Alla vinnare på Oscarsgalan 2018

FILM

Ruben Östlunds ”The Square” blev utan pris.

”The Shape of Water” blev årets stora vinnare.

Filmen tog hem fyra statyetter på Oscarsgalan, varav en för bästa film.

Efter förra årets stora skandal, då fel film fick en Oscar för bästa film, var det nog både en och annan som höll andan när ”Bonnie och Clyde”-paret Faye Dunaway och Warren Beatty för andra året i rad skulle dela ut priset.

– Vad kan gå fel?, skämtade värden Jimmy Kimmel innan han presenterade duon in på scen.

– Det är så trevligt att se er igen, skojade Warren Beatty innan han märkbart nervös öppnade vinnarkuvertet.

Den här gången gick allt rätt till och vinnarna, Guillermo del Toros ”The Shape of Water”, kunde komma upp scen för att ta emot sin statyett.

Östlund trodde på seger

”The Shape of Water” blev också nattens stora vinnare och tog flest stayetter, fyra stycken.

Svenskhoppet Ruben Östlund och ”The Square” blev dock utan. Filmen som var nominerad i kategorin ”Bästa icke-engelskpråkiga film” fick se sig besegrad av chilenska ”A Fantastic Woman”.

– Vi fick lite vittring, vi trodde ett tag att det kommer bli vi. Men det kändes bra, det var kul, säger Ruben Östlund i Aftonbladet sändning, direkt efter galan.

Alla nominerade – och vinnare

Vinnarna presenteras löpande nedan...

Bästa film

”Call Me by Your Name”
”Darkest Hour”
”Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
Vinnare: “The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Bästa kvinnliga huvudroll

Sally Hawkins - “The Shape of Water”
Vinnare: Frances McDomand - “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie - “I, Tonya”
Saoirse Ronan - “Lady Bird”
Meryl Streep - “The Post”

Bästa manliga huvudroll

Timothée Chalamet - “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis - “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya - “Get Out”
Vinnare: Gary Oldman - “Darkest Hour”
Denzel Washington - “Roman J. Israel, esq.”

Bästa kvinnliga biroll

Mary J. Blige - “Mudbound”
Vinnare: Allison Janney - “I, Tonya”
Lesley Manville - “Phantom thread”
Laurie Metcalf - “Lady bird”
Octavia Spencer - “The Shape of Water”

Bästa manliga biroll

Willem Dafoe - “The Florida project”
Woody Harrelson - “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins - “The Shape of Water”
Christopher Plummer - “All the Money in the World”
Vinnare: Sam Rockwell - “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Bästa animerade film

“The boss baby”
“The breadwinner”
Vinnare: “Coco”
“Ferdinand”
“Loving Vincent”

Bästa foto

Vinnare: “Blade Runner 2049” - Roger A. Deakins
“Darkest hour” - Bruno Delbonnel
“Dunkirk” - Hoyte van Hoytema
“Mudbound” - Rachel Morrisson
“The Shape of Water” - Dan Laustsen

Bästa kostym

“Beauty and the Beast” - Jacqueline Durran
“Darkest Hour” - Jacqueline Durran
Vinnare: “Phantom Thread” - Mark Bridges
“The Shape of Water” - Luis Sequeira
“Victoria and Abdul” - Consolata Boyle

Bästa regi

“Dunkirk” - Christopher Nolan
“Get out” - Jordan Peele
“Lady bird” - Greta Gerwig
“Phantom Thread” - Paul Thomas Anderson
Vinnare: “The Shape of Water” - Guillermo del Toro

Bästa dokumentär (långfilm)

“Abbacus: Small Enough to Jail” - Steve James, Mark Mitten och Julie Goldman
“Faces Places” - Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
Vinnare: “Icarus” - Bryan Fogel och Dan Cogan
“Last Men In Aleppo” - Feras Fayyad, Kareem Abeed och Søren Steen Jespersen
“Strong Island” - Yance Ford och Joslyn Barnes

Bästa dokumentär (kortfilm)

”Edith+Eddie” - Laura Checkoway och Thomas Lee Wright
Vinnare: ”Heaven is a Traffic Jam on the 405” - Frank Stiefel
”Heroin(e)” - Elaine McMillion Sheldon och Kerrin Sheldon
”Knife Skills” - Thomas Lennon
”Traffic Stop” - Kate Davis och David Heilbroner

Bästa klippning

“Baby driver” - Paul Machliss och Jonathan Amos
Vinnare: “Dunkirk” - Lee Smith
“I, Tonya” - Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water” - Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” - Jon Gregory

Bästa icke-engelskspråkiga film

Vinnare: “A Fantastic Woman” (Chile)
“The Insult” (Libanon)
“Loveless” (Ryssland)
“On Body and Soul” (Ungern)
“The Square” (Sverige)

Bästa makeup & hår

Vinnare: “Darkest Hour” - Kazuhiro Tsuji, David Malinowski och Lucy Sibbick
“Victoria and Abdul” - Daniel Phillips och Lou Sheppard
“Wonder” -Arjen Tuiten

Bästa originalmusik

Hans Zimmer - “Dunkirk”
Johnny Greenwood - “Phantom Thread”
Vinnare: Alexandre Desplat - “The Shape of Water”
John Williams - “Star Wars: The Last Jedi”
Carter Burwell - “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Bästa originalsång

“Mighty River” - “Mudbound”
“Mystery of Love” - “Call Me By Your Name”
Vinnare: “Remember Me” - “Coco”
“Stand Up for Something” - “Marshall”
“This Is Me” - “The Greatest Showman”

Bästa produktionsdesign

“Beauty and the Beast” - Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Blade Runner 2049” - Dennis Gassner, Alessandra Querzola
“Darkest Hour” - Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Dunkirk” - Nathan Crowley, Gary Fettis
Vinnare: “The Shape of Water” - Paul Denham Austerberry, Shane Vieau och Jeff Melvin

Bästa animerade kortfilm

Vinnare: “Dear basketball” - Glen Keane och Kobe Bryant
“Garden party” - Victor Caire och Gabriel Grapperon
“Lou” - Dave Mullins och Dana Murray
“Negative space” - Max Porter och Ru Kuwahata
“Revolten rhymes” - Jakob Schuh och Jan Lachauer

Bästa kortfilm

“Dekalb elementary” - Reed Van Dyk
“The eleven o´clock” - Derin Seale och Josh Lawson
“My nephew Emmett” - Kevin Wilson, Jr.
Vinnare: “The silent child” - Chris Overton och Rachel Shenton
“Watu wote/all of us” - Katja Benrath och Tobias Rosen

Bästa ljudredigering

“Baby Driver” - Julian Slater
“Blade Runner 2049” - Mark Mangini och Theo Green
Vinnare: “Dunkirk” - Richard King och Alex Gibson
“The Shape of Water” - Nathan Robitaille och Nelson Ferreira
“Star Wars: The Last Jedi” - Matthew Wood och Ren Klyce

Bästa ljudmix

“Baby Driver” - Julian Slater, Tim Cavagin och Mary H. Ellis
“Blade Runner 2049” - Ron Bartlett, Doug Hemphill och Mac Ruth
Vinnare: “Dunkirk” - Mark Weingarten, Gregg Landaker och Gary A. Rizzo
“The Shape of Water” - Christian Cooke, Brad Zoern och Glen Gauthier
“Star Wars: The Last Jedi” - David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

Bästa visuella effekter

Vinnare: “Blade Runner 2049” - John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert och Richard R. Hoover
“Guardians of the Galaxy, Vol. 2” - Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner och Dan Sudick
“Kong: Skull Island” - Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza och Mike Meinardus
“Star Wars: The Last Jedi” - Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan och Chris Corbould
“Apornas planet: Striden” - Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon och Joel Whist

Bästa manus efter förlaga

Vinnare: James Ivory för “Call Me By Your Name”
Scott Neustadter & Michael H. Weber för “The Disaster Artist”
Scott Frank, James Mangold och Michael Green för “Logan”
Aaron Sorkin för “Molly’s Game”
Virgil Williams och Dee Rees for “Mudbound”

Bästa originalmanus

Emily V. Gordon och Kumail Nanjiani - “The Big Sick”
Jordan Peele - “Get Out”
Greta Gerwig - “Lady Bird”
Guillermo del Toro och Vanessa Taylor - “The Shape of Water”
Martin McDonagh - “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Källa: Oscars

Filmerna som fått flest Oscars 01:09
1 av 7
Jimmy Kimmel tog med sig stjärnor som Mark Hamill och Ansel Elgort in till en verklig biopublik, som överraskades med snacks och korv.

Oscarsgalan 2018 – följ direktrapporteringen

1 av 2 | Foto: Björn Lindahl
Frida Söderlund, Karolina Fjellborg och Anitha Schulman guidar dig igenom galanatten.
ARTIKELN HANDLAR OM