Max von Sydow, 82, kan få en Oscar

Här är de nominerade till Oscarsgalan

1 av 9
George Clooney kan vinna flera priser för ”The Descendants”. Bland annat för bästa film.
FILM

Den 26 februari är det dags för den 84:e upplagan av Oscarsgalan.

Här är de nominerade till årets Oscarsgala.

Bästa film:
”War horse”

(Producenter: Steven Spielberg och Kathleen Kennedy)
”The Artist”

(Producent: Thomas Langmann)
”Moneyball”

(Producenter: Michael De Luca, Rachael Horovitz och Brad Pitt)
”The Descendants”

(Producenter: Jim Burke, Alexander Payne och Jim Taylor)
”The tree of life”
”Midnatt i Paris”

(Producenter: Letty Aronson och Stephen Tenenbaum)
”Niceville”

(Producenter: Brunson Green, Chris Colombus och Michael Barnathan)
”Hugo”

(Producenter: Graham King och Martin Scorsese)
”Extremt högt och otroligt nära”

(Producent: Scott Rubin)

Bästa manliga skådespelare:
Demián Bichir i ”A better life”
George Clooney i ”The Descendants”
Jean Dujardin i ”The Artist”
Gary Oldman i ”Tinker, tailor, soldier, spy”
Brad Pitt i ”Moneyball”

Bästa manliga biroll:
Kenneth Branagh i ”My week with Marilyn”
Jonah Hill i ”Moneyball”
Nick Nolte i ”Warrior”
Max von Sydow i ”Extremt högt och otroligt nära”
Christopher Plummer i ”Beginners”

Bästa kvinnliga skådespelerska:
Glenn Close i ”Albert Nobbs”
Viola Davis i ”Niceville”
Rooney Mara i ”The girl with the dragon tattoo”
Meryl Streep i ”Järnladyn”
Michelle Williams i ”My week with Marilyn”

Bästa kvinnliga biroll:
Bérénice Bejo i ”The Artist”
Jessica Chastain i ”Niceville”
Melissa McCarthy i ”Bridesmaids”
Janet McTeer i ”Albert Nodds”
Octavia Spencer i ”Niceville”

Bästa animerade film:
”En katt i Paris” – Alain Gagnol och Jean-Loup Felicioli
”Chico & Rita” – Fernando Trueba och Javier Mariscal
”Kung Fu Panda 2” – Jennifer Yuh Nelson
”Mästerkatten” – Chris Miller
”Rango” – Gore Verbinski

Bästa regi:
Michel Hazanavicius för ”The Artist”
Alexander Payne för ”The descendants”
Martin Scorsese för ”Hugo”
Woody Allen för ”Midnatt i Paris”
Terrence Malick för ”The tree of life”

Bästa scenografi:
”The Artist” –  Laurence Bennett, Robert Gould
”Harry Potter och Dödsrelikerna: Del 2” – Stuart Craig, Stephenie McMillan
”Hugo”  – Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
”Midnatt i Paris”  – Anne Seibel, Hélène Dubreuil
”War horse”  – Rick Carter, Lee Sandales

Bästa foto:
”The artist” – Guillaume Schiffman
”The girl with the dragon tattoo” – Jeff Cronenweth
”Hugo” – Robert Richardson
”The tree of life” – Emmanuel Lubezki
”War horse” – Janusz Kaminski
Bästa kostym:
”Anonymous” – Lisy Christl
”The Artist” – Mark Bridges
”Hugo” – Sandy Powell
”Jane Eyre” – Michael O'Connor
”W.E.” – Arianne Phillips

Bästa dokumentär (feature):

”Hell and back again” – Danfung Dennis och Mike Lerner

”If a tree falls: A story of the earth liberation front" – Marshall Curry och Sam Cullman

”Paradise Lost 3: Purgatory” – Charles Ferguson och Audrey Marrs

”Pina” – Wim Wenders och Gian-Piero Ringel

”Undefeated” – TJ Martin, Dan Lindsay och Richard Middlemas

Bästa dokumentär (kortfilm):

”The barber of Birmingham: Foot soldier of the civil rights movement” – Robin Fryday och Gail Dolgin

”God Is the Bigger Elvis” – Rebecca Cammisa och Julie Anderson

”Incident in New Baghdad” – James Spione

”Saving Face” – Daniel Junge och Sharmeen Obaid-Chinoy

”The tsunami and the cherry blossom” – Lucy Walker och Kira Carstensen

Bästa filmredigering:

”The Artist” – Anne-Sophie Bion och Michel Hazanavicius

”The descendants” – Kevin Tent

”The girl with the dragon tattoo" – Kirk Baxter och Angus Wall

”Hugo” – Thelma Schoonmaker

”Moneyball” – Christopher Tellefsen

Bästa utländska film:

”Bullhead” – Belgien

”Footnote” – Israel

”In darkness” – Polen

”Monsieur Lazhar” – Kanada

”A separation” – Iran

Bästa smink:

”Albert Nobbs” – Martial Corneville, Lynn Johnston och Matthew W. Mungle

”Harry Potter och dödsrelikerna: del 2” – Edouard F. Henriques, Gregory Funk och Yolanda Toussieng

”Järnladyn” – Mark Coulier och J. Roy Helland

Bästa musik:

”Tintins äventyr: Enhörningens hemlighet” – John Williams

”The Artist” – Ludovic Bource

”Hugo” – Howard Shore

”Tinker, tailor, soldier, spy” – Alberto Iglesias

”War horse” – John Williams

Bästa sång:

”Man or muppet” från ”Mupparna”

(Musik och text av Bret McKenzie)

”Real in Rio” från ”Rio”

(Musik av Sergio Mendes och Carlinhos Brown, text av Siedah Garrett)

Bästa kortfilm (animerade):

”Dimanche/Sunday” – Patrick Doyon

”The fantastic flying books of Mr. Morris Lessmore” – William Joyce och Brandon Oldenburg

”La Luna” – Enrico Casarosa

”A morning stroll” – Grant Orchard och Sue Goffe

”Wild life” – Amanda Forbis och Wendy Tilby

Bästa kortfilm:

”Pentecost” – Peter McDonald och Eimear O'Kane

”Raju” – Max Zähle och Stefan Gieren

”The Shore” – Terry George och Oorlagh George

”Time Freak” – Andrew Bowler och Gigi Causey

”Tuba Atlantic” – Hallvar Witzø

Bästa ljudklippning:

”Drive” – Lon Bender och Victor Ray Ennis

”The girl with the dragon tattoo” – Ren Klyce

”Hugo” Philip Stockton och Eugene Gearty

”Transformers 3” Ethan Van der Ryn och Erik Aadahl

”War horse” – Richard Hymns och Gary Rydstrom

Bästa ljudmixning:

”The girl with the dragon tattoo” – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce och Bo Persson

”Hugo” – Tom Fleischman och John Midgley

”Moneyball” – Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco och Ed Novick

”Transformers 3” – Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush och Peter J. Devlin

”War horse” – Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson och Stuart Wilson

Bästa specialeffekter:

”Harry Potter och dödsrelikerna: del 2” – Tim Burke, David Vickery, Greg Butler och John Richardson

”Hugo” – Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman och Alex Henning

”Real steel” – Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor och Swen Gillberg

”Apornas planet: (r)Evolution” – Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White och Daniel Barrett

”Transformers 3” – Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler och John Frazier

Bästa manus från annan ursprungskälla:

”The descendants” – Manus av Alexander Payne och Nat Faxon och Jim Rash

”Hugo” – Manus av John Logan

”Maktens män” – Manus av George Clooney, Grant Heslov och Beau Willimon

”Moneyball” – Manus av Steven Zaillian och Aaron Sorkin. Berättelse av Stan Chervin

”Tinker, tailor, soldier, spy” Tailor Soldier Spy" – Manus av Bridget O'Connor och Peter Straughan

Bästa originalmanus:

”The Artist” – Skrivet av Michel Hazanavicius

”Bridesmaids” – Skrivet av Annie Mumolo och Kristen Wiig

”Margin call” – Skrivet av J.C. Chandor

”Midnatt i Paris” – Skrivet av Woody Allen

”A separation” – Skrivet av Asghar Farhadi

FAKTA

De här datumen har de Oscarsnominerade filmerna svensk premiär

The Descendants 27 januari

Järnladyn 3 februari

Extremt högt och otroligt nära 17 februari

War horse 24 februari

The Artist 9 mars

Hugo Cabret  16 mars

Margin call  16 mars

Albert Nobbs 23 mars

Nöjesbladet.se

ARTIKELN HANDLAR OM