- Klarnas vin med ägg?

MAT & DRYCK

Hej jag har hört att vissa viner klarnas med hjälp av ägg. Stämmer detta?

Vilka druvor eller området gäller det? Jag är nämligen allergisk mot ägg.

Anita

Ja det stämmer. Man brukar använda äggvitan. Dock finns inget, eller ytterst lite av denna kvar i det färdiga vinet. Vi kan tyvärr inte specificera vilka områden/producenter i världen som använder sig av just denna metod. Likaså gäller druvsorter. En väg att gå är att fråga Systembolaget vilken importör som tar in vinet i Sverige och sedan kontakta denne för korrekt information.