Hon fick allt. Make, bebis och hela banken.
Nyblivna mamman Annika Falkengren, 42, blir ny vd och koncernchef för SEB.
– Jag känner mig förväntansfull, glad och stolt, säger hon.
En del mammor får sparken när de är mammalediga. Men inte Annika Falkengren, i dag vice vd och ställföreträdande koncernchef för SEB.
I juni födde hon lilla Louise. Efter bara tre månader var hon tillbaka på jobbet.
I går utsågs Annika Falkengren till vd och koncernchef för SEB. Hon tillträder i januari 2006 efter Lars H Thunell, som går i pension.
En bebismorsa som blir VD och koncernchef för en storbank. Du är en kvinnlig pionjär. Trodde du att det var möjligt efter mammaledigheten?
– Det har aldrig slagit mig att det skulle vara en nackdel att vara mammaledig. Det är viktigt att ha ett helt liv. Jag är väldigt glad att jag hunnit skaffa familj och har mer än mitt jobb, att jag har en familj att komma hem till efter jobbet.
Hur bär man sig åt som kvinna för att få en sådan topptjänst?
– Man skaffar sig ett jobb som är fantastiskt kul, som man vill lägga ner sin själ i. Man ska vara uppgiftsfokuserad. Mitt mål har aldrig varit att bli vd, utan att lösa varje arbetsuppgift på ett bra sätt. Eftersom jag skaffade barn sent, så har jag kunnat satsa lika mycket på arbetet som männen.
Hur har du lyckats ta dig fram i de manliga hierarkierna? Bastar du? Jagar? Spelar golf?
– Haha! Jag har en halv jägarexamen och har varit med på lite jakter. Jag spelar golf. Men jag har aldrig känt krav på mig att jag jaga och bada bastu.
Hade du planerat att återgå till jobbet efter bara tre månaders mammaledigt?
– Nej. Jag visste inte från början om Louise skulle sova bra eller ha kolik. Vi tog en månad i taget.. Jag har aldrig känt någon press från SEB.
Var det självklart för er att dela på föräldraledigheten?
– Ja, vi hade tänkt att dela. Nu tar Ulf en större del. Han ville vara väldigt delaktig. Det är hans första barn också.
Hur fungerar det att kombinera bebis och bank?
– Det går jättebra. Jag vill gärna ha både och. Jag bor fem minuter från banken. Jag går hem på luncherna. Jag har inte rest på hela hösten. Jag är inte med på affärsluncher och middagar lika ofta som tidigare.
Du väntade länge med att skaffa barn?
- Ja, jag längtade inte efter barn tidigare. Jag kände mig nog inte mogen. Jag är väldigt glad att jag kunde få barn sent i livet.
Måste en kvinnlig vd ha en man som sköter barn och hem?
– Jag tror inte att båda kan jobba lika mycket. Det är svårt vara två vd i en familj. Vi har hjälp av Kristina från Hemfrid. Hon är 60 år och helt fantastisk. Hon städar och tar hand om Louise. Det måste bli billigare att köpa hushållstjänster. Det är en ekonomisk fråga. Jag har råd med det, säger Annika Falkengren.