De är klara för final i Eurovision song contest

Bidragen som gick vidare från semifinalerna

avCornelis Rikken

NÖJE

De två semifinalerna av Eurovision Song Contest är avklarade.

Det står nu alltså klart vilka länder som möts i den stora finalen på lördag.

Här är alla bidragen som har gått vidare.

Vidare i semifinal 1:

Grekland

Låt: Better love.

Artist: Katerine Duska.

Vitryssland

Låt: Like it.

Artist: Zena.

Serbien

Låt: Kruna.

Artist: Nevena Božović.

Cypern

Låt: Replay.

Artist: Tamta.

Estland

Låt: Storm.

Artist: Victor Crone.

Tjeckien

Låt: Friend of a friend.

Artist: Lake Malawi.

Australien

Låt: Zero Gravity

Artist: Kate Miller-Heidke.

Island

Låt: Hatrið mun sigra.

Artist: Hatari.

San Marino

Låt: Say na na na.

Artist: Serhat.

Slovenien

Låt: Sebi.

Artist: Zala Kralj & Gašper Šantl.

Nederländernas Duncan Laurence: "Jag är stolt bisexuell" 00:50

Vidare i semifinal 2:

Nordmakedonien

Låt: Proud.

Artist: Tamara Todevska.

Nederländerna

Låt: Arcade.

Artist: Duncan Laurence.

Albanien

Låt: Ktheju tokës.

Artist: Jonida Maliqi.

Sverige

Låt: Too late for love.

Artist: John Lundvik.

Ryssland

Låt: Scream.

Artist: Sergey Lazarev.

Azerbajdzjan

Låt: Truth.

Artist: Chingiz.

Danmark

Låt: Love is forever.

Artist: Leonora.

Norge

Låt: Spirit in the sky.

Artist: KEiiNO.

Schweiz

Låt: She got me.

Artist: Luca Hänni.

Malta

Låt: Chameleon.

Artist: Michela.

Direktkvalificerade för final:

Frankrike

Låt: Roi.

Artist: Bilal Hassani.

Israel

Låt: Home.

Artist: Kobi Marimi.

Italien

Låt: Soldi.

Artist: Mahmood.

Spanien

Låt: La Venda.

Artist: Miki.

Storbritannien

Låt: Bigger than us.

Artist: Michael Rice.

Tyskland

Låt: Sister.

Artist: S!sters.

Utslagna i semifinal 1:

Montenegro

Låt: Heaven.

Artist: D mol.

Finland

Låt: Look away.

Artist. Darude feat. Sebastian Rejman.

Polen

Låt: Fire of Love (Pali się).

Artist: Tulia.

Ungern

Låt: Az én apám.

Artist: Joci Pápai.

Belgien

Låt: Wake up.

Artist: Eliot.

Georgien

Låt: Keep on going.

Artist: Oto Nemsadze.

Portugal

Låt: Telemóveis.

Artist: Conan Osiris.

Utslagna i semifinal 2:

Armenien

Låt: Walking out.

Artist: Srbuk.

Irland

Låt: 22.

Artist: Sarah McTernan.

Moldavien

Låt: Stay.

Artist: Anna Odobescu.

Lettland

Låt: That night.

Artist: Carousel.

Rumänien

Låt: On a Sunday.

Artist: Ester Peony.

Österrike

Låt: Limits.

Artist: PÆNDA.

Kroatien

Låt: The dream.

Artist: Roko.

Litauen

Låt: Run with the lions.

Artist: Jurij Veklenk.

1 av 20 | Foto: Peter Wixtrom
John Lundvik, Sverige.

Missa inte en enda viktig Eurovisionnyhet - följ ”Vi som älskar schlager” för absolut bästa kollen

Så har det gått för Sverige i Eurovision 00:40
ARTIKELN HANDLAR OM