Guldbaggen 2021 – här är alla vinnare

Vinnaren Uje Brandelius: Jag vill be Rolf Lassgård om ursäkt

Av: Rosanna Berg

Publicerad:
Uppdaterad:

FILM

Kvällens stora vinnare blev ”Spring Uje spring” i regi av Henrik Schyffert.

Så var årets gala – här är en lista på alla vinnare.

Laddar Live Upplevelse
Guldbaggegalan leds av David Sundin och Amie Bramme Sey.
Foto: SVT
Guldbaggegalan leds av David Sundin och Amie Bramme Sey.

De nominerade i urval:

Bästa film:

  • ”Charter” i regi av Amanda Kernell

  • ”Greta” i regi av Nathan Grossman

  • ”Orca” i regi av Josephine Bornebusch

  • ”Scheme birds” i regi av Ellen Fiske och Ellinor Hallin

  • ”Spring Uje spring” i regi av Henrik Schyffert

Bästa regi

  • Maria Bäck, för ”Psykos i Stockholm”

  • Nathan Grossman, för ”Greta”

  • Amanda Kernell för ”Charter”

  • Henrik Schyffert för ”Spring Uje spring”

Bästa kvinnliga huvudroll

  • Ane Dahl Torp, för rollen som Alice i ”Charter”

  • Irma von Platen, för rollen i ”Inland”

  • Josefin Neldén, för rollen som mamman i ”Psykos i Stockholm”

  • Josefine Stofkoper, för rollen som dottern i ”Psykos i Stockholm”

Bästa manliga huvudroll

  • Uje Brandelius, för rollen som Uje i ”Spring Uje spring”

  • Adel Darwish, för rollen som Monir i ”Ghabe”

  • Rolf Lassgård, för rollen som Marianne i ”Min pappa Marianne”

  • Johan Rheborg, för rollen som Claes i ”Orca”

Bästa manus

  • Josephine Bornebusch och Gunnar AK Järvstad för ”Orca”

  • Uje Brandelius för ”Spring Uje spring”

  • Maria Bäck för ”Psykos i Stockholm”

  • Amanda Kernell för ”Charter”

Bästa dokumentär:

  • ”Greta” i regi av Nathan Grossman

  • ”Idomeni” i regi av David Aronowitsch

  • ”Scheme birds” i regi av Ellen Fiske och Ellinor Hallin

Bästa manliga biroll

  • Ahmad Fadel för rollen som Farid i ”Ghabe”

  • Sverrir Gudnason för rollen som Mattias i ”Charter”

  • Erik Johansson för rollen som John i ”Orca”

  • Ville Virtanen för rollen som Johannus i ”Den längsta dagen”

Bästa kvinnliga biroll

  • Lena Endre för rollen som Eva i ”Min pappa Marianne”

  • Marie Göranzon för rollen som Margit Vanheden i ”Se upp för Jönssonligan”

  • Eva Melander för rollen som Lena i ”Inland”

  • Marianne Mörck för rollen som Lena-Sleva i ”Nelly Rapp – monsteragent”

Hedersguldbaggen

  • Sten Ljunggren

Foto: SVT
Guldbaggegalan leds av David Sundin och Amie Bramme Sey.
Foto: SVT
Dilan Gwyn.
Foto: SVT
Cherrie.
Foto: SVT
Edward af Sillén.
Foto: SVT
Lancelot Ncube.
Foto: SVT
Lena Endre vinner årets kvinnliga biroll.
Foto: SVT
Ahmad Fadel vann bästa manliga biroll.
Foto: SVT
Sten Ljunggren får årets hedersguldbagge.
Foto: SVT
Foto: SVT
”Greta” vann årets dokumentär.
Foto: SVT
Alba August uppträdde.
Foto: SVT
Uje Brandelius – bästa manliga huvudroll i rollen som sig själv.
Foto: SVT
Alba August.
Foto: SVT
Rojda Sekersöz.
Foto: SVT
Claes Eriksson.
Foto: SVT
Ane Dahl Torp vann bästa kvinnliga huvudroll för rollen som Alice i ”Charter”.
Foto: SVT
Henrik Schyffert tar emot
Publicerad:

LÄS VIDARE