Lendo.se

Låt flera banker lämna erbjudande när du skall låna!

Lägsta ränta privatlån idag: 3,93 % Snittlån: 113 838 kr

  Ansök om lån hos Lendo!

Publicerad: 2007-09-11
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Så får du smartare barn

Från bebis till tonåring - smartträna ditt barn!

Vill du ha smartare barn? Enkelt.

Var generös med järnrik mat, positiv feedback och nattsömn. Det menar amerikanska succéförfattaren Marlene Targ Brill, som skrivit en bok i ämnet.

Gnäll, skrik och kaos vid middagsbordet. Vad gör du?

Slår bakut och resignerar som förälder.

Naturligtvis inte – små medel är allt som behövs för att återställa ordningen och dessutom få ovanligt smarta och trevliga barn. Marlene Targ Brills bok ”Raising smart kids for dummies” har sålts i miljoner exemplar och ligger på amerikanska bestsellerlistan.

Så vad är hemligheten?

Här följer Marlene Targ Brills hetaste tips.

  MIDDAG TILLSAMMANS

Om du vill att ditt barn ska bli akademiker – ät middag tillsammans. Amerikanska studier visar nämligen att barn som äter med sina föräldrar i högre grad studerar vidare på universitet och blir akademiker.

  FAMILJEUTFLYKTER

Att umgås, gå på museum och göra roliga saker ihop är hjärnjympa för småttingar. Barn som ofta vistas i miljöer med andra människor lär sig gott uppförande, att ta hänsyn och dela med sig.

  LÄR UT DISCIPLIN

Ordningsregler är a och o. Använd regler som alla i familjen trivs med – i förebyggande syfte. Att bestraffa i efterhand är naturligtvis ingen hit. Det behövs heller inte om ALLA vet vad som gäller från början. Återigen, här lär sig barnet för livet, att ta hänsyn, visa respekt för andra och vänta på sin tur.



  POSITIV FEEDBACK

Uppmana till gott uppförande. Överös ditt barn med positiv feedback när han/hon gjort något bra. Om du är missnöjd med något – var tydlig och ärlig när du kritiserar. Och viktigast av allt: var konsekvent.



  LAGA JÄRNRIK MAT

Elever med lågt järnvärde presterar sämre i skolan, blir snabbt trötta och har svårt med koncentrationen. Vill du ha ett barn som hänger med i skolundervisningen? Servera blodpudding, böngrytor och annan järnrik mat.



  VITAMINER OCH MINERALER

Förutom järn behöver växande genier en diet fullproppad med vitaminer och mineraler. Ladda skafferiet med grönsaker, frukt och mjölkprodukter.



  GOTT OM SÖMN VIKTIGT

Forskning visar att barn som sover bra har högre chans att klara en akademisk examen. Men sovmönstret ser olika ut för olika åldrar: småbarn ska sova cirka 13 timmar per dygn, lite äldre barn klarar sig på 10 timmar och tonåringar behöver 9 timmars sömn.



  JYMPA FÖR INTELLEKTET

Ett barn som rör på sig fyra timmar i veckan får fler rätt på matteprov än andra. Särskilt flickor behöver röra på sig, amerikanska studier visar nämligen att fysiskt aktiva flickor i mycket högre grad söker vidare till universitet.




Från bebis till tonåring



BEBIS 0-1 ÅR

1. Spela musik i massor. Gärna rim, ramsor och barnvisor – musik som går att nynna, eller klappa takten till.

2. Köp en stor färgglad boll – håll den framför babyns ansikte, flytta sakta från sida till sida. Kontrollera att ditt barn följer bollen med blicken.

3. Lär babyn att fokusera på sina händer: klipp sönder ett par babysockor, trä dem över barnets händer. Ditt barn lär sig att händerna är en del av kroppen som de själva kan påverka.

4. Massera din bebis med barnolja. Massage stimulerar barnets nerver och är naturligtvis också ett fint sätt att umgås på.

5. Är barnet äldre än tre månader? Då kan du introducera spännande föremål i hans/ hennes liv. Plastburkar och grytlock brukar vara populärt.

6. Läs för ditt barn. Det ökar babyns språkförståelse, han/hon lär sig känna igen nyanser i språket och hör skillnad mellan olika personers röster.





SMÅBARN 2-6 ÅR

1. Tomma kartonger, bönpåsar, gamla kläder, trolldeg och byggklossar är BRA leksaker som stimulerar barnets kreativitet.

2. Att fatta beslut är en STOR del av livet. Hjälp ditt barn på traven. Ge honom/henne två alternativ att välja mellan (inte fler!). T ex: Vill du bada eller borsta tänderna först? För många alternativ blir krångligt och svårt för ett litet barn.

3. Välj rätt dagis. Ta dig tid att besöka flera förskolor, prata med personalen, jämföra och känna in olika stämningar.Tänk på att ditt barn ska vistas här flera timmar om dagen – det måste kännas tryggt både för dig och ditt barn.





SKOLBARN 7-12 ÅR

1. Hjälp ditt barn att läsa, ofta och mycket. Läsning stimulerar och gör barn mer vetgiriga. Belöna varje utläst bok med en ny.

2. Köp en dagbok (med lås). Ditt barn tränar inte bara stavning när han/hon skriver. En dagbok är en bra ventil och ett sätt för barn att lära sig hantera och förstå sina känslor.

3. Hjälp barnet att använda matematiken i vardagliga situationer. Kanske kan han/hon kontrollera att prissumman på kvittot stämmer när ni kommer hem från affären?

4. Skapa en läxvänlig miljö. Fråga om läxor på ett okritiskt, lättsamt sätt. Få barnet att känna att det är roligt att göra läxor. Ha speciella läxtimmar hemma.

5. Var engagerad och delaktig i ditt barns liv. Om du kan var med i skolan, se till att du har en god relation med ditt barns lärare. Det får barnet att förstå hur viktig skolan är.





TONÅRINGAR 13-19 ÅR

1. Ta ett djupt andetag …att ha en tonåring hemma är inte alltid lätt. MEN ge inte upp – visa ditt barn att du står på hans/hennes sida, lyssna på din tonåring och var ärlig.

2. Study buddy! Jo – skolan måste fortfarande gå först. Men att tjata, tjafsa och predika fungerar inte. Prata i stället, förklara vad som krävs för att lyckas.

3. Dejting – okej, men försök få din tonåring att se nyanser. Att ge upp kompisar, skola och fritidsintressen för en romans är aldrig värt priset.

4. Om ditt barn vill jobba extra under skoltiden, bestäm tillsammans hur mycket och hur ofta. Att jobba och tjäna egna pengar kan vara bra – men många tonåringar har svårt att hinna med sina studier om de extraknäcker. Hitta en balans som fungerar.





Nike Free Trainer Fit - nu endast 799!

  Du hittar dem här - alltid fri frakt och fri retur.

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Men åååååhh så pinsam du är, morsan!

  Över 80 procent av barnen skäms för sina föräldrar, visar studie Barnpsykologen: ”Tonåringar är känsliga för social kritik”.  

”Nu är det min tur att släppa loss!”

Malin Wollin: Varför undvika det som inte undvikas kan? Kan lika gärna vara exakt så pinsam som mitt hjärta har lust.  

Bästa barnkalaset för dina småttingar

  Trött på jordgubbstårta, ballonger och fiskdamm?   Tips från kalasexperten som gör firandet till succé!   Smarriga recept   Checklista
  ”Kul att testa något annat än tårtkalas” Samuel, 7, har smurfparty.

10 saker som förgyller din föräldraledighet

  Här är aktiviteterna som förgyller föräldraledigheten Möt mammorna som fann varandra anonymt på nätet – och nu ses minst en gång i veckan.

”Hjälp, min tonåring ska ut och festa”

  Säsongens fester närmar sig hur pratar du om alkohol med din tonåring Experterna: "Det enkla rådet är – Köp inte ut till ungdomarna"  
  Så pratar du om alkohol med din tonåring Experternas alla tips inför halloweenfesten  

Så väljer du rätt fritidsintressen för dina barn

  Barnpsykologen: Det gäller att få in hobbyn i familjens vardag men undvik att ställa för hårda krav – barn har redan krav i skolarbetet.  
  Hobbyn blev OS-dröm för Anastasia, 10 ”Det allra roligaste är tävlingarna”  
  Erik, 10, spelar piano & fotboll Började spela när han var sju och spelar varje dag.  

”Bloggläsarna blev provocerade av mig som mamma”

  Pausa privatlivet eller fortsätta som förr - med en baby? Anitha Schulman orsakade raseri då hon lämnade sex veckors-bebisen hos barnvakt och gick ut.  

– Nu ser jag fram emot förlossningen

  Hypnobirthing – ny förberedande metod som ska ge mindre smärta Hokus pokus, eller fungerar det i verkligen?   
  ”Jag har fått möta mina rädslor och bearbeta dem” Blivande mamman Emma Swanström har tagit del av en kurs i hypnobirthing.

Vilket husdjur passar din familj?

    Dansmöss?   Papegoja?   Knähund? Låt djurexperten Jonas Wahlström guida er rätt – innan ni går till affären.  

Gunilla: – Jag står för det jag gjorde

  Hollywoodfrun Gunilla Persson bemöter kritiken efter tv-inslaget ”Det var Gud som grep in och såg till att hon gick vidare.”
  Psykologen: Väldigt obehagligt Dottern kräks – tvingas sjunga.

Olivia är 16 år
– och mamma

  Blev gravid redan innan hon började nian ”Det har varit mycket smutskastning, men jag försöker att inte bry mig.”

Barnboken: Smal är lika med lycklig

  Bantningsberättelse orsakar ramaskri på nätet – redan innan den släppts i handeln Rultiga Maggie är mobbad och bantar för att bli poppis i skolan.  

”När åker fyraåringar själva till bokhandeln?”

  Wollin konstaterar: "Bantning är nödvändigt. Barnen duger som de är men vi ska inte göra dem otjänsten att låtsas som om kroppen är accepterad hur den än ser ut."  

Färre svenska
kvinnor ammar
sina bebisar

  En minskning med över tre procent sedan 2004 Amningshjälpen: "Myndigheterna måste ta tag i den här frågan nu. Det behövs mer amningsvägledning – redan i vecka 20. 36

En flicka, tack!

  Svenskarna vill helst ha döttrar – men det är tabu att prata om det Professor i demografi: Det är tydligt sedan 1980-talet att nordbor föredrar flickor.  
  Magdalena Graaf: En dotter är bara en lyxönskan.  

Anmäld mamma: Det
är normalt i Sverige

  Svenska i USA lämnade barn i vagn utanför restaurang när hon beställde mat Anmäldes och misstänks nu för vanvård – utreds av polis.  
  Polisen tog barnet för dansk mamma som ställde vagnen utanför bar i New York Efter två år fick föräldrarna 424 646 kronor i skadestånd. 80

– I USA finns en överdriven rädsla

  Amerikanska Alexandra, 35: Min svenska man tycker det är fånigt – men det finns en överdriven rädsla för att hemska saker ska hända”.  

Hej kulturkrock! Hej sociala myndigheter!

  Malin Wollin skulle inte ha lämnat vagnen ”Vagnar med bebisar bör ha en mamma- eller pappahand i ena änden”  

De längtar ut – men stannar inne

  En av tio barn är utomhus mindre än en timme i veckan "Det är alarmerande, så här ska det verkligen inte vara"  

”Att bli mamma
är en passion”

  Författaren Majgull Axelsson är bokaktuell igen Nya romanen ”Moderspassion” handlar om förgörande moderskärlek.  

”Skyll dig själv, ditt mobboffer!”

  Skolorna lägger skulden på de utsatta barnen ”Råkade ut för icke acceptabla handlingar på grund av sitt eget beteende.”  
  Jessika blev mobbad – sen hennes barn ”Ingen ville umgås med mig”

90-talisterna städar mer än sina föräldrar

  Anklagade för att vara lata och bortskämda Men 90-talisterna hjälper till mer hemma än vad deras föräldrar gjorde.  

Antalet utlands-adoptioner har sjunkit kraftigt

  Fler barn med fysiska eller psykiska problem erbjuds svenska föräldrar Adoptioncentrum: ”Skulle kunna placera ännu fler med speciella behov.”  

Sexåringar lämnas ensamma hemma

  Ny undersökning: 5 av 10 barn får ta hand om sig själva under lovet Proffsnanny: ”Jag är oroad 
över nedrustningen av det sociala barnsamhället”  

Deras son ska på läger – för överviktiga

  Doktorn: Vikten ett problem för allt fler svenska barn Mamma Helene: ”Just nu ligger hans motivation och glädje på topp”  

”Att leva i
kompisfamilj
är idealiskt”

  De frånskilda mammorna blev sambos med varandra ”Det här är det idealiska sättet att leva. Det säger vi till alla som skilt sig”.  

Född: 7 kg jättebebis

  Allt är större i Texas – även bebisarna I fredags föddes JaMichael, ett av de största barnen i Texas historia.  

Vinstlotten
– en bebis

  Britter tävlar om IVF-behandlingar i lotteri Kritiker: ”Förnedrande – lägg pengarna på fertilitetsforskning istället.”  

Tredje barnet – nya trenden

  Trebarnstrenden är tillbaka – men den förvånar demografer: ”Vi hade trott att kvinnorna skulle få svårt att hinna skaffa ett tredje barn.”  

”Vi började skaffa barn för sent”

  SCB tvingas ändra sin prognos: Barnlösheten minskar faktiskt – tvärtemot vad alla trott – och mammorna blir allt äldre.  
  Maxa chansen att bli gravid 9 tips som ökar oddsen för ett barn.  

Botoxmamman:
Allt var en bluff

  Botoxsprutorna ledde till att myndighet- erna omhändertog hennes dotter Mamman hävdar att hon fått betalt för bluffen  
  VET MER Botox tar bort dina känslor Botox och ansiktslyft ökar explosivt i Sverige – men få känner till alla konsekvenser. 7

”Låt era barn äta pizza och kolla på tv”

  Ny bok förespråkar ett avslappnat föräldraskap: ”Acceptera att ditt barns liv styrs mer av gener och deras egna val än av dina uppoffringar.”  

”Det är bland
det finaste vi
har i Sverige”

  Joakim, 29, och sonen Loa, 1, besöker stans alla öppna förskolor och sätter betyg i bloggen: ”Ville inte prata väder och bajs med andra föräldrar.”  

Lyon – ett
namn för en
rockstjärna?

  Barnets yrkeskarriär inleds numera redan vid dopet – det är i alla fall vad många föräldrar hoppas på.  

Tvillingar – men
ändå så olika

  Norska Ine, 37, fick en ljus pojke och en mörk flicka ”Folk påpekar olikheterna hela tiden – men det är roligt”  

”En ursäkt att få visa brösten”

  Miranda Kerr ammar sin och Orlando Blooms son – här är bilden som orsakat het nätdebatt ”Kvinnor som ammar offentligt får mig att må illa.”  

”Alternativet är att stanna hemma – alltid”

  Daniel Pernikliski undrar över hysterin kring amning ”Jag märker inte av de här amningsshowerna och nakenchockerna.”  
BLOGG Se hit! Titta på mina bröst! Malin Wollin om offentlig amning.

Mohammed
mest poppis

  Toppar namnlistan i England Brädat traditionella barnnamn som Jack och Harry  
Foto: colourbox

Här är namnen
föräldrar ångrar

  En av fem föräldrar ångrar namnet de givit sitt barn – hälften upplever att barnet döms utifrån namnet.  
Ångrar du ditt barns namn?
Se resultat

Horoskop, sex och relationer

FÖR ENDAST 1 KRONA OM DAGEN – (29 KRONOR I MÅNADEN) FÅR DU PÅ WENDELA:

Heta guider om sex och relationer

Tillgång till Aftonbladets alla horoskop

Svar från våra relationsexperter Malena Ivarsson, Linn Heed och Eva Rusz

Unika erbjudanden från Aftonbladet

  KLICKA HÄR! Du får första månaden för 1 kr Ta del av erbjudandet här.

Paketering Plus

  Erotiska filmer för par Sexologen sätter plus på 10 e-rullar.
  Blir kallad kvinno- hatare Cimon Lundberg vill hjälpa unga killar.
  ”Fast i gammalt tänk” Läs Amandas blogg!
  ”I provrummet glömmer jag allt” Läs Malin Wollins blogg.
  Svensk kvinna vann 67 miljoner Talar ut efter storvinsten.
  ”Hon spelade oss ett spratt!” Höjd beredskap – i Daniels pappablogg.
  Tio aktuella boktips! Läs bokbloggen med Cecilia!
  Sjuka våldsfantasier Pokermamman dissar Martin Scorsese.

Mest läst på SvD Idagsidan

Läs tusentals Idag-artiklar på SvD.se – sorterade på olika ämnen.

  ”Han kan bli bäst i världen” Stjärnskottet hyllas av legendarerna.
  Men OM - hade han älskat mig då? Läs Nina Johanssons krönika.
  Dina föräldrarnas beteende – gillar du hos din partner.  
  Alla brustna hjärtans utställning – med gåvor från hela världen.  
  ”Jag såg min pojkvän bli mördad” Madelenes kärlek attackerades med träpåkar och plankor.  
  ”Tröttsamt med bara benrangel på catwalken” Emelie och Mickaela fixade egen modevisning.  
  ”Inget fel att vara en Hermione!” Katrine Kielos om att läsa på.  
  ”Vi vill ha en trekant” Läs Linn Heeds svar.  
  Favorit fick tröstpris Juryn valde inte Natashjas håriga ben-bild.  
  De ska gifta sig – i 30 länder Alex och Lisa reser jorden runt.  
  Så ofta har svenska kvinnor sex Och så många är nöjda med sitt sexliv.  
  Otrogen? Skyll på generna En av fyra föds med otrohetsgen, enligt ny studie.  
  ”En ursäkt att få visa brösten” Miranda Kerrs amningsbild retar.  
  Puss, mamma! USA: Media rasar över mamma- son-bilderna.  
BILDEXTRA Fett bra jobbat, tjejer Efter stormen mot grabbfokus i Nittileaks – här är Fittileaks.  
  Långsint efter bråk? – Skyll på mamma Hur vi bråkar beror på vår relation föräldrarna – som spädbarn.  
  ”Kan vi inte bara ligga?” 3 av 4 unga är okej med att ha KK.  
  ”Vi kan göra precis vad vi vill” Blondinbella om 90-talisterna.  
  ”Jag kommer gråta av glädje” Så håller ni glöden vid liv – när barnet dröjer.  
  ”Papparollen har kapats” Sågar moderna fadersfiguren.  
  ”Adoptera istället” Gunilla Gomér (kd) vill minska aborterna.  
  Designade sex-
leksaker
– heta på gay-marknaden.  
  ”Jag hällde kiss i hans rakvatten” Läsarna: Så hämnas vi exen.  
  Var tredje man fejkar i sängen 28 procent av männen låtsat få orgasm – för att vara snälla.  
  Snopet, snygging Kvinnor sållar bort snygga kvinnliga sökande.  
  Född: 7 kg jättebebis Allt är större i Texas – även bebisarna.  
  Så mycket döljer vi för männen Det här gör din tjej för att bli snygg  
Mejla Tipsa Wendela! Kontakta redaktör Monica Karlstein.
  Här är kändisarna som förstör ditt kärleksliv Nittio minuter med dem sabbar din relationen i veckor.  
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.

Mer Aftonbladet:

Upp


Wendelas redaktion
Tjänstgörande webbredaktör:   Monica Karlstein

Wendela-chef: Pernilla Ericson

 


Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-02-10
Sök på Aftonbladet