1. SVERIGE
Fick avslag: "Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxv-
clmnckssqlbb111163”, "A", Metallica, Superman, Veranda, Ikea och Elvis.
Fick godkänt: Google och Lego.
2. TYSKLAND
Fick avslag: Matti
Fick godkänt: Legolas och Nemo
3. NYA ZEELAND
Fick avslag: Stallion, Yeah Detroit, Fish och Chips, Twisty Poi, Keenan Got Lucy, Sex Fruit, Satan och Adolf Hitler
Fick godkänt: Benson och Hedges (tvillingar), Midnight Chardonnay, Number 16 Bus Shelter och Violence
4. JAPAN
Fick avslag: Akuma, som betyder "djävul”.
5. DANMARK
Fick avslag: Anus, Pluto och Monkey
Fick godkänt: Benji, Jiminico, Molli och Fee
6. KINA
Fick avslag: ”@". Ett föräldrapar ville döpa sin son till Wang "@", men fick avslag. Föräldrarna hävdade att namnet hade rätt mening för dem. @ uttalas på kinesiska som "ai-ta" vilket är väldigt likt en fras som betyder ”älska honom”.
Anus gick inte hem.
Inte @ heller.
Däremot vandrar det runt en liten ”Busshållplats nummer 16” i Nya Zeeland.
I USA får man heta i princip vad som helst.
Summer Quinn smälte hjärtan i ”Baywatch”.
Candy Christmas sjunger gospel och kommer från Georgia.
Ja, det går till och med att döpa ungen till Alden Cockburn, en idé som en urolog i Taos, New Mexico, både kläckte och genomförde.
Därför fascineras jänkarna av våra hårda regler kring namn i Sverige. När CNN gjort en lista över länder med hårda regler så toppar Svea Rike.
CNN berättar för sina läsare om namnlagen i Sverige som trädde i kraft 1982 och konstaterar att den i sitt original var tänkt som ett skydd för Sveriges adliga, för att den så kallade pöbeln inte skulle kunna döpa sina barn till nobla namn.
Man konstaterar dock att mycket hänt sedan dess och att lagen numera är till för att skydda barn från överdrivet kreativa föräldrar som kan hitta på ett namn som kan vara stötande för barnet eller dess omgivning.
Ett exempel som nekats av det svenska Skatteverket är till exempel "Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssql-bb111163”. Namnet uttalas självfallet som ”Albin”. Föräldrarna försökte sedan ge barnet namnet ”A”, men inte heller det gick igenom.
Andra namn som inte godkänts är bland andra Superman, Veranda och Ikea. Däremot godkändes Google, skriver CNN.
Två på CNN:s lista är Tyskland, där man enligt lag måste ha ett namn som gör det uppenbart vilket kön barnet har. Där nekades en pojke till att heta ”Matti”, då man ansåg att namnet inte var uppenbart manligt. Däremot godkändes Nemo.
På Nya Zeeland, som hamnar på tredjeplatsen, fick ett barn inte heta Fish and Chips. Därmot fick ett annat barn heta Number 16 Bus Shelter.
...