Så var Oscarsgalan direkt

Nöjesbladets Sandra Wejbro rapporterade live under Oscargalan i Los Angeles

FILM
FAKTA

OSCARNOMINERINGARNA 2011 (vinnarna i fet stil)

Bästa manliga huvudroll

* Javier Bardem, ”Biutiful”

* Jeff Bridges, ”True Grit”

* Jesse Eisenberg, ”The Social Network”

* Colin Firth, ”The King’s Speech”

* James Franco, ”127 Hours”

Bästa manliga biroll

* Christian Bale, ”The Fighter”

* John Hawkes, ”Winter’s Bone”

* Jeremy Renner, ”The Town”

* Mark Ruffalo, ”The Kids Are All Right”

* Geoffrey Rush, ”The King’s Speech”

Bästa kvinnliga huvudroll

* Annette Bening, ”The Kids Are All Right”

* Nicole Kidman, ”Rabbit Hole”

* Jennifer Lawrence, ”Winter’s Bone”

* Natalie Portman, ”Black Swan”

* Michelle Williams, ”Blue Valentine”

Bästa kvinnliga biroll

* Amy Adams, ”The Fighter”

* Helena Bonham Carter, ”The King’s Speech”

* Melissa Leo, ”The Fighter”

* Hailee Steinfeld, ”True Grit”

* Jacki Weaver, ”Animal Kingdom”

Bästa animerade film

* ”How to Train Your Dragon”, Chris Sanders och Dean DeBlois

* ”The Illusionist”, Sylvain Chomet

* ”Toy Story 3?, Lee Unkrich

Bästa scenografi

* ”Alice in Wonderland”

* ”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1?

* ”Inception”

* ”The King’s Speech”

* ”True Grit”

Bästa foto

* ”Black Swan”

* ”Inception”

* ”The King’s Speech”

* ”The Social Network”

* ”True Grit”

Bästa kostym

* ”Alice in Wonderland”, Colleen Atwood

* ”I Am Love”, Antonella Cannarozzi

* ”The King’s Speech”, Jenny Beavan

* ”The Tempest”, Sandy Powell

* ”True Grit”, Mary Zophres

Bästa regi

* ”Black Swan”, Darren Aronofsky

* ”The Fighter”, David O. Russell

* ”The King’s Speech”, Tom Hooper

* ”The Social Network”, David Fincher

* ”True Grit”, Joel Coen and Ethan Coen

Bästa dokumentära långfilm

* ”Exit through the Gift Shop”, Banksy och Jaimie D’Cruz

* ”Gasland”, Josh Fox och Trish Adlesic

* ”Inside Job”, Charles Ferguson och Audrey Marrs

* ”Restrepo”, Tim Hetherington och Sebastian Junger

* ”Waste Land”, Lucy Walker och Angus Aynsley

Bästa dokumentära kortfilm

* ”Killing in the Name”

* ”Poster Girl”

* ”Strangers No More”

* ”Sun Come Up”

* ”The Warriors of Qiugang”

Bästa filmklippning

* ”Black Swan”, Andrew Weisblum

* ”The Fighter”, Pamela Martin

* ”The King’s Speech”, Tariq Anwar

* ”127 Hours”, Jon Harris

* ”The Social Network”, Angus Wall och Kirk Baxter

Bästa utländska film

* ”Biutiful”, Mexico

* ”Dogtooth”, Greece

* ”In a Better World”, Denmark

* ”Incendies”, Canada

* ”Outside the Law, Algeria

Bästa makeup

* ”Barney’s Version”, Adrien Morot

* ”The Way Back”, Edouard F. Henriques, Gregory Funk och Yolanda Toussieng

* ”The Wolfman”, Rick Baker and Dave Elsey

Bästa filmmusik (original)

* ”How to Train Your Dragon”, John Powell

* ”Inception”, Hans Zimmer

* ”The King’s Speech”, Alexandre Desplat

* ”127 Hours”, A.R. Rahman

* ”The Social Network”, Trent Reznor and Atticus Ross

Bästa originallåt

* ”Coming Home” från ”Country Strong” av Tom Douglas, Troy Verges och Hillary Lindsey

* ”I See the Light” från ”Tangled” Musik av Alan Menken, Text av Glenn Slater

* ”If I Rise” från ”127 Hours” Musik av A.R. Rahman, Text av Dido och Rollo Armstrong

* ”We Belong Together” från ”Toy Story 3? Musik och text av Randy Newman

Bästa film

* ”Black Swan”

* ”The Fighter”

* ”Inception”

* ”The Kids Are All Right”

* ”The King’s Speech”

* ”127 Hours”

* ”The Social Network”

* ”Toy Story 3?

* ”True Grit”

* ”Winter’s Bone”

Bästa animerade kortfilm

* ”Day & Night”, A Pixar Animation Studios Production, Teddy Newton

* ”The Gruffalo”, A Magic Light Pictures Production, Jakob Schuh and Max Lang

* ”Let’s Pollute”, A Geefwee Boedoe Production, Geefwee Boedoe

* ”The Lost Thing”,, A Passion Pictures Australia Production, Shaun Tan and Andrew Ruhemann

* ”Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)”, A Sacrebleu Production, Bastien Dubois

Bästa kortfilm

* ”The Confession”, A National Film and Television School Production, Tanel Toom

* ”The Crush”, A Purdy Pictures Production, Michael Creagh

* ”God of Love”, A Luke Matheny Production, Luke Matheny

* ”Na Wewe”, A CUT! Production, Ivan Goldschmidt

* ”Wish 143?, A Swing and Shift Films/Union Pictures Production, Ian Barnes and Samantha Waite

Bästa ljudklippning

* ”Inception”, Richard King

* ”Toy Story 3?, Tom Myers and Michael Silvers

* ”Tron: Legacy”, Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague

* ”True Grit”, Skip Lievsay and Craig Berkey

* ”Unstoppable” (20th Century Fox), Mark P. Stoeckinger

Bästa ljudmix

* ”Inception”, Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick

* ”The King’s Speech”, Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley

* ”Salt”, Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin

* ”The Social Network”, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten

* ”True Grit”, Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland

Bästa specialeffekter

* ”Alice in Wonderland”, Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips

* ”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1?, Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi

* ”Hereafter”, Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell

* ”Inception”, Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb

* ”Iron Man 2?, Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick

Bästa adapterade manus

* ”127 Hours”, Screenplay by Danny Boyle & Simon Beaufoy

* ”The Social Network”, Screenplay by Aaron Sorkin

* ”Toy Story 3?, Screenplay by Michael Arndt, Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich

* ”True Grit”, Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen

* ”Winter’s Bone”, Adapted for the screen by Debra Granik & Anne Rosellini

Bästa originalmanus

* ”Another Year”, Written by Mike Leigh

* ”The Fighter”, Screenplay by Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson, Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson

* ”Inception”, Written by Christopher Nolan

* ”The Kids Are All Right”, Written by Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg

* ”The King’s Speech”, Screenplay by David Seidler

ARTIKELN HANDLAR OM