Vem är Sveriges bästa deckarförfattare?
Det avgör ni, kära läsare.
Nu drar Aftonbladet igång en stor omröstning för att kora Sveriges deckarkung eller drottning.
Sommar, sol – och mordgåtor. Hårdkokt läsning hör semestern till.
Men vilken författare är bäst? Vem har det där lilla extra som gör att det bara inte går att lägga boken ifrån sig?
Var med och rösta fram din favorit från Aftonbladets lista över den svenska deckareliten.
– Jag tycker att listan samlar de viktigaste namnen just nu, säger Ulf Durling, författare och ledamot i Svenska Deckarakademin.
Hans egen favorit i sommar är Hellström & Roslund.
– De tar den moderna brottsligheten och presenterar den i thrillerformat på ett nytt och fräscht sätt.
Deckargenren dominerar försäljningslistorna under somrarna. Bland de böcker som placerar sig högst i år finns ”Den dubbla tystnaden” av Mari Jungstedt. Hon tycker att konkurrensen är ovanligt tuff just nu.
– Det ges ut så hiskeligt mycket deckare. Och generellt sett håller de svenska författarna väldigt hög kvalitet.
Jungstedt anser att Åsa Larsson är den författare som förtjänar att krönas till Sveriges deckardrottning.
– Hon har språket, känslan och dramatiken.
Det kan tyckas konstigt att semestern lockar så många till att läsa om ond bråd död. Men så är det. I alla fall om man får tro Susanna Romanus, förläggare på Norstedts:
– Absolut. Alla förlag ser till att ha ett par starka deckare lagom till sommaren.
Enligt henne har det blivit en svensk tradition att koppla av med en kriminalhistoria under ledigheten.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer