De är nominerade till Oscarsgalan

FILM

I dag avslöjades vilka som har fått årets Oscarsnomineringar

Foto: AP
Heath Ledger och Kate Winslet är nominerade till Oscarsgalan.

Den 22:a februari går galornas gala av stapel – då är det dags för den 81:a Oscarsgalan.

”Benjamin Buttons otroliga liv” är storfavorit med hela 13 nomineringar, men även avlidne skådespelaren Heath Ledger ses bland de nominerade.

OBS: De nominerade filmerna presenteras på sitt originalspråk.

Bästa manliga biroll:

Josh Brolin i “Milk”

Robert Downey Jr. i “Tropic Thunder”

Philip Seymour Hoffman i “Doubt”

Heath Ledger i “The Dark Knight”

Michael Shannon i “Revolutionary Road”

Bästa manliga skådespelare:

Richard Jenkins i “The Visitor”

Frank Langella i “Frost/Nixon”

Sean Penn i “Milk”

Brad Pitt i “The Curious Case of Benjamin Button”

Mickey Rourke i “The Wrestler”

Bästa kvinnliga skådespelerska:

Anne Hathaway i “Rachel Getting Married”

Angelina Jolie i “Changeling”

Melissa Leo i “Frozen River”

Meryl Streep i “Doubt”

Kate Winslet i “The Reader”

Bästa kvinnliga biroll:

Amy Adams i “Doubt”

Penélope Cruz i “Vicky Cristina Barcelona”

Viola Davis i “Doubt”

Taraji P. Henson i “The Curious Case of Benjamin Button”

Marisa Tomei i “The Wrestler”

Bästa animerade film:

“Bolt” (Walt Disney), Chris Williams och Byron Howard

“Kung Fu Panda” (DreamWorks Animation, Distributed by Paramount), John Stevenson och Mark Osborne

“WALL-E” (Walt Disney), Andrew Stanton

Bästa scenografi:

“Changeling” Art Direction: James J. Murakami, Set Decoration: Gary Fettis

“The Curious Case of Benjamin Button” Art Direction: Donald Graham Burt, Set Decoration: Victor J. Zolfo

“The Dark Knight” Art Direction: Nathan Crowley, Set Decoration: Peter Lando

“The Duchess” Art Direction: Michael Carlin, Set Decoration: Rebecca Alleway

“Revolutionary Road” Art Direction: Kristi Zea, Set Decoration: Debra Schutt

Bästa bild:

“Changeling” Tom Stern

“The Curious Case of Benjamin Button” Claudio Miranda

”The Dark Knight” Wally Pfister

“The Reader” Chris Menges and Roger Deakins

“Slumdog Millionaire” Anthony Dod Mantle

Bästa kostym:

“Australia” Catherine Martin

“The Curious Case of Benjamin Button” Jacqueline West

“The Duchess” Michael O’Connor

“Milk” Danny Glicker

“Revolutionary Road” Albert Wolsky

Bästa regi:

David Fincher för “The Curious Case of Benjamin Button”

Ron Howard för “Frost/Nixon”

Gus Van Sant för “Milk”

Stephen Daldry för “The Reader”

Danny Boyle för “Slumdog Millionaire”

Bästa dokumentärfilm:

“The Betrayal (Nerakhoon)” A Pandinlao Films Production, Ellen Kuras and Thavisouk Phrasavath

“Encounters at the End of the World” A Creative Differences Production, Werner Herzog and Henry Kaiser

“The Garden” A Black Valley Films Production, Scott Hamilton Kennedy

“Man on Wire” A Wall to Wall Production, James Marsh and Simon Chinn

“Trouble the Water” An Elsewhere Films Production, Tia Lessin and Carl Deal

Bästa dokumentära kortfilm:

“The Conscience of Nhem En” A Farallon Films Production, Steven Okazaki

“The Final Inch” A Vermilion Films Production, Irene Taylor Brodsky and Tom Grant

“Smile Pinki” A Principe Production, Megan Mylan

“The Witness - From the Balcony of Room 306” A Rock Paper Scissors Production, Adam Pertofsky and Margaret Hyde

Bästa klippning:

“The Curious Case of Benjamin Button” Kirk Baxter and Angus Wall

“The Dark Knight” Lee Smith

“Frost/Nixon” Mike Hill and Dan Hanley

“Milk” Elliot Graham

“Slumdog Millionaire” Chris Dickens

Bästa utländska film:

“The Baader Meinhof Complex” A Constantin Film Production, Germany

“The Class” A Haut et Court Production, France

“Departures” A Departures Film Partners Production, Japan

“Revanche” A Prisma Film/Fernseh Production, Austria

“Waltz with Bashir” A Bridgit Folman Film Gang Production, Israel

Bästa smink:

“The Curious Case of Benjamin Button” Greg Cannom

“The Dark Knight” John Caglione, Jr. and Conor O’Sullivan

“Hellboy II: The Golden Army” Mike Elizalde and Thom Floutz

Bästa filmmusik:

“The Curious Case of Benjamin Button” Alexandre Desplat

“Defiance” James Newton Howard

“Milk” Danny Elfman

“Slumdog Millionaire” A.R. Rahman

“WALL-E” Thomas Newman

Bästa sång:

“Down to Earth” från “WALL-E” Music by Peter Gabriel and Thomas Newman, Lyric by Peter Gabriel

“Jai Ho” från “Slumdog Millionaire” Music by A.R. Rahman, Lyric by Gulzar

“O Saya” från “Slumdog Millionaire” Music and Lyric by A.R. Rahman andMaya Arulpragasam

Bästa film:

“The Curious Case of Benjamin Button” A Kennedy/Marshall Production, Kathleen Kennedy, Frank Marshall and Ceán Chaffin, Producers

“Frost/Nixon” A Universal Pictures, Imagine Entertainment and Working Title Production,Brian Grazer, Ron Howard and Eric Fellner, Producers

“Milk” A Groundswell and Jinks/Cohen Company Production, Dan Jinks and Bruce Cohen, Producers

“The Reader” A Mirage Enterprises and Neunte Babelsberg Film GmbH Production, Nominees to be determined

”Slumdog Millionaire” A Celador Films Production,Christian Colson, Producer

Bästa animerade kortfilm:

“La Maison en Petits Cubes” A Robot Communications Production, Kunio Kato

“Lavatory - Lovestory” A Melnitsa Animation Studio and CTB Film Company Production, Konstantin Bronzit

“Oktapodi” A Gobelins, L’école de l’image Production, Emud Mokhberi and Thierry Marchand

“Presto” A Pixar Animation Studios Production, Doug Sweetland

”This Way Up” A Nexus Production, Alan Smith and Adam Foulkes

Bästa kortfilm:

“Auf der Strecke (On the Line)” An Academy of Media Arts Cologne Production, Reto Caffi

“Manon on the Asphalt” A La Luna Production, Elizabeth Marre and Olivier Pont

“New Boy” A Zanzibar Films Production, Steph Green and Tamara Anghie

“The Pig” An M & M Production, Tivi Magnusson and Dorte Høgh

“Spielzeugland (Toyland)” A Mephisto Film Production, Jochen Alexander Freydank

Bästa ljudredigering:

“The Dark Knight” Richard King

“Iron Man” Frank Eulner and Christopher Boyes

“Slumdog Millionaire” Tom Sayers

“WALL-E” Ben Burtt and Matthew Wood

“Wanted” Wylie Stateman

Bästa ljudmixning:

“The Curious Case of Benjamin Button” David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Mark Weingarten

“The Dark Knight” Lora Hirschberg, Gary Rizzo and Ed Novick

“Slumdog Millionaire” Ian Tapp, Richard Pryke and Resul Pookutty

“WALL-E” Tom Myers, Michael Semanick and Ben Burtt

“Wanted” Chris Jenkins, Frank A. Montaño and Petr Forejt

Bästa specialeffekter:

“The Curious Case of Benjamin Button” Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton and Craig Barron

“The Dark Knight” Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber and Paul Franklin

“Iron Man” John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick and Shane Mahan

Bästa manus efter förlaga:

“The Curious Case of Benjamin Button” Screenplay by Eric Roth, Screen story by Eric Roth and Robin Swicord

“Doubt” Written by John Patrick Shanley

“Frost/Nixon” Screenplay by Peter Morgan

“The Reader” Screenplay by David Hare

“Slumdog Millionaire” Screenplay by Simon Beaufoy

Bästa originalmanus:

“Frozen River” Written by Courtney Hunt

“Happy-Go-Lucky” Written by Mike Leigh

“In Bruges” (Focus Features), Written by Martin McDonagh

“Milk” Written by Dustin Lance Black

“WALL-E” Screenplay by Andrew Stanton, Jim Reardon, Original story by Andrew Stanton, Pete Docter

aftonbladet.se