Publicerad: 2008-09-15
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

”Hur hittar män sin G-punkt?”

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Gnyende gumma

    Från bloggen: Steve Lando
    15 sep 19:59

  • Anmäl Linn Heed ger dumma, normativa och outbildade svar

    Från bloggen: I was cured alright
    15 sep 14:04

  • Anmäl Heed påminner mig om vikten av aktivism

    Från bloggen: Asexuell Aktivism
    20 sep 12:42

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Läs senaste chatten med Linn Heed

Linn Heed säger: Halloj!
Moderator säger: Hej allihop och välkomna, vi börjar med frågorna..!

Mysan säger: Hej! Är en tjej med fast pojkvän, och vi har underbart sex – båda älskar det. MEN jag har ganska mycket kroppskomplex som hämmar mig, skulle vilja bara njuta och ge mig hän men det är svårt när man tänker på hur man ser ut och känns osv.. Han säger att han älskar min kropp, men du vet, man tänker gärna ologiskt.. Hur ska jag komma över det?

Linn Heed säger: Genom att aktivt arbeta med dina tankemönster. Man kan förändra väldigt mycket genom att bestämma sig för att medvetet jobba mot en förändring. Det är precis som du själv skriver, ologiska tankar som smyger sig in. Du behöver ersätta dessa förvrängda tankemönster med mer logiska och rationella, som innehåller mer verklig substans. Ta t ex fasta på det som din pojkvän tycker och berättar för dig om. Han älskar din kropp, han njuter av att vara nära dig. Det är en fantastisk utgångspunkt för dig att ha, när du nu ska försöka ändra dina egna tankemönster. Det finns också böcker i ämnet. Gå till ett välsorterat bibliotek och leta i kategorin: psykologi, tankemönster, kognitiv påverkan med mera. Kram och lycka till!
Olle74 säger: Hej Linn, Jag undrar om det är normalt för en 34 årig man att vara oskuld och faktiskt inte ha lust till sex överhuvudtaget. Jag känner att det hindrar mig från att dejta, för det skulle nog skrämma kvinnorna. Vad kan denna brist på lust vara?
Linn Heed säger: Bristande lust kan bottna i många olika orsaker, både psykologiska men även fysiologiska. Har man någon sjukdom eller medicinerar så kan det givetvis påverka lusten, humöret och den kemiska sammansättningen med hormoner och dylikt i kroppen. Mår man psykiskt dåligt, känner sig labil, orolig, dålig självkänsla, bristande tillit till andra människor så påverkar det givetvis en persons möjligheter till socialt samspel. Har man därtill ett bagage, av t ex jobbig uppväxt med gränsöverskridande (behöver inte nödvändigtvis vara sexuella övergrepp), där man inte har fått sina basala behov tillgodosedda, så kan det påverka den sexuella lusten och förmågan i vuxen ålder. Sedan är lusten olika stark från individ till individ, och från olika situationer och tidsperioder i livet. Känner du dig bekymrad över detta och önskar förstå på djupet vad detta bottnar i, så råder jag dig till att söka en professionell samtalskontakt.
Sandra säger: Hej Linn! Jo, jag och min sambo hade sex för 2 månader sen, och jag hade då under den perioden ett uppehåll med mina p-piller för att se om jag mådde bättre utan dom, så vi använde kondom. Men den sprack under samlaget, så jag tog ett dagen efter piller dagen efter. Jag fick ingen mens i slutet på månaden där sedan, så gjorde ett graviditetstest, men det visade negativt. Har fortfarande inte fått min mens, så undrar kanske om mensen har skjuts upp efter jag tog dagen efter pillret? Eller vad kan det vara för orsak? Mvh, Sandra
Linn Heed säger: När man tar ett dagen-efter-piller så påverkar man bl a ägglossningen i kroppen. Man hjälper till att förskjuta tidpunkten för ägglossningen framåt i tiden, vilket gör att mensen förskjuts i sin tur, så det är ingenting konstigt att den dröjer lite grann. Ibland kan man få en hormonell blödning på grund av dagen-efter-pillret och detta ska inte förväxlas med menstruationen. Det har ibland hänt att man tror att detta är mensen, men att det sedan visar att man är gravid. Avvakta ett par veckor till och se om mensen kommer igång. Gör ett nytt graviditetstest, och känner du dig ytterligare osäker så kan du boka tid hos din gynekolog eller ungdomsmottagning (upp till och med 23 år) för att göra en undersökning. Kram och lycka till!
n72 säger: Finns det något man kan göra (som kille) för att minska/ta bort sexlusten?
Linn Heed säger: Är det ett riktigt stort problem, av sådan tyngd att det påverkar ditt dagliga liv, vad gäller arbete och sociala relationer, så tycker jag att du skall prata med en specialistläkare om det här. Det finns olika hormonella lösningar som man eventuellt kan ta till, men det är inget som man ordinerar i första taget. Annars handlar det om att fylla sin dag med andra aktiviteter som gör dig fysiskt trött och som tar bort fokus på den sexuella lusten. Träning, olika fritidsintressen med mera. Nu vet jag ju inte om du lever i en relation eller är singel, för ibland kan man uppleva att en för stor sexlust är en belastning i en relation, då ens partner inte har samma lust. Att onanera är ett bra sätt att tillfredsställa sig själv på.
Maja säger: Tack för bra chatt! Jag har ätit p-piller i fyra år men har nu fått reda på att det torkar ut väldigt mycket, och eftersom jag ofta lider av att jag är för torr tänkte jag byta preventivmedel och undrar vad du rekomenderar. Tack för svar!
Linn Heed säger: Hej Maja och stort tack för att du gillar chatten :-) Idag finns det som tur är, men mängd olika typer av preventivmedel att välja på. Dom är väl testade och din gynekolog kan gå igenom fördelar och nackdelar med dom olika metoderna. Dom allra flesta är dock hormonellt influerade, vilket innebär att påverkan på slemhinnorna kan finnas även om du byter p-pillersort eller väljer t ex vaginalring eller p-stav. Vill du vara utan hormonell påverkan så kan du välja kopparspiral, som placeras i livmodern. Spiral och p-stav är två bra preventivmedel om man dessutom är lite glömsk, för man behöver aldrig komma ihåg att ta en tablett eller byta ut en vaginalring en gång i månaden. Den som kan vägleda dig allra bäst är givetvis din gynekolog som kan samla ihop dina önskemål och försöka matcha dom mot ett preventivmedel som bäst motsvarar dom. Kram och lycka till!
M säger: Hej Linn! Jag har p-stav, och jag undrar om den gör att min lust minskar? Känner mig liksom aldrig speciellt kåt, även om jag och min kille har sex ganska ofta... Jag tycker det oftast är väldigt skönt och så, men är aldrig sådär jättekåt som jag kunde vara förut... Dock var jag singel då, men blir man "mindre" kåt om man har sex ofta/möjlighet till sex ofta? Kram M
Linn Heed säger: P-staven är ett hormonellt baserat preventivmedel, och vi påverkas alla olika av dessa hormoner. Vissa kvinnor upplever att lusten avtar, andra att den ökar. Kanske kan det ha ett visst samband i ditt fall. På samma sätt är det som du själv skriver, när vi är i en jämn relation, där sex är en regelbunden företeelse och vi lär oss vad som funkar bäst, så kan en del av spänningen reduceras. Vissa tycker att detta påverkar lusten och kåtheten, och saknar passionen och spänningsfältet som fanns i början. Andra tycker att tryggheten och det förutsägbara gör att dom kan njuta ännu mera. Kanske ska ni försöka förnya ert sexliv, genom att anstränga er båda två? Överraska varandra med att göra något nytt, pröva en ny ställning, ett annorlunda förspel, lite nya underkläder eller bara helt enkelt bli "tagen på sängen" och dunderöverraskad? Ibland behövs det inte så mycket för att man ska skapa den där spänningen igen. Kram och lycka till!
Ingo säger: Hej Linn! Hur gör man som kille för att hitta sin G-punkt på enklaste sätt? Får man verkligen orgasm av att stimulera prostatan? Måste man ha stånd för att det ska fungera i så fall? Hoppas på ett pedagogiskt svar från en pedagogiskt duktigt expert som du =)
Linn Heed säger: Prostatan och stimulering av densamma är lättast att komma åt genom att sticka in ett finger i anus, ca 5-6 cm in. Vissa killar blir oerhört stimulerade av detta och finner det njutbart, andra kan inte slappna av när anus är i fokus. När du är sexuellt upphetsad så har du oftast stånd, vilket är en naturlig fysiologisk reaktion, och självklart är det lättare att komma när du är i det tillståndet av sexuell påverkan. Du känner lust, kåthet, och vill komma. Så är det för alla, både kvinnor och män. Tänk på hygienen och använd gärna ett glidmedel när du smeker anus. Det blir både skönare och du undviker friktionsskador. Vissa killar tycker att det är skönt att samtidigt smeka anus och prostatan, som penis blir smekt. Vid oralsex så kan en kvinna använda ett finger till att smeka anus samtidigt som hon med den andra handen och munnen stimulerar penis, pung och mellanområdet.
Moderator säger: Nu är tiden tyvärr slut för idag..! Stort tack till dig Linn, och tack till alla er som ställt frågor! Ses nästa vecka igen!
Linn Heed säger: Tack själva! Hoppas att ni hänger här nästa vecka också. 11:00! Var rädd om dig själv! Kramar Linn


  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Så fångar du drömtjejen

  Poesi och kärleksbrev smäller högst på Alla hjärtans Men bara varannan man har orkat författa en handskriven hälsning. 13

Arbetslös – och otrogen

  Hög arbetslöshet leder till fler otrohetsaffärer ”Många vill slippa stressen att behöva bekymra sig för sin jobbsituation.” 6
  test Så vet du om din partner är otrogen
Få svar direkt på skärmen.

”Jo, G-punkten finns visst!”

  Engelska forskare kallar den en myt – franska att den är svår att hitta Svensk sexolog: Kvinnor som upplever att de har en, inbillar sig inte. 15
  Så får du henne att komma 6 steg till succé.
Kvinna, har du hittat din g-punkt?
Se resultat

Glöm drömprinsen – nöj dig!

  Är du 30 och söker efter Mr Right? Amerikansk författare: ”Sluta leta – och nöj dig med Mr Good Enough.” 33

Fixa flirten i februari

  Här är månadens heta kärlekshoroskop Härlig erotik och passion värmer många stjärntecken i vinterkylan.
  Så fixar du flirten Läs månadens kärleks-astro! 0

”Jag kämpar inte för att få killar”

  Kate Hudson kräver en ärlig relation ”Jag är ingen bråkstake, men jag är konfrontationsinriktad.”
Foto: rolf andersson

Från singlar till barnfamilj – på elva månader

  Rebecca och Tomas Nobelius romans nominerades till Guiness rekordbok   Januari: träffades   Juni: köpte hus   Augusti: bröllop   December: barn.

När barnfrågan blir en dragkamp

  Stefan vill ha tillökning – men Maria känner sig nöjd ”Kanske tänker folk att man är egoistisk.”
  Så löser ni dödläget – när du vill bli förälder, men inte din partner. 3

Musarm – av missionären?

  Forskare menar att musarmen kan orsakas av missionärsställningen ”Samlag är ju den vanligaste aktiviteten där båda händerna används.” 20

Pojkar blir män vid 27 års ålder

  Ny undersökning: Män mognar senare än kvinnor ”Vid 29 är de fullvuxna – men de fortsätter dricka sig tokfulla och moona då och då.” 86

”Visa arslet inte lika illa som att vara ett”

  Terri Herreras vuxenlista ser inte ut som den brittiska ”Deras fokus på att moona och visa tuttarna förvånar en smula.” 10

”Jag kan hjälpa vem som helst att få en tjej”

  Jeremy Soul lär andra män att ragga Specialist på att ragga på dagtid: Det ger nya jaktmarker. 39
Man, skulle du vilja ha hjälp med att ragga?
Se resultat

Otrohet ligger i generna

  Forskning: Mannens gener kan göra honom till dålig partner ”Det handlar om hur män knyter an till sin partner.” 8
  Genvägen till en perfekt dejt DNA-matchning är nya trenden. 2
Kvinna: Kan man skylla otrohet på gener?
Se resultat
Man: Kan man skylla otrohet på gener?
Se resultat

Hitta kärleken – med humor

  Karin Adelsköld: Gå på stand-up på första dejten Undersökning visar – humor viktigaste egenskapen hos en partner. 3

Så smygdejtar vi – på jobbet

  En av fyra har dejtat sin chef Madeleine, 27, föll för chefen: ”Var orolig för vad kollegorna skulle säga”.
  Läsarna om sina hemliga kontorsromanser ”På jobbet gäller: Se men inte röra”. 0

Så vinner du över din svartsjuka

  Coachen Elizabeth Gummesson ger sina bästa råd ”Ta tag i problemen direkt”.
  Snabb hjälp när svartsjukan sätter in Här är bästa tipsen ur boken ”Svartsjukeakuten.” 1
Foto: Istockphoto, Getty images

Bilderna som gör att du nobbas på dejtsajterna

BILDEXTRA Bilderna du inte ska lägga ut – här är vanligaste missarna på dejtingsajten Experten: ”Foton med bortklippta ex är vanliga.” 30
eva
  ”Mitt ex ljuger för barnen” Eva Rusz svarar på relationsfrågor. 11
  ”Jag är fortfarande kär i mitt ex Läs chatten med Eva Rusz. 0
Mejla Ställ din fråga till Eva Alla frågor Eva Rusz besvarar publiceras i Aftonbladet och/eller aftonbladet.se. Skriv kort om du vill ha chans att få svar!
linn
  ”Jag blir för våt – väldigt snabbt” Linn Heed svarar på sexfrågor. 0
  ”Varför svider det?” Linn Heed svarar på frågor om sex. 0
  ”Finns det risk att hon blir gravid?” Linn Heed ger läsarna råd. 20
  ”Hur får jag tillbaka sexlusten?” Läs chatten med Linn Heed. 0
Mejla Ställ din fråga till Linn Alla frågor Linn Heed besvarar publiceras i Aftonbladet och/eller aftonbladet.se. Skriv kort om du vill ha chans att få svar!

Drömt om sex med chefen?

  Så tolkar du dina erotiska drömmar Här är fyra vanliga sexdrömmar – och vad de betyder. 9
Kvinna: Har du haft sexdrömmar om en kollega?
Se resultat
Man: Har du haft sexdrömmar om en kollega?
Se resultat

Här är sexdockan – som kan prata

  Roboten Roxxxy reagerar på beröring och kan prata Tillverkaren: ”Sex räcker bara så långt, sedan vill du kunna prata med personen.” 42

Så får ni tillbaka kärleksgnistan

  Expertens fem tips för att kickstarta er relation ”Kärlek är faktiskt något man gör. Varje dag!” 4
  6 steg för bättre sex Så hittar ni ny glädje och lust i sängkammaren.
Foto: LÄSARBILDER

”Jag vill bli din fru”

BILDEXTRA Trotsa novembermörkret – nu kärleksbombar vi Sverige Kolla in bildspelet och läsarnas egna hälsningar – har du fått någon? 9

En hjärtformad lapp gör hela skillnaden

  Daniel Pernikliski är FÖR oväntade kärleksförklaringar ”Starten gör skillnaden mellan en fin och en dålig dag.” 0
  Budgetdejta – bästa tipsen för helgen Kär och galen i fattighelgen – så får ni råd med romantik.

Ragga – med reklamspråk

  28 singlar fick proffshjälp med sina nätprofiler ”Svenskarna fascinerande dåliga på att framhäva sig själva.” 8

Nu hör yngre män av sig till Karin

  Var först skeptisk – ”Men efter ett tag insåg jag att det verkligen var jag.”
  Nytt år – ny gnista Så kickar du igång kärlekslivet 4
  Puss på dig, min pionjär De är Latinamerikas första vigda gaypar.
  De tvingas ställa in sitt bröllop – för att de inte har råd.
  Joleen, 39, är konstant upphetsad – en skada efter en bilolycka.
  Tjejer minns första skorna... men glömmer killarna. 20
  Filmparen hotar ditt kärleksliv Kan skapa overklig bild av relationer. 17
  Kanske världens bästa bröllopsvideo Brudparet som gjorde det där extra.
  Jämställda män blir gifta – och lever i lyckligare relationer. 71
  ”Du, vi kan väl försöka igen…” Eva Rusz om av-och-på-paren – så vet du om du ska satsa eller inte. 5
  Arbetslösa ratas på dejtingsajter Kvinnor mer negativa än män. 67
  De återfann varandra – efter 40 år! Gianni och Anita fick ny chans. 7
  Avtändande, tjejer! Här är attributen män finner osexiga. 89
  Bra vibrationer! Kvinnor som har vibrator har bättre sex. 36
  Ny superkräm ska ge erektion – på rekordtid Saknar biverkningar – testas nu på råttor. 17
  Född i en orgasm? Barnmorska: En del kvinnor stönar av vällust. 56
  Bäst sex efter fyra år Då är självsäkerheten som störst. 10
  Flirtar han? Kolla slipsen! Så märker du om det finns intresse. 11
  Sex varje kväll ordineras – vare sig man har lust eller inte. 109
  Nostalgi på Youtube Se Trafikmagasinet testa "nya" Volvo 740 .
  Gamlingarna ligger i Hälften av 70+-arna sexuellt aktiva. 12
  Många gräl? Grattis, tristess i förhållande värre. 12
  Supermetod som får henne att komma ”Det är en busenkel metod” 19
  "Han vill kontrollera mig" Kärleksdoktorn ger råd och stöd.
Mejla Vad tycker du om Wendela? Har du tips? Kontakta redaktör Lina Lindkvist.

Mer Aftonbladet:

  Träna med ditt barn "Bebisar förstår mer än vad man tror."
  Ligg still Ny undersök- ning: Så blir du lättare gravid. 2
  Diskriminerade i Hollywood Kvinnor får färre roller. 27
  ”Jag blev mobbad på jobbet" Linda hade ont i magen varje dag. 3
  Svergies godaste kladdkaka: Här är vinnande SM-receptet.
  "Förvridna kroppar" Dagens skönhetsideal ifrågasätts.
  I tjejtidningarna duger ingen Lisa: En enda riktig mage gör oss glada. 42
  Barnsligt gott. Så bakar du höstens smarrigaste limpa.
  "Jag försöker inte att vara en bitch" Så blev hon Vouges djävul. 6
  Vilken harmoni, Emma! Watsons stil trollbinder oss. 12
  Rödbetsrosa Så bakar du höstbrödet som barnen älskar.
  Nya pillret sätter p – helt naturligt Skonsammare för dig och miljön 26
  Sagolik design Svenskt mode spänner musklerna. 0
  Bantningspillret kan missbrukas Kissie: Jag blev jättedeprimerad 28
  ”Zlatans superfru” Spanien väntar på Seger. 95
  Rachel Weisz vill förbjuda botox Jämför det med doping. 12
Upp


Wendelas redaktion
Tjänstgörande webbredaktör:   Lina Lindkvist


Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Nyhetsfeature-chef: Lena Bergman-Esk

Verkställande direktör (tf): Pontus Gustafsson

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet