Eurovision song contest 2018 – här är alla deltagarna

1 av 2 | Foto: Anders Wiklund/TT / TT NYHETSBYRÅN
Benjamin Ingrosso representerar Sverige.
MELODIFESTIVALEN

43 länder tävlar i Eurovision song contest 2018, som avgörs i Lissabon, Portugal, mellan den 8 och 12 maj.

Sex länder är direktkvalificerade till finalen, övriga 37 länder måste kvala.

Sveriges hopp står till Benjamin Ingrosso med sitt bidrag ”Dance you off”, som tävlar i den andra semifinalen.

Här är alla årets alla deltagare:

1 av 19 | Foto: Marie Bartošová
Mikolas Josef , Tjeckien.

STARTORDNING I SEMIFINAL 1

Avgörs tisdagen den 8 maj

1. Azerbajdzjan
Aisel – ”X my heart”

2. Island
Ari Ólafsson – ”Our Choice”

3. Albanien
Eugent Bushpepa – ”Mall”

4. Belgien
Sennek – ”A matter of time”

5. Tjeckien
Mikolas Josef – ”Lie to me”

6. Litauen
Ieva Zasimauskaitė – ”When we’re old”

7. Israel
Netta – ”TOY”

8. Vitryssland
ALEKSEEV – ”Forever”

9. Estland
Elina Nechayeva – ”La forza”

10. Bulgarien
EQUINOX – ”Bones”

11. Makedonien
Eye Cue – ”Lost and found”

12. Kroatien
Franka – ”Crazy”

13. Österrike
Cesár Sampson – ”Nobody but you”

14. Grekland
Yianna Terzi – ”Oniro Mou”

15. Finland
Saara Aalto – ”Monsters”

16. Armenien
Sevak Khanagyan – ”Qami”

17. Schweiz
ZiBBZ – ”Stones”

18. Irland
Ryan O'Shaughnessy – ”Together”

19. Cypern
Eleni Foureira – ”Fuego”

1 av 18 | Foto: Anton Björkman
Benjamin Ingrosso, Sverige.

STARTORDNING I SEMIFINAL 2

Avgörs torsdagen den 10 maj

1. Norge
Alexander Rybak – ”That's how you write a song”

2. Rumänien
The humans – ”Goodbye”

3. Serbien
Sanja Ilić & Balkanika – ”Nova deca”

4. San Marino
Jessika featuring Jenifer Brening – ”Who we are”

5. Danmark
Rasmussen – ”Higher Ground”

6. Ryssland
Julia Samoylova – ”I won’t break”

7. Moldavien
DoReDos – ”My lucky day”

8. Nederländerna
Waylon – ”Outlaw In 'Em”

9. Australien
Jessica Mauboy – ”We got love”

10. Georgien
Ethno-Jazz Band Iriao – ”For you”

11. Polen
Gromee feat. Lukas Meijer – ”Light me up”

12. Malta
Christabelle – ”Taboo”

13. Ungern
AWS – ”Viszlát Nyár”

14. Lettland
Laura Rizzotto – ”Funny girl”

15. Sverige
Benjamin Ingrosso – ”Dance you off”

16. Montenegro
Vanja Radovanović – ”Inje”

17. Slovenien
Lea Sirk – ”Hvala, ne!”

18. Ukraina
MELOVIN – ”Under the ladder”

1 av 6 | Foto: FIFOU
Madame Monsieur , Frankrike.

KLARA FÖR FINAL

Avgörs lördagen den 12 maj

Frankrike
Madame Monsieur – ”Mercy”

Tyskland
Michael Schulte – ”You let me walk alone”

Italien
Ermal Meta e Fabrizio Moro – ”Non Mi Avete Fatto Niente”

Portugal
Cláudia Pascoal – ”O jardim”

Spanien
Amaia y Alfred – ”Tu canción”

Storbritannien
SuRie – ”Storm”

Albanien
Eugent Bushpepa – ”Mall”

Tjeckien
Mikolas Josef – ”Lie to me”

Litauen
Ieva Zasimauskaitė – ”When we’re old”

Israel
Netta – ”TOY”

Estland
Elina Nechayeva – ”La forza”

Bulgarien
EQUINOX – ”Bones”

Österrike
Cesár Sampson – ”Nobody but you”

Finland
Saara Aalto – ”Monsters”

Irland
Ryan O'Shaughnessy – ”Together”

Cypern
Eleni Foureira – ”Fuego”

Vinnare och förlorare i Eurovision 00:26