Här är alla nominerade till Kristallen 2018

avJakob Meijer

NÖJE

Anna Book gör upp med Bianca Ingrosso och Pernilla Wahlgren.
Och Aftonbladet kan kamma hem två priser.
Här är alla nominerade till Kristallen 2018.

För fjortonde året i rad utses Sveriges bästa program och tv-profiler.

Totalt ska tjugo priser delas ut. Femton vinnare har tagits ut av en jury, tre utses av tv-publiken under kvällen, ett hederspris som som utses av Kristallens styrelse samt vinnarjuryns specialpris som utses av vinnarjuryn.

Årets gala, som leds av Gina Dirawi sänds den 31 augusti på TV4 och TV4 play klockan 20:00.

Foto: Linus Hallsenius/TV4
Gina Dirawi leder Kristallen 2018.

Årets barnprogram

Fixa bröllopet (Barnkanalen)

Klassen (Barnkanalen)

Retorikmatchen (UR)

Svansen i kläm (Barnkanalen)

Tripp, Trapp, Träd (UR)

Årets dokumentärprogram

Citizen Schein (SVT)

Det goda landet (UR)

Eran - punk i tre delar (SVT)

Hela Sveriges mamma (SVT)

Superswede (Viaplay/TV3)

Årets dokusåpa

Allt för Sverige (SVT)

Mästarnas mästare (SVT)

Biggest loser VIP (Sjuan)

Robinson (TV4)

Paradise Hotel - Sverige (TV3)

Årets fakta och nyhetsbevakning

Barcelona terror (Expressen TV)

Köttets lustar (SVT)

Min samiska historia (UR)

Nyhetsmorgon (TV4)

Spotify lanseras (Di TV)

Årets förnyare

Di TV (Di TV)

Drottninggatan 17.04.07 (TV4)

Magda Gad Krigsdagböcker (Expressen) 

Micke Lindgren/Grotesco  (SVT)

What's on the plate (Aftonbladet TV)

Årets granskning

200 sekunder - Stjärnadvokaten (Viafree)

Kalla Fakta - Fallet Sannah (TV4)

Kalla Fakta - Fotbollssyndikatet (TV4)

Kalla Fakta - Mutorna längs vägen (TV4)

Uppdrag Granskning: Knutby (SVT)

Årets humorprogram

Enkelstöten (TV4)

Grotesco: flyktingkrisen - en musikal (SVT)

Helt Perfekt (Kanal 5) 

Leif och Billy (SVT)

Sommaren med släkten (Kanal 5)

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Alexandra Rapaport – Gåsmamman (Kanal 5)

Birgitte Hjort Sorensen – Gråzon (C More)

Eva Röse – Helt perfekt (Kanal 5)

Hedda Stiernstedt – Vår tid är nu (SVT)

Vera Vitali – Bonusfamiljen (SVT)

Årets livsstilsprogram

Arvinge okänd (SVT)

Cowboykåken (SVT)

Hälsningar från… (TV4)

Mandelmanns gård (TV4)

Hemliga beundrare (TV3)

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Fredrik Hallgren – Bonusfamiljen (SVT)

Henrik Dorsin – Grotesco: flyktingkrisen - en musikal (SVT)

Johan Petersson Helt perfekt – Kanal 5

Kristofer Hivju – Beck (C More)

Alexander Karim – Advokaten (Viaplay/TV3)

Årets realityprogram

Första dejten (SVT)

Lerins lärlingar (SVT)

Madame Deemas underbara resa (SVT)

Wahlgrens värld (Kanal 5)

Parneviks (TV3)

Årets sportproduktion

Allsvenskan i fotboll (TV4/C More)

Ishockey-VM (TV3)

OS-studion (Kanal 5)

Sport Expressen Vinter2018 (Expressen TV)

Vasaloppet 2018 (SVT)

Årets tv-drama

Bron (SVT)

Gråzon (C More)

Gåsmamman (Kanal 5)

Vår tid är nu (SVT)

Advokaten (Viaplay/TV3)

Årets tv-personlighet

Anna Book – Biggest loser VIP (Sjuan)

Bianca Ingrosso & Pernilla Wahlgren – Wahlgrens värld (Kanal 5)

Dick Bewarp – Cowboykåken (SVT)

Karin Laserow – Bytt är bytt (TV4)

Peg Parnevik – Parneviks (TV3)

Årets underhållningsprogram

Bäst i test (SVT)

På spåret (SVT)

Barncancergalan - Det svenska humorpriset (Kanal 5)

Idol (TV4)

Talang (TV4)

Publikens nomineringar

Årets program

Leif & Billy (SVT)

Så mycket bättre (TV4)

Parneviks (TV3)

Wahlgrens värld (Kanal 5)

Årets kvinnliga programledare

Sofia Wistam (Kanal 5)

Tilde de Paula Eby (TV4)

Rebecca Stella (TV3)

Sanna Nielsen (SVT)

Årets manliga programledare

Alexander Hermansson (SVT)

David Hellenius (TV4)

Filip och Fredrik (Kanal 5)

Peter Jihde (TV3)

Så blev Gina Dirawi den största programledaren 00:47
ARTIKELN HANDLAR OM