Larm: Viagra kan orsaka blindhet

HÄLSA

Nu varnar norska läkemedelsverket för potensmedel

Nu varnar det norska läkemedelsverket för potensmedlet Viagra.

I våras kom de första larmen om att 38 personer i USA mist synen efter att ha använt potensmedel.

I Norge misstänker man nu att det kan finnas ett samband.

Norska statens läkemedelsverk har följt internationella rapporter om potensmedlens biverkningar. Bara i USA har 38 personer blivit blinda efter att han använt Viagra eller andra potensmedel.

Det hart länge varit känt att medicinerna kan ge tillfälliga synförluster.

Men nu misstänker man att medlen kan ge varaktig blindhet.

Det skriver norska VG Nett idag på måndagen.

- Vi ber läkarna att vara särskilt uppmärksamma på synförlust hos patienter som använder Viagra, Cialis och Levitra, säger avdelningsöverläkaren Steinar Madsen i Sektionen för läkemedelsövervakning, till tidningen.

"Utvecklar blindhet"

- Vi har fått rapporter om att de läkemedlen utvecklar en särskild form av synnedsättning och blindhet.

De rapporterna har lett till att de tre medlen nu står på norska läkemedelsverkets övervakningslista. Även instruktinerna till läkarna om potensmedlen har skärpts.

- Idag har vi ingen behandling mot det tillståndet, säger Anna Midelfart, professor i ögonsjukdommar vid Norges tekniska -naturvetenskapliga universitet i Trondheim till VG.

Detektivarnbete

Många av de patienter som får Viagra lider av högt blodtryck och åderförkalkning. Det är tillstånd som i sig kan leda till synskador.

- Det gör det till ett detektivarbete att ta reda på vad som orsakar synskadorna, säger hon.

Företaget Pfizer, som tillverkar Viagra, meddelar enligt VG att det inte finns någr bevis för att medlet är orsaken till att patienter i USA blivit blinda.

Enligt det norska läkemedelsverket föreligger heller inga rapporter om varaktig blindhet hos norska användare.

Simone Söderhjelm