Konsertsommaren 2010: juli

ROCKBJÖRNEN

SUPERGUIDE: Här är sommarens alla spelningar och festivaler samlade

Juli

1-3. Gatufestivalen, Enköping

Takida, Salem Al Fakir, Anna Bergendahl, Eric Saade, The Poodles, Erik Grönwall m fl

1 - 3. Västerås Cityfestival, Västerås 

Andreas Johnson, Monde Yeux, Mind Kaos, Rydell & Quick, Hoffmaestro & Chraa, Smalare Än Thord m fl.

1-3. Göteborg Blues Party, Göteborg

T-Model Ford, Cadillac John, Bill Abel, Bert Deivert, Joanne Shaw Taylor m fl

1-3. Ekebofestivalen, Ekebo

Torgny Melins, Larz Kristerz, Arvingarna, Scotts, Wizex, Lasse Stefanz m fl.

1-3. Bangen Jazz & Bluesfestival, Sandviken

Sven Zetterberg Blues, Roffe Wikström Blues, Sandviken Big Band, The Quiet Nights Orchestra m fl.

1-4. Kirunafestivalen, Kiruna

Erik Grönwall, Kent, Markus Krunegård, The Ark, Amanda Jenssen, Dead By April m fl

1-4. Roskildefestivalen, Roskilde, Danmark

Prince, Alice In Chains, Gorillaz, Jack Johnson, Motörhead, Muse, Pavement, Robyn, Biffy Clyro, Meshuggah, Patti Smith, Kasabian, Them Crooked Vultures m fl

Biljetter: Från 850 DKR (endagsbiljett).

Hemsida: www.roskilde-festival.dk

1. Rydell & Quick, Uddevalla

1. The Beach Boys & Sven Ingvars, Kungälv

2. John Fogerty, Stockholm, Gröna Lund

2. Anna Bergendahl, Arvidsjaur

2. Salem Al Fakir, Visby

2. Brolle, Gummboda Hed

2. The Beach Boys & Sven Ingvars, Karlstad

2. Amanda Jenssen, Kiruna

2. Erik Grönwall, Enköping

2. Rydell & Quick, Ludvika

2. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Ronneby

2-3. Latitud 57, Oskarshamn

Fibes Oh Fibes, The Boppers, Caroline af Ugglas, Martin Stenmarck, The Refreshments m fl.

2-3. Lida Country Festival, Stockholm

Miss Leslie, Rob Ryan, Chicki´n Roosters, Ewa Estwood m fl.

2-3. Humla Visfestival, Ljusdal

Tommy Nilsson, Nina Ramsby, Staffan Hellstrand, Johan Johansson, Ulf Sturesson m fl.

2-3. Fänneslunda visfestival 2010, Ulricehamn

Lasse Tennander, Jack Wreesvijk, Sanna Carlstedt mf l.

3. John Fogerty, Borlänge (Peace & Love)

3. The Beach Boys & Sven Ingvars, Kungälv

3. Erik Grönwall, Kiruna

3. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Kristianstad

3. Salem Al Fakir, Enköping

3. Brolle, Enköping

3. Anna Bergendahl, Enköping

3. Petter, Arvika

3. Rydell & Quick, Västerås

3. Bunkerfestivalen, Bengtsfors

The Soundtrack of Our Lives, Kid Down, Sator, Pale Kids m fl.

3. Tjörns visfestival, Tjörn

CajsaStina Åkerström, Owe Thörnqvist, Georg Riedel, Sarah Riedel, Mats Bergströms m fl.

3. Torsåker Bluegrass Festival, Torsåker

Barnyard Fury, Downhill Bluegrass Band, Grassride, Gravity, John Henry m fl

3-10. Musik Vid Siljan, Leksand, Mora, Rättvik

TBA

4. Erik Grönwall, Eskilstuna

4. Lazee, Borgholm

4. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Trelleborg

5. John Fogerty, Helsingborg, Sofiero

5. Mikael Wiehe, Ryslinge

5. Erik Hassle, Stockholm

5-9. Järnafestivalen 2010

Anders Eliasson, Dahlkvistkvartetten, Mikael Samuelson och Mats Bergström, RoMA, Sissela Kyle m fl.

5-10. Sundsvalls gatufest, Sundsvall

Kent, The Ark, Europe, Mustasch, Andreas Johnson, Brolle, Teddybears, Martin Stenmarck, The Sounds, Dead By April, Electric Boys, Markus Krunegård m fl

7. Kris Kristofferson, Tomelilla

7. Salem Al Fakir, Örnsköldsvik

7. Lisa Nilsson, Sundsvall

7. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Vadstena

7. Brolle, Sundsvall

7 – 9. Hultsfredsfestivalen, Folkets Park, Hultsfred

The Ark, Bad Lieutenant, Deftones, Petter, Miike Snow, Markus Krunegård, Khoma, Empire of The Sun, Nas & Damian ”Gong” Marley, Kent, The Hives, Bob Hund, 30 Seconds To mars, Wolfmother, Midlake, Everlast, Veronica Maggio m fl)

Biljetter: Från 590 kronor (endagspass).

Hemsida: www.hultsfredsfestivalen.se

7-11. Stadsfesten, Skellefteå

Europe, Teddybears, The Ark, E-Type, Amanda Jenssen, Oskar Linnros m fl.

8. Salem Al Fakir, Umeå

8. Martha Wainwright, Stockholm, Berns

8. Amanda Jenssen, Gimo

8. Lars Winnerbäck, Linköping

8. Anna von Hausswolff, Varberg

8. Melissa Horn, Linköping

8 – 10. Getaway Rock Festival, Gävle

Slash, Motörhead, Megadeth, Europe, The Haunted, Airbourne, Cavalera Conspiracy, Dark Tranquility m fl

Biljetter: Från 730 kronor (endagsbiljett).

Hemsida: www.getawayrock.se

8 – 10. Rock Weekend, Söderhamn

Twisted Sister, Deep Purple, Venom, Sebastian Bach, Saxon, Seplutura m fl

Biljetter: Från 495 kronor (endagsbiljett)

Hemsida: www.rockweekend.se

8 – 11. Åmåls Bluesfest 2010, Åmål

Mud Morganfield, T-Model Ford, Tail Dragger, Women of Chicago, T-Bear & the Dukes, Jump 4 Joy, Jenny Bohman m fl.

8 – 11. Gullbrannafestivalen, Gullbrannagården, Halland

Fingerspitzgehfühlers, Lö:Da, Tomas Andersson Wij, Jonas Helgesson, Jerusalem, Paul Colman m fl.

9. Anna Bergendahl, Docksta

9. Amanda Jenssen, Skellefteå

9. Salem Al Fakir, Borhgolm

9. Lisa Nilsson, Eskilstuna

9. Eldkvarn, Uppsala

9. Erik Grönwall, Sölvesborg

9. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Hok

9. Moto Boy, Skellefteå

9. Petter, Kungshamn

9. Rydell & Quick, Kristinehamn

9 – 10. Munken In The Park, Norrköping

Timo Räsisänen, Perssons Pack, Anna Von Hausswolff, Bruket m fl.

9 – 10. Stranddagarna, Grönfeltsudden, Karlskoga

Dublin Fair, Boogely Boys, Frozen Fire, Elvis show, Loud Inc m fl.

9 – 10. Skulefestivalen, Docksta Skuleberget

Amanda Jenssen, Anna Bergendahl, Louise Hoffsten, Kung Bore m fl.

9 – 10. Ydre Country Festival, Tranås

Brolle, Nisse Hellberg, Mike & The Stranglers, Joe Fournier m fl.

9 – 17. Kristianstadsdagarna 2010

Berth Idoffs, Black jack, Zekes m fl.

10. Lisa Nilsson, Nyköping

10. Kris Kristofferson, Uppsala

10. Amanda Jenssen, Docksta

10. Malena Ernman, Rättvik, Dalhalla

10. The Ark, Skellefteå

10. The Beach Boys & Sven Ingvars, Västerås

10. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Uddevalla

10. Rydell & Quick, Nora

10. Melissa Horn, Landskrona

10. Lars Winnerbäck, Landskrona

10. Nisse Hellberg, Karlstad

11. Melissa Horn, Falkenberg

11. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Lidköping

12 – 18. Musik i Kullabygden 2010, Kullabygden

Tommy Körberg, Gunilla Backman, Helsingborgs Konserthuskör, Trio Zilliacus m fl.

12. Lisa Nilsson, Sövde

12. Amanda Jenssen, Sövde

12. Erik Grönwall, Öregrund

12. Mikael Wiehe, Helsingborg

13. Juliette Lewis, Malmö, KB

13. Thorsten Flinck, Stokcholm

13. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Älvsbyn

13 – 21. Jazz & Blues i Falkenberg, Falkenberg

Svante Thuresson, Victoria Tolstoy, Jonas Hermansson and the blues O.D, Claes Crona m fl.

14. Marianne Faithfull, Stockholm, Berns

14. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Lycksele

14. Oskar Linnros, Strömstad

14. Petter, Visby

14. Sweet & Slade, Halmstad

14. Rydell & Quick, Örebro

14. Brolle, Kristianstad

14. Melissa Horn, Grebbestad

15. Salem Al Fakir, Nyköping

15. Rydell & Quick, Borgholm

15. Anna Bergendahl, Höör

15. Amanda Jenssen, Helsingborg

15. Mikael Wiehe, Höör

15. Moto Boy, Göta

15. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Örnsköldsvik

15. The Ark, Helsingborg

15. Moneybrother, Freluga

15 – 17. Arvikafestivalen, Folkets Park, Arvika

Babyshambles, In Flames, Kent, Regina Spektor, Robyn, Volbeat, Teddybears, Nitzer Ebb, Familjen, Takida, Markus Krunegård, Shout Out Louds, Radio Dept, Timo Räisänen, Deportees m fl

Biljetter: Från 595 kronor (endagsbiljett).

Hemsida: www.arvikafestivalen.se

15 – 17. Visfestivalen i Västervik, Västervik

Niklas Strömstedt, Ola Magnell, Wille Crafoord, Rikard Wolff, CajsaStina Åkerström, Anders Ekborg m fl.

15 – 17. Sommarrock i Svedala 2010, Svedala

Erik Grönwall, Andreas Johnson, Europe, Nisse Hellberg, Hasse Andersson m fl.

15 – 18. JesusRock Festival, Kramfors

E Tizz, Eleventyseven, John Coffey, Lee Mitchell, Me In Motion m fl.

16. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Järvsö

16. Lars Winnerbäck, Göteborg

16. Amanda Jenssen, Varberg

16. Fibes Oh Fibes, Lysekil

16. Brothers of End, Malmö

16. Rydell & Quick, Borgholm

16. Ulf Lundell, Borgholm

16. The Ark, Varberg

16. Erik Grönwall Landskrona

16. Moto Boy, Stockholm

16. Melissa Horn, Göteborg

16. Nisse Hellberg, Svedala

16. Bergkvara Water Festival, Dalskär

Brolle, Ola, Hasse Andersson, Billy, Vilda Västern m fl.

16 – 17. Parkfesten 2010, Nora

Dag Vag, Nikola Sarcevic, Ted Ström, Kebnekajse, Björn J:son Lindh m fl.

16 – 18. Fallens dagar, Trollhättan

Eldkvarn, Ulf Dageby, David Urwitz, Freddie Wadling, Brolle m fl

16 – 18. Öland Roots, Sandbergen, Öland

Fantan Mojah, Helt Off, Kapten Röd, Soundclash m fl.

17. Hasslöfestivalen, Hasslö

Amanda Jenssen, MaryJet, Pugh Rogefeldt m fl.

17. Lars Winnerbäck, Göteborg

17. Nisse Hellberg, Malmö

17. Amanda Jenssen, Karlskrona

17. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Falun

17. Salem Al Fakir, Falkenberg

17. Lazee, Landskrona

17. Ulf Lundell, Halmstad

17. The Ark, Kristianstad

17. Erik Grönwall, Svedala

17. Mikael Wiehe, Landskrona

17. Petter, Åsele

17. Melissa Horn, Göteborg

17. Tivolirock 2010, Kristianstad

The Ark, Deportees, Docenterna, Timo Räisänen, Hästpojken, Johnossi Deathstars m fl.

17 – 18. TaubeSpelen 2010, Flatön

Sven-Bertil Taube, Lill Lindfors, Augustifamiljen, Daniel Lemma m fl.

18. Lisa Nilsson, Bollnäs

18. Melissa Horn, Stockholm

18. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Väddö

18. Salem Al Fakir, Falkenberg

19. Mikael Wiehe, Stockholm

19. Melissa Horn, Stockholm

19 – 25. Dansbandsveckan, Malung

Lasse Stefanz, Drifters, Mats Bladhs, Larz Kristerz, Scotts, Schytts m fl.

Biljetter: Från 200 kronor (endagspass).

Hemsida: www.dansbandsveckan.nu

20. Converge, Göteborg

20. Timo Räisänen, Stockholm

20. Brolle, Falkenberg

21. Converge, Stockholm

21. Muse Stockholm, Zinkensdamms IP

21. The Ark, Halmstad

21. Salem Al Fakir, Varberg

21. Ulf Lundell, Österlen

22. Brolle, Karlstad

22. Converge, Malmö

22. Fibes Oh Fibes, Bollnäs

22. Loney Dear, Helingborg

22 – 24. Härnösands Stadsfest, Härnösand

Andreas Johnson, Linda Bengtzing, Smalare Än Thord, Ola m fl.

22 – 24. Trästockfestivalen, Skellefteå

Hästpojken, Moneybrother, Dag Vag, Khoma, Bullet, Markus Krunegård, Casablanca m fl.

Biljetter: Fri entré.

Hemsida: www.trastockfestivalen.se

22 – 25. Vildrosfestivalen 2010, Horndal

Östblocket, Nyali, Kultiration, Dan Viktor m fl.

22 – 25. Queertopiafestivalen, Norberg

Chicks On Speed, Yo Majesty, Maud Lindström, Elenette, Vicious Irene m fl.

23. Pink (+ Takida), Göteborg Ullevi

23 – 29. Rock_off, Mariehamn, Åland

Kent, Salem Al Fakir, Markus Krunegård, Lars Winnerbäck, Lisa Nilsson, Brolle m fl

23. Lars Winnerbäck, Västervik

23. Amanda Jenssen, Borgholm

23. Nisse Hellberg, Simrishamn

23. Ulf Lundell, Visby

23. Rydell & Quick, Borgholm

23. The Ark, Borgholm

23. Status Quo, Stenungsund

23. Brolle, Lysekil

23. Salem Al Fakir, Mariehamn

23 – 24. Skanka loss, Gagnef

Circle, Steve Von Till, A Hawk And A Hacksaw, Hush Arbours m fl.

24. Melody Gardot, Rättvik, Dalhalla

24. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Filipstad

24. The Ark, Huskvarna

24. Amanda Jenssen, Huskvarna

24. Brolle, Orsa

24. Rydell & Quick, Åsa

24. Status Quo, Säffle

24. Melissa Horn, Karlstad

24. Lars Winnerbäck, Ronneby

25. Lars Winnerbäck, Borgholm

25. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Eskilstuna

25. Status Quo, Skara

25. Miss Li, Bollnäs

26 – 31. Stockholm Pride, Stockholm

Caroline af Ugglas, Mariette Hansson, Hazell Dean m fl.

Biljetter: 800 kronor (festivalpass)

Hemsida: www.stockholmpride.org

26. Melody Gardot, Solna, Ulriksdals slott

26. Kristian Anttila, Stockholm

27. Lars Winnerbäck, Mariehamn

27. Status Quo, Landskrona

27. Melody Gardot, Göteborg

27. H.E.A.T, Stockholm

27. Rydell & Quick, Rättvik

28. Sanne Salomonssen, Halmstad

28. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Öland

28. Lars Winnerbäck, Gävle

28. Brolle, Sunne

28. Melody Gardot, Båstad

28 – 31. Frykdalsdansen 2010, Sunne

Arvingarna, Casanovas, Scotts, Torgny Melins, Lasse Stefanz m fl

28 – 31. Fjordfestivalen, Uddevalla

Nordman, Scotts, Style, Calle Kristiansson, Date, Lasse Stefanz m fl

28 – 31. Putte I Parken, Karlskoga

NERD, Europe, Public Image Ltd, Amanda Jenssen, The Ark Teddybears, The Haunted, The Hives, The Mary Onettes, The Sounds, Skinny Puppy, Oskar Linnros m fl.

Biljetter: Från 550 kronor (endagspass).

Hemsida: www.putteiparken.se

28 – 1/8. Piteå dansar & ler, Piteå

Kent, Lars Winnerbäck, Salem Al Fakir, The Sounds, Dead By April, Oskar Linnros m fl.

29. Lars Winnerbäck, Järvsö

29. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Båstad

29. Fibes Oh Fibes, Strömstad

29. Status Quo, Varberg

29. Brolle, Mariehamn

29. Rydell & Quick, Vara

29. Mikael Wiehe, Halmstad

29. Erik Grönwall, Köping

29. Melissa Horn, Halmstad

29. Kim Larsen & Kjukken, Grebbestad

29 – 31. Norbergfestival, Norberg

Dave Skywalker, DJ Icepick, Midaircondo, Syntjunta m fl.

29 – 31 Krokstrandsfestivalen, Krokstrand

Stefan Sundström, Träd gräs och stenar, Kraa, Dan Viktor, Kapten Röd, Skilla m fl.

29 – 31. Storsjöyran, Östersund

The Ark, N*E*R*D, Lars Winnerbäck, Kent, Teddybears, Europe, Teenage Fanclub, Johnossi, Melissa Horn, Shout Out Louds,  Maskinen, Markus Krunegård m fl

Biljetter: Från 485 kronor (endagsbiljett).

Hemsida: www.storsjoyran.se

29 – 31. Emmabodafestivalen, Emmaboda

Friendly Fires, Cut Copy, Wavves, Johnossi, Tiga, Deportees, Maskinen, Welle Erdball, The Very Best, Radio Dept m fl

Biljetter: 945 kronor (tre dagar).

Hemsida: www.emmabodafestivalen.se

29 – 1/8. Strandfestivalen 2010, Oskarshamn

Deportees, Name The Pet, Ola Joyce m fl

30. Parksommar (Bullet och Crashdiet), Malmö

30. Lisa Nilsson, Hässleholm

30. Salem Al Fakir, Piteå

30. Rydell & Quick, Vårgårda

30. Amanda Jenssen, Karlskoga

30. Petter, Borgholm

30. Melissa Horn, Östersund

30. Ulf Lundell, Stockholm

30. Lars Winnerbäck, Piteå

30. Status Quo, Motala

30 – 31. KAOS 2010, Mellerud

The Ark, The Sounds, Petter, Markus Krunegård, Looptroop Rockers, Salem Al Fakir, Sator m fl.

30 – 1/8. Holmön Visfestival, Holmön

Louise Hoffsten, Christina Kjellson, Stefan Sundström & Mäskkvartetten, Mikael Wiehe m fl.

31. Boulognerfesten, Skövde

The Ark, Brolle, Anna Bergendahl

31. Lisa Nilsson, Falkenberg

31. Oskar Linnros, Härnösand

31. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Ullared

31. Perssons Pack, Uppsala

31. Amanda Jenssen, Halmstad

31. Melissa Horn, Karlskoga

31. Jenny Wilson, Östersund

31. Rydell & Quick, Västervik

31. Ulf Lundell, Göteborg

31. Status Quo, Sala

31. Lars Winnerbäck, Östersund

ARTIKELN HANDLAR OM