Var personlig
– Att säga något i stil med ”hej, jag gillar din bild, är du så trevlig som du ser ut” tycker jag är trevligt, säger Karin Adelsköld.
Nämn namn
– Nämn namnet på den du flörtar med, till exempel ”Hej Karin, du verkar vara intresserad av matlagning, ska vi laga middag ihop”,
Komplimanger
– Att säga att man tycker att någon är sexig tycker inte jag är sunkigt, säger Karin Adelsköld.
Var intresserad
– Fråga många frågor, var intresserad av personen du flörtar med. Men håll viss distans.
Plumpa sexkommentarer
– Att säga saker som ”Hej, jag gillar din bild, du ser kåt ut” funkar inte för mig, säger Karin.
Trista clichéer
– Det finns de som på allvar säger saker som ”din pappa måste vara tjuv, för han har stulit himlens stjärnor och satt dem i dina ögon”.
Kommentera kropp
– Att ge någon komplimanger är ok, men börja inte kommentera någons kropp.
Planera in att kvällen ska sluta i säng innan man ens har träffats
– Att säga ”vi kan väl gå ut på middag och så får vi se om vi slutar i din eller min säng” tror jag skrämmer bort många. Däremot kan ”vi kan väl äta middag och så får vi se om vi äter frukost tillsammans” fungera.
Välformulerade sexinviter går bort
– Jag har sett kommentarer som ”får jag fresta damen med ett litet samlag.” Det är ju hövligt, men fungerar inte särskilt bra, säger Karin Adelsköld.
På nätet är det lättare att ta kontakt.
Men också lättare att kliva över de sociala gränserna.
Så flörtar du utan att vara sunkig.
– Många testar gränserna på nätet. Det är kanske inte så många som skulle gå upp och nypa någon i rumpan när de är på krogen, men på nätet blir sexuella anspelningar mer ok, säger Karin Adelsköld, dejtingexpert på Mötesplatsen.se
Språket på internet gör det också svårt att avgöra om avsändaren skämtar eller är ironisk.
– Man skriver kanske ”schyssta hyllor” och så lägger man till en smiley på slutet. Då vet man inte om det är ironiskt eller vad som menas. Så många känner att de kommer undan med att lägga till en smiley.
Men Karin Adelsköld anser att smileys kan vara förädiska.
– Att använda smilys när man nätflirtar är som att som att flirta full på krogen.
På mötesplatsen, liksom på de flesta dejtingsajter, så finns det spärrfilter. Där kan man lägga in ord som till exempel ”knulla”, och så spärras alla meddelande som innehåller det ordet. Men det kan ställa till problem.
– Förra året var det någon som ville skriva om vårlökar, och det meddelandet hamnade i spärrfiltret.
Karin Adelsköld berättar också att det finns en speciell typ av killar som skickar ”porrbrev” till massa tjejer samtidigt. Men dem kan man rapportera.
– Då blockas deras profil och de är inte längre välkomna på sajten.
Karin Adelsköld tycker att det är viktigt att visa vad man vill på en gång. På mötesplatsen kan man sätta sin profil på ”flört”, ”kärlek” eller ”vänskap”.
– Berätta tidigit att du är intresserad av att träffa någon för ett seriöst förhållande. Då slipper du förhoppningsvis de som bara är ute efter sex, säger hon.
Camilla Karlsson har varit medlem på Mötesplatsen från och till under fyra år. Hon har fått några sunkiga meddelanden.
– Det kan vara killar som frågar om man är sugen på bus eller äventyr. Vissa är ärliga med vad de vill, att de till exempel är gifta och bara är intresserade av sex, medan andra inte är det. De yngre är värst. Det är från killar under trettio man får de flesta oseriösa inviter, säger hon.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...