John Lennons tand säljs på auktion

Av: TT

Publicerad:
Uppdaterad:

Nu säljs märkvärdiga rockrelaterade föremål

1 av 3
John Lennon.

Det onlinebaserade auktionshuset Paddle8 har samlat ihop en rad mer eller mindre märkvärdiga rockrelaterade föremål som nu säljs på auktion. The Guardian skriver att den som är sugen har möjlighet att buda på exempelvis en tand John Lennon drog ut på 60-talet, Willie Nelsons flätor och Kurt Cobains bankkort.

Auktionen pågår fram till den 26 februari.

När samma Lennon-tand låg uppe till försäljning för fyra år sedan betalade en kanadensisk tandläkare över 250 000 kronor för att ro hem den.

Bland de övriga, mindre uppseendeväckande, föremålen på auktionen märks till exempel en handskriven U2-setlista från 1983 och ett signerat exemplar av Led Zeppelins album "Houses of the holy".

Publicerad: