Här är Guldbaggevinnarna

Foto: Kvällens värd, Björn Kjellman, hade med sig guldbaggarna i rocken.
NÖJE

”Masjävlar” blev årets bästa film när Guldbaggarna delades ut. ”Så som i himmelen” - nominerad i åtta kategorier - fick inte pris i någon av dem.

– Kay Pollak åkte hem, berättar Jan-Olov Andersson, Aftonbladets reporter på plats.

I Killinggänget var stämningen desto högre. Deras ”Fyra nyanser av brunt” fick fyra baggar - flest av de tre filmerna som dominerat nomineringarna.

Här är alla vinnarna:

Bästa film: ”Masjävlar”. Producent: Lars Jönsson.

Övriga nominerade: ”Fyra nyanser av brunt”, "Så som i himmelen".

Bästa manliga huvudroll: Robert Gustafsson för ”Fyra nyanser av brunt”.

Övriga nominerade: Michael Nyqvist för ”Så som i himmelen”, Johan Rheborg för ”Fyra nyanser av brunt”.

Bästa kvinnliga huvudroll: Maria Kulle för ”Fyra nyanser av brunt”.

Övriga nominerade: Frida Hallgren för ”Så som i himmelen”, Sofia Helin för ”Masjävlar”.

Bästa regi: Tomas Alfredson för ”Fyra nyanser av brunt”.

Övriga nominerade: Maria Blom för ”Masjävlar”, Kay Pollak för ”Så som i himmelen”.

Bästa manuskript: Maria Blom för ”Masjävlar”.

Övriga nominerade: Killinggänget för ”Fyra nyanser av brunt”, Kay Pollak, Carin Pollak, Margaretha Pollak för ”Så som i himmelen”.

Ingmar Bergman-priset: Mikael Persbrandt.

Bästa dokumentär: ”Armbryterskan från Ensamheten”. Regi: Lisa Munthe och Helen Ahlsson.

Övriga nominerade: ”Bagaren”, ”Gå loss”.

Bästa prestation ljud: Ljudteknikerna Lasse Liljeholm och Eddie Axberg för ”The Queen of Sheba's Pearls”.

Bästa prestation bild: Klipparen Sofia Lindgren för ”Hip hip hora!”

Bästa manliga biroll: Ulf Brunnberg för ”Fyra nyanser av brunt”.

Övriga nominerade: Lennart Jähkel för ”Så som i himmelen”, Joakim Lindblad för ”Masjävlar”.

Bästa kvinnliga biroll: Kajsa Ernst för ”Masjävlar”.

Övriga nominerade: Ingela Olsson för ”Så som i himmelen”, Ann Petrén för ”Masjävlar”.

Heders-Guldbaggen: Sickan Carlsson.

Bästa utländska film: ”Återkomsten”. Regi: Andrej Zvjagintsev.

Övriga nominerade: ”21 gram”, ”Lost in translation”.

Bästa foto: Jens Fischer för "The Queen of Sheba's pearls".

Övriga nominerade: Leif Benjour för ”Fyra nyanser av brunt”, Harald Paalgard för ”Så som i himmelen”.

Bästa kortfilm: ”Glenn, the great runner”. Regi: Anna Erlandsson.

Övriga nominerade: ”Fragile”, ”Terrible boy”.

aftonbladet.se