dem här - alltid fri frakt och fri retur.

"Kvinnor utmålas som tjänstehjon"

  Åsa om "Män är från Mars, kvinnor är från Venus": "Mer korrekt att säga att män är från North Dakota och kvinnor från South Dakota.”  

”Jag älskar dig”

Bildextra 46 kärlekshälsningar från läsarna. Finns du med?
  11 annorlunda överraskningar Uppvakta älsklingen på Alla hjärtans dag – som din partner inte förväntar sig av DIG!  

Så gifter ni er i år

  Här är årets alla bröllopstrender   Kläderna   Tårtan   Inbjudan   Ringarna   Buketten   Ceremonin.  
  Vem var det som friade? Din partner eller du? Delta i vår enkät.

Så vill vi bli firade på Alla hjärtans dag

  Dejtingcoachen uppmanar: ”Ta varje chans att fira kärleken”.  
Wollin: ”Äh, vi skiter i alla hjärtans dag" ”Svin” gråter jag i kudden.  
  Populäraste Alla hjärtans–presenten Undersökning: Det vill vi helst ha.

”Han åt snor på vigseln”

  Läsarnas värsta bröllopsminnen:   ”Läste ur dagboken”   ”Åkte ambulans till akuten”   ”Bröllopsnatten förstördes”... och många fler.  

Förälskade som tonåringar – nu är de kära igen

  Sara: ”Erik och jag har fått en andra chans och det är underbart.”
  De återfann varandra – efter 40 år! Gianni och Anita fick ny chans – tillsammans.
  Hittade tillbaka till varandra – efter 35 år isär Thomas och Gunilla: Det här var meningen.

”Jag tänker på sex som jätteäckligt

  Petra var promiskuös – men helt ointresserad av sex Nu har hon lärt sig acceptera sitt liv som asexuell.  
  ”Alla har ett krav på sig att vara sexuella” Experten: Falsk föreställning om att sexlusten ska vara konstant.  

GUIDE: Så löser ni de 10 vanligaste pargrälen

  Stor parguide: "Så bråkar ni rätt – och stärker relationen"  
  Bildextra 10 gräl – så löser ni dem Parterapeuterna tipsar:   Gräla konstruktivt   Rannsaka   Våga pausa   ...och 10 vardagssituationer.

Varannan vecka för mamma

  Jessika pendlar mellan sin son och nya man: ”Enda sättet att leva med båda.”
  Psykologen: ”Skilsmässa är en stor förändring – markera det.”

”Sexlusten försvann av p-piller”

  1 av 3 som äter p-piller har problem med sexlivet "Jag blev som ett vrak som ömsom grät, ömsom skrattade."
  Bildextra Hormonfria alternativ Så skyddar du dig.

Var femte barn kan inte fira namnsdag

”Därför väljer vi bara rika män”

  Vi ratar vanliga knegare och män utan pengar Två kvinnor berättar om att välja män med saftiga löner och dyra bilar.  
  Ingrid, 70: ”Jag kom att älska honom på sätt och vis ändå.”
  Linnea, 29: ”Jag har inget gemensamt med killen på Ica.”

Här är Sveriges första könsneutrala barnbok

  Hen i stället för han och hon i ”Kivi och Monsterhund” Författaren: "Väldigt befriande att slippa könstänket."

luft

Är det inte dags att fråga barnen?

  Åsa Erlandson har tröttnat på hysteriska vuxna "Tror ni på allvar att barnen kommer växa upp till osäkra spillror?"  

"Sex kan vara kul och fult"

  Vem döljer sig bakom uppkäftiga seriefiguren Zelda... "Det ska inte vara som ”Sex and the city” hela tiden."  
Bildextra Utdrag ur Neidestams nya album VARNING FÖR GROVT SPRÅK

”Han var otrogen på bröllopet"

  Agnetas make hånglade med en annan kvinna på deras bröllopsfest "Jag mådde dåligt i flera år efteråt."  
  Psykologen: "Svek kan drabba vem som helst" Så hanterar du känslorna.  
  Krisens 4 faser Psykologen om vad som kännetecknar stadierna.

Lever du med en psykopat?

    Här är 8 utmärkande drag Eva Rusz: Deras charmerande uppvaktning svår att stå emot.

I Sverige bor en
Ananas, 18 Chili
– och 37 Kiwi

  Nya trenden: Barn får fruktnamn Mamma Karoliina: ”Smultron är världens vackraste namn” LISTA: Sveriges vanligaste fruktnamn.  

"Pappor kan skada sina barn"

  Fem år gammal artikel blev jättesnackis på nätet Professorn bakom uttalandena står för dem – än i dag.  
  Fyrabarnspappan Michael, 48: ”Vi känner oss kränkta” "Vi är många som övervägt att anmäla henne för förtal."  

Butik stäms – tvingade
personal visa bh-storlek

  Personalen tvingades ha sin bh-storlek på namnskylten Det vägrade Evelina, som nu stämmer kedjan Change. ”Det är diskriminerande.”  

Klicka hem en pappa på internet

  Etnologen: "Bara en tidsfråga innan det är möjligt i Sverige" Skaffa dina barns pappa på internet – är den internationella trenden på väg hit?  

12 övningar som gör er lyckligare

  Familjeterapeuten: Så tar ni upp fajten mot tristess och slentrian "Låt 2012 bli året då ni vårdar er kärleksrelation."
  Bildextra "12 uppdrag som tar er från vardagsslentrian till nyförälskelse." Familjeterapeuten: "Anta en utmaning varje månad"
  Peter och Elin: ”Så bekräftar vi varandra” "Vi överraskar ofta varandra och det kan handla om små saker."

”Men ALLA andra får ju!”

Ny studie: Barngnäll kan vara världens mest irriterande ljud   Här är tipsen – barnpsykologen hjälper dig att hantera de vanligaste utbrotten.

– Vi behöver veta
vad som har hänt

  Lämnades i tårar efter match – fortfarande vet ingen vem pojken eller hans pappa är Åklagare ska granska fallet: ”Fascinerande, någon borde ju hört av sig efter uppmärksamheten.”
TIPSA OSS: Vet du mer om den här händelsen? - hör av dig till oss!

Kärleksönskelistan för din generation

  60-, 70-, eller 80-talist? Vad vi söker efter hos en partner skiljer sig rejält mellan generationerna, enligt ny undersökning.  
  Anna, 45: ”Äktenskap inte viktigt”
  Pia, 34: ”Någon jag vill ha barn med”
  Martin, 32: ”Utseendet spelar roll”

Småbarnsföräldrar ligger MER än andra

NY STUDIE Myten är krossad – svenska småbarnsföräldrar har sex mer än en gång i veckan Kändismorsan Ann Söderlund till er som också vill få till det: ”Ta en snuskhelg!”  
  Så får ni orgasm samtidigt Förverkliga drömmen. Expertens tips.  
Hur ofta har du sex?
Se resultat

Gift med fel partner?

  Tre av tio kvinnor gifter sig med fel partner – och vet om det redan vid altaret Terapeuten: Press från vänner och familj tros vara orsaken.  
  Lina Lindkvist: ”Större svek att leva i lögn” "Borde ha mod att bryta upp."  
  Lena sa ja – trots att hjärtat sa nej "Det hann bli för sent att backa ur."  
  Första hjälpen mot bröllopstvivel Så reder du ut tankarna innan altaret.  

”Det är filmade övergrepp – inte 'barnporr'”

  Så kan du bidra i kampen mot sexövergrepp på barn Juristen: ”Omfattningen har ökat, det är fler bilder som ligger ute i dag”.

Stressforskare varnar
kvinnliga 70-talister

  ”Generation ambition” kan vara på väg mot en hälsokollaps
  Så taggar du ner! Experten tipsar: Tidiga tecken på utbrändhet.  
  ”Jag vaknade och trodde jag skulle dö” Petra levde "perfekta livet" - tills hon plötsligt slutade fungera.
  ”Det är galet! Min generation är så lurad” Anna, 38, sade hon upp sig från jobbet – och fick ett nytt liv.

Sönderslagna män – och kvinnor i kjol?

  Kvinnliga boxare uppmanas tävla i kortkort – män ska kasta skydden Proffsboxare: ”Boxning handlar inte om att visa hud utan om att slå hårt”.  

”Varför ska den enögda hämnaren alltid styra?”

  Malin Wollin: Kjol ger ”kvinnligt intryck”? Snarare ett muttigt uttryck för alla som sitter på en lägre nivå runt boxningsringen.  

”Ångesten lättade när jag hade sex”

  Thomas Ristrand var sexmissbrukare i trettio år – nu hjälper han andra "Jag rättfärdigade min otrohet med att min tjej var dum."
  ”Det finns bara ett råd – skaffa hjälp” Psykoterapeuten: "Att fortsätta med sexuella vanor som skadar är vansinne – hjälp finns att få."  

Horoskop, sex och relationer

FÖR ENDAST 1 KRONA OM DAGEN – (29 KRONOR I MÅNADEN) FÅR DU PÅ WENDELA:

Heta guider om sex och relationer

Tillgång till Aftonbladets alla horoskop

Svar från våra relationsexperter Malena Ivarsson, Linn Heed och Eva Rusz

Unika erbjudanden från Aftonbladet

  KLICKA HÄR! Du får första månaden för 1 kr Ta del av erbjudandet här.

Paketering Plus

  Klicka hem en mysig jumpsuit! Finns i flera färger i storlekarna 74-128 - mjukaste bomull från Name It i Sofis modeshop.
  Erotiska filmer för par Sexologen sätter plus på 10 e-rullar.
  Blir kallad kvinno- hatare Cimon Lundberg vill hjälpa unga killar.
  19-åringen hade fem jobb samtidigt – nu har hon nått sin dröm.
  ”Fast i gammalt tänk” Läs Amandas blogg!
  ”I provrummet glömmer jag allt” Läs Malin Wollins blogg.
  Lenas kontochock: hade 5,2 milj ”Trodde att någon lurade mig”.
  ”Hon spelade oss ett spratt!” Höjd beredskap – i Daniels pappablogg.
  Tio aktuella boktips! Läs bokbloggen med Cecilia!
  Sjuka våldsfantasier Pokermamman dissar Martin Scorsese.
  Laga de underbara minipajerna Med smak av kantareller och ost.

Mest läst på SvD Idagsidan

Läs tusentals Idag-artiklar på SvD.se – sorterade på olika ämnen.

  Men OM - hade han älskat mig då? Läs Nina Johanssons krönika.
  Dina föräldrarnas beteende – gillar du hos din partner.  
  Alla brustna hjärtans utställning – med gåvor från hela världen.  
  ”Jag såg min pojkvän bli mördad” Madelenes kärlek attackerades med träpåkar och plankor.  
  ”Tröttsamt med bara benrangel på catwalken” Emelie och Mickaela fixade egen modevisning.  
  ”Inget fel att vara en Hermione!” Katrine Kielos om att läsa på.  
  ”Vi vill ha en trekant” Läs Linn Heeds svar.  
  Favorit fick tröstpris Juryn valde inte Natashjas håriga ben-bild.  
  De ska gifta sig – i 30 länder Alex och Lisa reser jorden runt.  
  Så ofta har svenska kvinnor sex Och så många är nöjda med sitt sexliv.  
  Otrogen? Skyll på generna En av fyra föds med otrohetsgen, enligt ny studie.  
  ”En ursäkt att få visa brösten” Miranda Kerrs amningsbild retar.  
  Puss, mamma! USA: Media rasar över mamma- son-bilderna.  
BILDEXTRA Fett bra jobbat, tjejer Efter stormen mot grabbfokus i Nittileaks – här är Fittileaks.  
  Långsint efter bråk? – Skyll på mamma Hur vi bråkar beror på vår relation föräldrarna – som spädbarn.  
  ”Kan vi inte bara ligga?” 3 av 4 unga är okej med att ha KK.  
  ”Vi kan göra precis vad vi vill” Blondinbella om 90-talisterna.  
  ”Jag kommer gråta av glädje” Så håller ni glöden vid liv – när barnet dröjer.  
  ”Papparollen har kapats” Sågar moderna fadersfiguren.  
  ”Adoptera istället” Gunilla Gomér (kd) vill minska aborterna.  
  Designade sex-
leksaker
– heta på gay-marknaden.  
  ”Jag hällde kiss i hans rakvatten” Läsarna: Så hämnas vi exen.  
  Var tredje man fejkar i sängen 28 procent av männen låtsat få orgasm – för att vara snälla.  
  Snopet, snygging Kvinnor sållar bort snygga kvinnliga sökande.  
  Född: 7 kg jättebebis Allt är större i Texas – även bebisarna.  
  Så mycket döljer vi för männen Det här gör din tjej för att bli snygg  
Mejla Tipsa Wendela! Kontakta redaktör Monica Karlstein.
  Här är kändisarna som förstör ditt kärleksliv Nittio minuter med dem sabbar din relationen i veckor.  
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.

Mer Aftonbladet:

Upp


Wendelas redaktion
Tjänstgörande webbredaktör:   Monica Karlstein

Wendela-chef: Pernilla Ericson

 


Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet