LONDON. Titta noga på bilderna.
Kan du se på någon om de är ute efter ett långvarigt förhållande – eller bara sex?
Enligt en ny forskning avslöjar ditt ansikte vad du vill i sängen.
Jo, det är högst vetenskapligt.
700 personer deltog i studien på Durhamuniversitetet i England, skriver The Times.
Testpersonerna fick titta på porträtt av det motsatta könet. Sedan skulle testpersonerna gissa vilka av personerna på bilderna som skulle kunna tänka sig ett one night stand och vilka som sökte ett längre förhållande – bara genom att titta på ansiktsdragen och uttrycken.
Gissningarna jämfördes sedan med personernas egna svar och resultatet blev slående.
En fyrkantig haka, små ögon och stor näsa på en man får kvinnan att tro att han bara är ute efter ett kortare förhållande, möjligtvis bara sex. De kommer också att vara otrogna och bli en dålig pappa, om du frågar kvinnorna.
Den man som däremot utstrålar giftermål och trygghet är han som har lite mjukare, femininare drag.
Männen hade lite svårare att avgöra hur kvinnan kommer att vara genom att bara bedöma hennes ansikte. Men generellt gissade männen att den kvinna de fann mest attraktiv skulle vara mer villig att hoppa i säng – något som visade sig stämma.
Även kvinnor med stora läppar och ögon sågs som mer troliga ligg.
Lynda Boothroyd på Durhamuniversitetet är den som lett studien. Hon tycker att den visar att det är möjligt att avgöra folks sexuella preferenser genom att titta dem i ansiktet.
– Vad som även var intressant var hur många män som kan tänka sig ett kortare sexuellt förhållande och hur många kvinnor som inte alls är intresserade av det, säger hon.