Här är alla bidrag och artister!

Håll koll på melodifestivalens datum och låtar

NÖJE

Semifinal 1: Leksand den 18 februari

Plats: Ejendahls Arena

Startnummer: 1

Aiayeh (The Music Of The Samba) - Simone Moreno

Text: Simone Moreno, Anders von Hofsten, Andreas Unge

Musik: Simone Moreno, Anders von Hofsten, Andreas Unge, Andreas Kleerup

Startnummer: 2

Kameleont - Electric Banana Band

Text: Lars Åberg

Musik: Jan Schaffer

Startnummer: 3

This Woman - Anna Sahlene

Text: Anna Sahlene

Musik: Bobby Ljunggren, Henrik Wikström

Startnummer: 4

The Name Of Love - Magnus Bäcklund

Text: Lina Eriksson

Musik: Lina Eriksson, Mårten Eriksson

Startnummer: 5

Jag ljuger så bra - Linda Bengtzing

Text: Ingela ”Pling” Forsman, Lars ”Dille” Diedricson, Martin Hedström

Musik: Ingela ”Pling” Forsman, Lars ”Dille” Diedricson, Martin Hedström

Startnummer: 6

Kuddkrig - Pandang

Text: Adam Chiapponi, Stefan Wesström

Musik: Kristofer Stange, Adam Chiapponi, Stefan Wesström

Startnummer: 7

Naughty Boy - Hannah Graaf

Text och musik: Martin Landh, Joacim Dubbelman, Sam McCarthy

Startnummer: 8

Sing For Me - Andreas Johnson

Text och musik: Andreas Johnson, Peter Kvint

Semifinal 2: Karlstad den 25 februari

Plats: Löfbergs Lila

Startnummer: 1

Lev livet - Magnus Carlsson

Text och musik: Anders Glenmark, Niklas Strömstedt

Startnummer: 2

Oh Yeah - The Elephantz

Text: Daniel Bäckström, Eddie Brown, Jens Duvsjö, Martin Carboo, Dan Larsson

Musik: Daniel Bäckström, Eddie Brown, Martin Carboo, Dan Larsson

Startnummer: 3

Etymon - Sonya

Text: Ingela ”Pling” Forsman

Musik: Ingela ”Pling” Forsman, Bobby Ljunggren, Henrik Wikström

Startnummer: 4

Ge mig en kaka till kaffet - Östen med resten

Text och musik: Thomas G:son

Startnummer: 5

La chica de la copa - Pablo Cepeda

Text och musik: Patrik Magnusson, Johan Ramström, Pablo Cepeda

Startnummer: 6

Idag & imorgon - Kikki Danielsson

Text: Thomas G:son

Musik: Thomas G:son, Calle Kindbom

Startnummer: 7

En droppe regn - Niclas Wahlgren

Text: Ingela ”Pling” Forsman

Musik: Bobby Ljunggren, Henrik Wikström

Startnummer: 8

Mi Amore - Velvet

Text och musik: Niclas Molinder, Joacim Persson, Pelle Ankarberg

Semifinal 3: Karlskrona den 4 mars

Plats: Arena Rosenholm

Startnummer: 1

Temple Of Love - BWO

Text och musik: Alexander Bard, Anders Hansson

Startnummer: 2

When Love’s Comin’ Back Again - Jessica Folcker

Text och musik: Thomas G:son, Pontus Assarsson

Startnummer: 3

Mi Amor - Gregor

Text och musik: Magnus Rongedal, Henrik Rongedal, Lotta Ahlin, Tommy Lydell

Startnummer: 4

Kalla nätter - Jessica Andersson

Text och musik: Niklas Edberger, Johan Fransson, Tobias Lundgren, Tim Larsson

Startnummer: 5

Night Of Passion - The Poodles

Text: Sonya

Musik: Robert Olausson, Matti Alfonzetti, Johan Lyander

Startnummer: 6

Golden Star - Elysion

Text och musik: Mikael Anderfjärd, Andreas Nordqvist, Dan Attlerud

Startnummer:

Faller du så faller jag - Patrik Isaksson

Text och musik: Patrik Isaksson

Startnummer:

Innan natten är över - Kayo

Text och musik: Thomas G:son, Henrik Sethsson

Semifinal 4: Göteborg den 11 mars

Plats: Scandinavium

Startnummer: 1

Silverland - Roger Pontare

Text och musik: Thomas G:son, Marcos Ubeda

Startnummer: 2

Don’t Try To Stop Me - Laila Adéle

Text: Henrik Hansson

Musik: Henrik Hansson, Anders Hallbäck

Startnummer: 3

Like Fire Tonight - Günther & The Sunshine Girls

Text och musik: Mats Söderlund, Anderz Wrethov

Startnummer: 4

Jag tar det jag vill ha - Sandra Dahlberg

Text och musik: Johan Fransson, Tobias Lundgren, Niklas Edberger, Tim Larsson, Sandra Dahlberg

Startnummer: 5

Under Your Spell - Evan

Text: Evan, Malin Eriksson, Jonas Sjöström

Musik: Evan

Startnummer: 6

Mama Take Me Home - Rednex

Text: Matthews Green

Musik: Michael Clauss, Matthews Green

Startnummer: 7

Älskar du livet - Björn Kjellman

Text och musik: Calle Kindbom, Dan Fernström

Startnummer: 8

Invincible - Carola

Text: Thomas G:son

Musik: Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Henrik Wikström

Andra chansen: Stockholm den 12 mars

Här tävlar semifinalernas treor och fyror. De två främsta bidragen går till finalen i Globen.

Finalen: Stockholm den 18 mars

Plats: Globen

Här tävlar semifinalernas och andra chansens ettor och tvåor; totalt tio bidrag

Läs mer