Publicerad: 2009-11-01
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

  För fem år sedan visste få människor vad en blogg var.   I dag har fler än 350 000 svenskar sin egen.   Aftonbladet har mött Foki – den snabbast stigande stjärnan på blogghimlen. Och där är hon omgiven av andra tonårstjejer.

Tusentals läsare På kort tid har Anchisa
Tusentals läsare På kort tid har Anchisa "Foki" Wallström fått tusentals läsare av sin blogg som handlar om japansk kultur och mode.
Foto: Björn Wanhatalo

Tjejerna regerar bloggarna

Blondinbella.
Blondinbella.
Alexandra
Alexandra "Kissie" Nilsson.
Kenza Zoutinen.
Kenza Zoutinen.

Bloggens historia

1994: Links from the Underground av Justin Hall, journalist på amerikanska Wired Magazine, anses vara den första personliga bloggen.

1997: Ordet weblog, som senare förkortas till blogg, myntas av it-pionjären Jorn Barger i USA. Samma år går svenska vårdbiträdet Annica Tiger i bräschen och börjar skriva dagbok på internet.

1998: Ordet weblog används för första gången i pressen.

2004: Sveriges första bloggforum anordnas. I samband med tsunamin på juldagen sätter många anhöriga upp bloggar med listor på plats i Thailand och fenomenet blir känt för den stora massan i Sverige.

2005: Isabella Löwengrip startar ”Blondinbellas blogg”.

2006: Ordet blogg tas med i Svenska Akademiens ordlista.

2007: 270 000 svenskar bloggar. Veckorevyn delar ut priser till årets bloggare, som följande år utvecklas till ”Blog Awards”.

2008: 350 000 svenskar bloggar. Annonsmarknaden för bloggar växer stort.

2009: Barack Obama väljs till USA:s president och kallas för ”bloggpresidenten” sedan en stor del av valkampanjen skett på sociala medier på internet – främst politiska bloggar.

Källor: A genre analysis of the weblog, Carolyn R. Miller and Dawn Shepherd, North Carolina State University, World internet institute, Bloggportalen.se, Tailsweep AB, Veckorevyn, Spotlife, Hans Kullin, PR-konsult.

Sveriges 10 största bloggar

1 Kissie, 816 889, Alexandra Nilsson, 18

2 KENZA, 687 887, Kenza Zoutien, 18

3 Blondinbella, 590 739, Isabella Löwengrip, 18

4 Foki, 386 413, Anchisa Wallström, 18

5 Desiree Nilsson, 373 800, Desirée Nilsson, 15

6 Paow, 326 304, Paulina Danielsson

7 Fuck you right back, 24 8 118, Katrin Zytomierska, 32

8 GayBloggen, 232 043, Amir Akrouti, 19

9 Pappabloggen, 20 8 468, Alex Schulman, 33

10 Style by Kling, 169 107, Elin Kling, 26

Placering, blogg, antal besök, bloggare.

*Siffrorna anger besök per IP-adress och timme senaste 7 dygnen

Källa: Bloggportalen.se

Bloggportalen Här hittar du Sveriges största bloggar Länkad topplista.

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl En ny bloggrankingsajt har sett dagen, eller?

    Från bloggen: Svensson
    01 nov 19:49

  • Anmäl Tänk om killarna regerat bloggarna?

    Från bloggen: GenusNytt
    01 nov 12:20

  • Anmäl Yta och narcissisism hos toppbloggare

    Från bloggen: Satyagraha
    01 nov 11:02

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

I somras var hon en okänd 18-åring från Umeå.

Nu är hon ”Foki” med tiotusentals svenskar som läser hennes blogg varje dag.

– Det kommer fram fans och vill knäppa kort var jag än går, säger Anchisa Wallström.

Medan Aftonbladet pratar med henne, på den nio timmar långa bussfärden från nuvarande hemstaden Umeå till föräldrarna i Jokkmokk, avbryts samtalet flera gånger av tjejer i 14-årsåldern som tagit mod till sig, kommer fram med kameran och ber om att få ta en bild.

– Ja, det går jättebra, ler Foki varje gång mot sina beundrarinnor.

Ingen hon känner kallar henne Anchisa. Foki är smeknamnet sedan hon föddes i Thailand. Som tioåring flyttade hon med sin mamma och syster till Sverige och mammans nya man i norraste Norrland.

Det var bara tio månader sedan hon började blogga.

– Det var min lillasyster som sa åt mig att jag måste göra det när jag flyttade hemifrån till Umeå för att börja plugga.

Modelljobb på köpet

Foki började skriva om vardagen i Umeå med sina kompisar och pojkvännen Rickard, men även mycket om sitt största intresse – japansk kultur och mode. Lösnaglar. Små rosa djurprylar. Och gigantiska vattenfall byggt av tusentals toaletter.

Bloggen Fokis.se drog till sig allt fler läsare.

I juni blev hon utvald till veckans blogg på bloggportalen Blogg.se och intresset började växa rejält. Och på Veckorevyns Blog Awards i mitten av oktober tog hon hem Årets blogg, Årets nykomling och Årets mest originella.

I dag ligger Foki fyra på bloggtoppen, med omkring 50 000 unika besökare varje dag.

Det plötsliga kändisskapet ser hon inte som något problem – tvärtom. Modelljobb och andra erbjudanden har kommit på köpet.

– Det är jättekul. Och tjejer kommer fram och säger att de gillar det jag skriver, säger hon.

Hon tror att unga tjejer uppskattar att hon skriver om roliga saker på ett snällt sätt och inte fokuserar på att bli rik.

– Folk omkring har sagt åt mig att jag måste utnyttja trafiken till sajten, så jag har faktiskt börjat göra det nu. Men jag vet inte hur mycket jag tjänar. Jag spar alla pengarna från bloggen till framtiden. Börjar man blogga för pengarnas skull så blir det inte bra, säger Foki.

Alxandra, 18, har den största bloggen

Kenza Zoutien, 18, som driver den näst mest besökta bloggen i Sverige, Kenza, uppgav nyligen i en intervju att hon som mest tjänar runt 90 000 kronor i månaden på annonseringen.

Alexandra Nilsson, 18, har den allra största bloggen, Kissie. Hon skriver kaxigt om Slitz-utvik, bröstförstoringar och fester – men är privat noga med att påpeka att Kissie är ”mig själv gångrat med hundra” och att mycket är överdrivet eller påhittat.

Hon får sällan vara i fred ute på stan. De unga bloggerskorna har blivit kändisar med fans som fotograferar dem i smyg, skickar idolbilder och ber om autografer.

Bloggtjejerna blir starka varumärken. Och konkurrensen är till synes hård.

Kissie gick om den sedan länge regerande bloggettan Isabella ”Blondinbella” Löwengrip efter att de båda bråkat med varandra – och även med andra bloggkollegor som Kenza och Katrin ”Fuck you right back” Zytomierska.

I en intervju med Veckorevyn uppger Alexandra Nilsson att bråken till viss del tillhör hennes personlighet Kissie, men att de även är personliga – som att de blir erbjudna samma jobb.

– Det har inte bara med bloggarna att göra utan är en del personliga saker också, säger hon till tidningen.

Ville bli läkare

Men även om bråken ökar populariteten hos de inblandade är det något som Foki vänder sig emot.

– Jag förstår att det drar trafik, men jag tycker det är tråkigt. Och jag vill inte att folk ska tycka att jag är en otrevlig person, säger hon.

Samtidigt är hon medveten om att flera irriterar sig på framgången hos de unga bloggerskorna.

– Det är väl för att det går bra för oss, säger Foki.

Tidigare var planerna att bli läkare – i Sverige. Men bloggen har fått henne att våga tro på drömmen hon haft sedan hon var liten:

– Att starta ett eget klädföretag och designa egna kläder. Jag kommer att flytta till Thailand eller Japan och göra det, slår hon fast.


Sajterna är värda 50 miljoner

Annonsmarknaden tros omsätta 50 miljoner kronor i bloggvärlden i år.

– Och tillväxten är enorm, säger Joachim Lerulf, vd för Tailsweep AB.

För att tjäna pengar på sin blogg är det vanligaste att man ansluter sig till sökmotorn Googles annonsverktyg, som automatiskt söker efter ord och lägger in annonser som passar för innehållet. Bloggaren får betalt för varje gång någon klickar på eller ser annonsen.

Det finns även affiliatenätverk – företag som matchar bloggare med annonsörer.

Nätverk Tailsweep är ett av dessa, med över 100 000 svenska bloggare i sitt nätverk.

Det är tydligt att företag allt oftare vill synas i sociala medier.

– Vi växer i snitt med 30 procent i månaden. Och det har vi gjort de senaste två åren, säger Joachim Lerulf.

Det finns inga siffror på hur stor den svenska bloggannonsmarknaden är, men Joachim Lerulf uppskattar att den omsätter omkring 50 miljoner kronor i år.

Tomas Lindhoff, vd på konkurrenten Spotlife, förklarar att inkomsterna av bloggande beror helt på vilka annonsörer och hur många besökare man lockar till sig.

– Det kan vara allt mellan några hundralappar upp till 100 000 kronor i månaden, säger han och tippar på att bara mellan 10 och 20 svenskar kan leva på sitt bloggande.

Pengarna kan komma in på tre olika sätt. Genom antal visningar av sidan där annonsen finns, genom antalet klick på själva annonsen på bloggsidan eller genom antalet direkta köp som annonsen på bloggen leder till.

Därför dominerar tjejerna

Ytliga, dumma och naiva.

Bloggdrottningarna avfärdas av många.

– Det kan provocera att unga tjejer tar en offentlig plattform i besittning, säger forskaren Simon Lindgren vid Umeå universitet.

Han forskar om nätkulturer och menar att tonåringarnas dragning till bloggandet har att göra med identitetsskapande.

Med kommentarer från läsare på bloggen och personer som länkar till ens blogg kommer bekräftelse.

Att hitta sig själv var ett problem även för 50 eller 100 år sedan.

– Men med det globaliserade samhället i dag och alla sociala nätverk kan det nog vara ett större tryck på unga att jobba med ”jagprojektet”, säger han.

Varför tjejer blivit så mycket större än killar i bloggvärlden kan förklaras med hjälp av ungdomsforskningsteorin om ”flickrumskulturer”, tror Simon Lindgren.

– Det handlar om en tanke om att gator och torg är pojkarnas domän, de åker skateboard och hänger vid korvkiosken.

Flickorna intar i stället en privat och intim arena.

Denna ”kvinnliga” umgängesform har enligt Simon Lindgren funnits länge, men blir synlig på nätet. Kritiken mot bloggerskorna tror han kan bero på att vissa människor provoceras av att unga tjejer tar stor plats i det offentliga rummet.

– Utseendefixerat eller ej – de pratar i alla fall utifrån positioner där de har kontroll och uttrycker kompetens.

  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Emma bygger hus åt fattiga

  Åker med Action Aid till Nepal ”Det har länge varit en dröm för mig.” 11
Foto: LÄSARBILDER

”Jag vill bli din fru”

BILDEXTRA Trotsa novembermörkret – nu kärleksbombar vi Sverige Kolla in bildspelet och läsarnas egna hälsningar – har du fått någon? 9

En hjärtformad lapp gör hela skillnaden

  Daniel Pernikliski är FÖR oväntade kärleksförklaringar ”Starten gör skillnaden mellan en fin och en dålig dag.” 0
  Budgetdejta – bästa tipsen för helgen Kär och galen i fattighelgen – så får ni råd med romantik.

Familjen – in på bara skinnet

  Persbrandts senaste tatuering: sonens hand ”Min fru och mina barn är den största glädjen i mitt liv.” 3

Bloggfest på Wendela!

  Singlar, sambos, mammor, pappor – alla bloggar de på Wendela
Du har väl inte missat våra bloggar? Välkommen att hitta din favorit. 0

Sex av tio som jobbar i butik ljuger

  Smicker, tomt på lagret, inga fler storlekar..... Över hälften av alla butiksanställda väljer i bland att ljuga för kunderna 18

”Vanligt hyfs är viktigare än ärlighet”

MALIN WOLLIN om en skräckupplevelse ”Alltså, det är väl fint men jag skulle aldrig ta på mig det där.” 18

Här gifter hon sig – med sin döde man

  Magali, 26, gifte sig med pojkvännen – trots att döden skiljt dem åt Sarkozy beviljade särskilt tillstånd: ”Det är en riktig kärlekshistoria.” 46
Ska man kunna gifta sig med en avliden partner?
Se resultat

”Lesbiska är bättre föräldrar”

  Forskare: Deras barn klarar sig bättre i livet Het debatt om homosexuellas rätt att adoptera i Storbritannien. 31

”Jag vill gå i ett par lesbiska relationsskor”

  Malin Wollin är nyfiken på könsrollerna när båda är av samma sort ”Forskar-Stephen har analyserat sig ett steg närmare sin egen irrelevans.” 23

Har du fastnat i pasta-loopen?

  Du är inte ensam – brittiska familjer överlever på i genomsnitt 9 recept. 14

Vara vuxen – en barnlek

  Nu är det okej att vara ung på nytt Sociologen: ”Man vara vuxen, ha fast jobb, barn och hus, och ändå spela tv-spel och läsa Harry Potter.” 13
  Vinterns hetaste sexleksaker är fjärrstyrda Tekniken har blivit trådlös.
  TEST: Tjejpanelen har betygsatt 9 nyheter för största njutning. 3
Foto: Sverker Jerrevång

Bara att hänga på

  Lena och Mikloz gillar den nya trenden – kärlekslåsen Sägs bringa evig kärlek till älskande par. 9

Kastade fruns ringar – hittade dem i sopberget

  Sierskan SolBrith hittar det du tappat Skriva ett brev och få svar.
Kvinna - svara här: Har du grälat med din partner om något värdefullt han kastat?
Se resultat
Man - svara här: Har du grälat med din partner om något värdefullt hon kastat?
Se resultat

Rör inte mitt smink mamma!

  ”Man blir utanför om man är den enda som inte sminkar sig” Tre unga flickor om vikten av att använda smink i skolan. 29

”Jag äger mitt barn tills hon fyller 18”

Malin Wollin Blir du retad om du inte har smink? Tough shit, då får du leta efter nya kompisar som också har nazi­morsor. 44

Vilket bra klipp, pappa

  8 av 10 pojkar klipps av föräldrar – frisören för dyr Mattias Josefsson friserar både sonen och hans bästis: De vill ha likadana frisyrer. 8
Man: När började du klippa dig hos frisör?
Se resultat
Kvinna: När började du klippa dig hos frisör?
Se resultat
Foto: Magnus Sandberg//Privat

F**k the world!

  Här ger Alice världen fingret från livmodern Pappan: ”Hon blir kanske en yngre tappning av Grynet, hon tar ingen skit.”

Dejtingsajten slänger ut fula

  1,8 miljoner singlar ansågs inte snygga nog Flest vackra från Sverige, Norge och Brasilien. 36
Tror du att du är snygg nog för att kvala in på dejtingsajten Beautiful people?
Se resultat

Robinson-Angela: Så j-a stor är jag väl inte?

  Robinsondeltagaren Angela Monroe testar Lindex utskällda kollektion Stöter genast på problem när hon ska ta på sig klänningen.
  Lindexkollektion görs bara i S och M ”Annars hade vi fått sy helt andra plagg”. 238
  Läsarna: Korkat, Lindex! En majoritet dömer ut begränsningen till S och M 97

Skrämde grannarna – med sina sexljud

Hör du när dina grannar har sex?
Se resultat

För tjock för ett arbete?

  Undersökning: Kraven på anställdas utseende högre i Sverige   7 av 10 väljer bort överviktiga   6 av 10 vill ha ”snygg personal”. 33

”Snygghet är inte detsamma som service”

  Terri tycker att servicebranschen har större problem än att personalen är ful ”Min bästa servitör är gapig, bred som ett kylskåp och saknar en framtand.” 12

Familjen försökte döda Sara

  Skilde sig från sin misshandlande man – De sa att jag hade skämt ut hela familjen genom skilsmässan.
  ”Män är också offer i situationen” Polisen svarar om hedersbrott.

Ragga – med reklamspråk

  28 singlar fick proffshjälp med sina nätprofiler ”Svenskarna fascinerande dåliga på att framhäva sig själva.” 7

Nu hör yngre män av sig till Karin

  Var först skeptisk – ”Men efter ett tag insåg jag att det verkligen var jag.”

”Alla lärare ska utbildas i sex”

  RFSU vill att sex och samlevnad blir obligatoriskt i lärarutbildningen ”Mycket viktigt i skolan, inte minst för killarna.” 28

”Själv drog jag nitlotten”

  Terri Eriksson minns sexualundervisningen som misslyckad ”Fick bläddra i porrtidningar och trä kondomer över en banan.” 16

Retuscherade bort Mejas ärr på skolfotot

  Fotografen: "Vi vill bara vara snälla och gulliga" Pappan upprörd – dottern retuscherades på skolfotot för andra året i rad 120
Är det rätt att retuschera barn på skolfoton?
Se resultat

Hon bloggar om livet i storfamiljen

BLOGG Madeleine, 27, är snart sjubarnsamma – följ familjens vardag i vår nya blogg Barbamamman.

Har fem barn – får tvillingar i vinter

  Madeleine Ilmrud är snart sjubarnsmamma ”Jag har nog provat varenda preventivmedel som finns!”

Är det här ett klyftigt plagg?

  Ny "antirynk-behå" ska göra dig slät mellan brösten   Mansjagarbehån   Pushup-kalsongen – här är fler onödiga underkläder vi minns. 8
Foto: Jerker Ivarson

Barnkalas för miljoner

  Louise Hallin: Nobba – det är ekonomiskt skryt Det kan kosta en halv månadslön för en trebarnsfamilj att fira ungarna. 12
  ”Anpassa festen efter din kassa” Ekonomiexpertens råd: Räkna ärligt på dina kostnader. 0

Hon mobbas – av manliga vakterna

  Moira Cameron, 44, blev första kvinnan att vakta Towern i London – nu misstänks tre vakter ha trakasserat och mobbat henne. 2

Fick tre barn – på 10 månader

  ”Ett tag var det blöjbyten och napp- flaskor dygnet runt” Den andra graviditeten kom som en total överraskning för Malin och Anders.

”Ungdomar, ni imponerar inte”

  Terri Herrera förundras över konspirationernas fäste bland unga ”I kunskapssamhället sprids myter lika snabbt som fakta.” 119
  ”Vi vågar inte vaccinera oss” Snart får elever i flera städer influensavaccin i skolan 355

Kordeza är 11 år – och mamma

  Födde barn under sitt bröllop ”Nyss lekte jag med leksaker, men hon är min nya leksak.”

Köp dagen efter-piller 
– på macken

  Nu går det att köpa receptfria läkemedel i mataffärer och på mackar Läkemedelsverket: ”Lämpligt att ha god tillgång till”. 14
Ska dagen-efter-piller säljas på macker och mataffärer?
Se resultat

Tjejerna regerar bloggarna

  Fler än 350 000 svenskar har sin egen blogg ”Foki”, 18: ”Fans kommer fram och vill knäppa kort var jag än går.” 21
Foto: Colourbox, Mia Carlsson

Ska kvinnorna lyfta oss ur krisen?

  Kvinnor som grupp är den snabbast växande ekonomiska kraften i dag – ändå tar inte företagen kvinnliga kunder på allvar. 4

Blodiga scener – 
mitt i familjemyset

  TV4 visar trailers för ”Plastikkirurgerna” under ”Körslaget” Planeringschefen: Vi rensar bort våldet men blod är inte ett kriterium. 9

Var kreddig – bli läkare

  Stockholmare ser upp till läkare och arkitekter – men inte till militärer och reklamare. 17
Tycker du själv att du har ett högstatus-jobb?
Se resultat

Bara 5 – men stark som 17

  Nu har Giuliano hamnat i Guinness rekordbok Började lyfta vikter när han var två år. 13
Foto: Aftonbladet webb-tv

”Ett naturligt Viagra”

  Jelena och Peter förbättrar sitt sitt sexliv med tantrayoga Kom i form och höj den erotiska stämningen – så går det till.

Smink förbjudet på manlig skola

  Inga klänningar, inget smink, inga höga klackar – så är nya reglerna på skolan Talesman: ”Det riktar sig mot några få studenter som lever ett gay-liv.” 27

– Sjuårskris? Nej, barnkris!

  Nu är vi snabba både på att byta äktenskapslöften – och att bryta dem Psykologen: ”Förr talade man om sjuårskris – nu är det kriser mest hela tiden.” 6

Pappaledig från dag 1 – det bästa jag gjort

Blogg Daniel Pernikliski om hur Louise Hallins uttalande hämmar jämställdheten ”Att pappor inte själva ska ta hand om sina barn när de är sex månader gamla – det tror jag inte ett dugg på.”

När barn nummer två inte kommer

  ”Alla frågade när det var dags” Anna Nerelius, 36, om längtan efter ett andra barn.
  Så får ni hjälp att bli gravida Vart tionde par har problem med fertiliteten. 0
Fråga
Skulle du berätta för barnen om familjens ekonomi blev tydligt sämre?
Se resultat
  ”Vi är oense om oralsex Läs chatten med Linn Heed. 0
  ”Jag har svikit min bästa vän Eva Rusz svarar om relationer. 4
  Massundervisning i onani Skolkampanj i Spanien. 11
  I nöd & lust – eller i 12 år Så länge håller svenska äktenskap. 5
  ”Du, vi kan väl försöka igen…” Eva Rusz om av-och-på-paren – så vet du om du ska satsa eller inte. 4
  Lynsee livesänder när hon föder barn ”Ett sätt att undervisa.” 3
  Våld i hemmet – kallt uträknat Handlar inte om hastiga impulser. 6
  Läs Wendelavar du än är Gratis länk till din mobil 0
Blogg Madeleine, 27, är snart sjubarnsmamma Läs hennes nya blogg.
  ”Pancho – en elvaårig latin lover Läs Martin Ezpeletas blogg.
Blogg ”Activism blues” Läs om kvinnoaktivister världen runt!
  Första P1800:n ut från fabriken Se Volvon med chassinummer 2.
  ”Man kan gå hela vägen – i fantasin” Inger Alfvén skriver om otroheter. 0
Bildextra Mamma är lik sin mamma Kändisarna i föräldrarnas fotspår – till det yttre och i jobbet. 19
  Sexpyramiden lyfter samlivet Experten ger dig vägen till hetare sex. 3
  Nu över 1000 medlemmar i W-snack! Kom med i Wendelas forum, ladda upp bilder och diskutera!
  Vad tycker du om Wendela.se? Har du tips? Mejla Wendelas redaktörer Lina Lindkvist och Anna Andersson.

Mer Aftonbladet:

  Träna med ditt barn "Bebisar förstår mer än vad man tror."
  Ligg still Ny undersök- ning: Så blir du lättare gravid. 2
  Diskriminerade i Hollywood Kvinnor får färre roller. 19
  ”Jag blev mobbad på jobbet" Linda hade ont i magen varje dag. 0
  Svergies godaste kladdkaka: Här är vinnande SM-receptet.
  "Förvridna kroppar" Dagens skönhetsideal ifrågasätts.
  I tjejtidningarna duger ingen Lisa: En enda riktig mage gör oss glada. 30
  Barnsligt gott. Så bakar du höstens smarrigaste limpa.
  "Jag försöker inte att vara en bitch" Så blev hon Vouges djävul. 5
  Vilken harmoni, Emma! Watsons stil trollbinder oss. 11
  Rödbetsrosa Så bakar du höstbrödet som barnen älskar.
  Nya pillret sätter p – helt naturligt Skonsammare för dig och miljön 21
  Sagolik design Svenskt mode spänner musklerna. 0
  Bantningspillret kan missbrukas Kissie: Jag blev jättedeprimerad 27
  ”Zlatans superfru” Spanien väntar på Seger. 94
  Rachel Weisz vill förbjuda botox Jämför det med doping. 12
Upp


Wendelas redaktion
Tjänstgörande webbredaktörer:   Lina Lindkvist   Anna Andersson


Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Nyhetsfeature-chef: Lena Bergman-Esk

Verkställande direktör (tf): Pontus Gustafsson

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet