Lägsta ränta privatlån idag: 3,93 % Snittlån: 113 838 kr
Arytmi är när hjärtats naturliga rytm störs. Hjärtat kan antingen slå snabbare eller långsammare än normalt. Fem procent av den vuxna befolkningen har någon gång upplevt arytmi under sin livstid och det är vanligast hos äldre personer.
(Källa: Fass)
SSI rekommenderar att man använder handsfree och bara talar i telefonen där man har bra täckning. Dålig mottagning gör att strålningen ökar.
Forskare varnar gravida för mobiltelefoner.
Tio minuters samtal kan skada fostrets hjärta.
–?Man ska definitivt vara försiktig, säger Bertil Persson, professor i radiofysik.
Strålningen från mobiltelefoner ökar hjärtfrekvensen hos fostren enligt en egyptisk studie.
Samtidigt minskade mängden blod som pumpades ut, skriver Miljömagasinet.
Forskarnas slutsats: mobiltelefoner leder till hjärt-arytmi hos foster.
I studien som utfördes på Kairos universitet ingick 90 gravida kvinnor och 30 nyfödda barn.
Mest påverkades de yngsta fostren och minst de redan födda.
Förändringarna uppmättes efter ungefär tio minuters samtal i mobiltelefonen.
– Det är kraftiga elektromagnetiska pulser som hjärtat plockar upp, det händer på alla människor, säger Bertil Persson.
De problemen är bara temporära enligt honom.
Men på lång sikt kan det vara allvarligare.
– Vi har upptäckt grava effekter i försök på råttor, hjärnceller dör. I slutändan skulle strålningen kunna leda till utvecklingsstörningar, säger Bertil Persson.
Strålskyddsinstitutet (SSI) har skickat vidare rapporten till experter innan de kan ta ställning till den.
SSI har sedan tidigare rekommendationen att man ska vara försiktig med mobilanvändingen – oavsett om man är gravid eller inte.
– I över tio år har vi sett att det kan ge ökad risk för tumörer vid hörselnerven, säger Lars Mjönes, på SSI.
–?Det är särskilt viktigt för barn och ungdomar att vara försiktiga, det är ju de som blir långtidsanvändare.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...