”Shirley Valentine” kommer tillbaka
Av: TT
Maria Lundqvist iklär sig rollen som ”Shirley Valentine” igen, i föreställningen med samma namn, och ger sig ut på turné med fjorton föreställningar över hela landet.
Komedin handlar om Shirley Valentine, vars liv inte riktigt blev som hon tänkt sig. Barnen har flyttat hemifrån och förhållandet hon lever i är kärlekslöst, men så blir hon medbjuden på en semesterresa till en grekisk paradisö.
– När jag fick frågan om att spela Shirley igen blev jag genomlycklig och det började pirra i hela kroppen. Det är få roller jag gjort genom åren som tagit tag i mig så som Shirley gjort. Hon har knockat mig i både skratt och gråt men framför allt har hon fått mig att våga se mitt eget liv som något som mår bra av förändring, säger Maria Lundqvist.
Nypremiären sker i november i Skellefteå.