Sommarfest – i 100 dagar

Publicerad:
Uppdaterad:

Nöjesbladet presenterar en fullmatad guide till konsertsommaren – hela landet runt

JUNI

2–4

Siesta, Hässleholm

Håkan Hellström , The Ark , The Sounds, Daniel Adams-Ray, Slagsmålsklubben, Imperial State Electric, Adam Tensta, Eldkvarn, Oskar Linnros, Alcoholic Faith Mission, Asking Alexandria, August Burns Red, Bombus, Riddarna, Mohammed Ali, Den Svenska Björnstammen, Stor, Last Days Of April, Young Guns, Billie The Vision and The Dancers m fl.

Muskelrock på Tyrolen, Alvesta

Pentagram, Bullet, Drakar, Imperial State Electric, Marulk, Ghost, Graveyard, Wolf m fl.

2–6

Stockholm Early Music Festival

Phantasm, Sequentia, Radiokören m fl.

3

Petter och September, Stockholm

Eric Amarillo, Sundsvall

Anna Järvinen, Göteborg

Black Jack, Göteborg

3–4

Rockstad, Falun

Sabaton, Raubtier, Dream Evil, Scar Symmetry, Deals Death, Freedom Call m fl.

High School Hop, Västerås

John Lindberg Trio, Eva Eastwood, The High-Jacks, Go Getters m fl.

4

Eric Amarillo, Karlstad

Håkan Hellström, Göteborg

Eldkvarn, Kristianstad

Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Katrineholm

Jack Vreeswijk, Sölvesborg

Dans Dakar, Stockholm

Crystal Castles, Maskinen, Trentemøller, Tiga m fl.

Summerburst, Stockholm

David Guetta, Avicci, Eric Prydz, Adrian Lux,

Johan Dahlbäck m fl.

5

Håkan Hellström, Gävle

Patrik Isaksson, Mölndal

6

Pernilla Andersson, Linköping

Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Farsta, Stockholm

Markoolio, Stockholm

Billie The Vision and The Dancers, Göteborg

Picknickfestivalen, Göteborg

Mohammed Ali, Ram di Dam, Next Generation, Navid Modiri m fl.

7

Jack Vreeswijk, Huddinge

Armand Mirpour, Stockholm

8

Eric Clapton, Stockholm

Eldkvarn, Norrtälje

Johnossi, Göteborg

Scotts, Göteborg

Ozzy Osbourne spelar på Sweden Rock i Sölvesborg den 8–11 juni.
Foto: Foto: JERKER IVARSSON
Ozzy Osbourne spelar på Sweden Rock i Sölvesborg den 8–11 juni.

8–11

Sweden Rock Festival, Sölvesborg

Ozzy Osbourne, Judas Priest, Saxon, Joan Jett and the Blackhearts, Whitesnake, Mr Big, Molly Hatchet, Electric Boys, Helloween, Stryper, Styx m fl.

9

Bryan Adams, Stockholm

Ison & Fille, Stockholm

The Charlatans, Uppsala

10

Ryan Adams, Stockholm

Ringo Starr And His All Starr Band, Göteborg

The Charlatans, Stockholm

Jack Vreeswijk, Valdemarsvik

The Poodles, Kinna

Titanix, Göteborg

11

Eric Amarillo, Stockholm

The Poodles, Sunne

The Charlatans, Malmö

12

Eels, Göteborg

13

Rasmus Seebach, Stockholm

Bob hund, Göteborg

14

Linkin Park, Stockholm

Me and my Army, Stockholm

Patrik Isaksson, Göteborg

15

Gogol Bordello, Stockholm

Håkan Hellström, Varberg

Danko Jones, Göteborg

Barbados, Göteborg

16

Cyndi Lauper, Stockholm

Jeff Beck, Malmö

DJ Shadow, Stockholm

Duran Duran, Stockholm

West Coast Riot, Göteborg

The Gaslight Anthem, Gogol Bordello,

Bad Brains, Sum 41, Kvelertak, All Time Low, The Dwarves, Hårda Tider, Twopointeight m fl.

17

Eagles, Sundsvall

Eric Saade, Göteborg

17–18

Metaltown, Göteborg

System of a Down, Watain, Anvil, Volbeat, Bring Me The Horizon, Korn, At The Gates, Cradle of Filth m fl.

Kramfors stadsfest

Corroded, Daniel Adams-Ray, Jasmine Kara,

Sean Banan, Tove Styrke m fl.

17–19

Stockholm Jazz Festival

Bobby Womack, Angie Stone, Cassandra Wilson, Chic! m fl.

18

Erik Amarillo, Södertälje

Jeff Beck, Göteborg

Popkalaset, Ekenäs

Petter, September, Von Benzo feat. Jay Smith, Lisa Miskovsky, Sturm und Drang m fl.

Sveriges visfestival, Stockholm

Jack Vreeswijk, Nina Ramsby, Anna Stadling, Christian Kjellvander, Johan Johansson, Love Antell m fl.

20

Kalle Baah, Stockholm

Cinderella, Stockholm

21

Flogging Molly, Stockholm

Woody West Limited Edition, Göteborg

Band Of Horses, Dylan LeBlanc, Basia Bulat, Vetiver

22

Foo Fighters (+ Biffy Clyro & Band Of Horses), Stockholm

Chicago, Malmö

Flogging Molly, Göteborg

24

Tommy Löbel Swing Band, Stockholm

25

Chicago, Piteå

Tommy Löbel Swing Band, Stockholm

27

Swingfly, Stockholm

Håkan Hellström, Lysekil

Just D, Öland

28

Stephen Simmonds, Stockholm

Just D, Öland

Where the action is, Göteborg

Coldplay, Bright Eyes, Glasvegas, Daniel Adams-Ray, The Ark m fl.

Foto: Foto: AP
M.I.A. återvänder till Sverige för en spelning på Peace & Love i Borlänge.

28/6–2/7

Peace & Love, Borlänge

Kings of Leon, Bob Dylan, Strokes, M.I.A, Journey, Bad Religion, 30 Seconds to Mars, Wilmer X, Foreigner, Social Distortion m fl.

29

Sven Bertil Taube med gäster, Stockholm Chicago, Göteborg

Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Göteborg

29/6–3/7

Stadsfesten i Skellefteå

Timbuktu, Hammerfall, Robyn, Mustasch, Eric Saade, Erik Hassle, Rebecca & Fiona m fl.

30/6–2/7

Västerås Cityfestival

Thomas Di Leva, The Ark, September, Petter m fl.

30/6–3/7

Roskildefestivalen, Danmark

Iron Maiden, Kings of Leon, Arctic Monkeys, Mastodon, M.I.A, PJ Harvey, The Strokes, Bad Religion, Bright Eyes, Big Boi m fl.

Kirunafestivalen

Hammerfall, Orup, Nicke Borg, September, Daniel Adams-Ray, Fatboy, Petter, Teddybears, Eric Saade, Graveyard m fl.

Foto: Foto: PER GROTH
Veronica Maggio är en av de artister som turnérar flitigast i sommar.

JULI

1

Iron Maiden, Göteborg

Ziggy Marley, Stockholm

Toto, Stockholm

Veronica Maggio, Visby

Eric Saade, Kiruna

Stefan Sundström& Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Hammenhög

The Poodles, Motala

Plura & Carla Jonsson, Öland

1–2

Lida Country Festival, Stockholm

Leona Williams, Red Jenkins, Highway 40, Red Jenkins m fl.

2

Orup, Kiruna

Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Öland

Bob hund, Väddö

Patrik Isaksson, Vara

The Poodles, Ludvika

Plura & Carla Jonsson, Öland

3

Metallica, Slayer, Megadeth & Anthrax, Göteborg

Håkan Hellström, Karlskrona

Eric Saade, Eskilstuna

Ola Magnell, Öland

4

Kalle Moraeus, Tommy Körberg, Orsa Spelmän med bandet Hej Kalle, Borgholm

Alice Cooper, Stockholm

John Mayall, Stockholm

Foreigner, Göteborg

Bo Kaspers Orkester, Eslöv

Bob hund, Stockholm

The Poodles, Göteborg

Ola Magnell, Öland

4–9

Sundsvalls gatufest

Orup, Håkan Hellström, Timbuktu & Damn!, Jerry Williams, Petter, Hardcore Superstar,

Veronica Maggio, Oskar LInnros, Sahara Hotnights, Eric Saade m fl.

4-10

Musik vid Siljan, Leksand, Mora, Rättvik

Eric Gadd, Ale Möller Band, Jakob Koranyi m fl.

5

Robyn, Helsingborg

Fatboy, Stockholm

Toto, Borgholm

Eric Amarillo, Falsterbo

This is Head, Göteborg

Helkväll med National, Stockholm

Miss Li, Little Marbles, The Baboon Show,

Thorsten Flinck, X Alfonso m fl.

6

Veronica Maggio, Helsingborg

Tingsek & Vindla String Quartet + Albin Gromer, Stockholm

Eric Saade, Östhammar

John Mayall, Göteborg

Slagsmålsklubben, Karlskoga

Toto, Göteborg

6–9

Putte i Parken, Karlskoga

Ke$ha, Adam Tensta, Alexis Weak, Bob hund,

Daniel Adams Ray, Miss Li, Nationalteatern,

Kajsa Grytt, Veronica Maggio, Sator, Håkan Hellström, Manic Street Preachers, Paper, The Concretes, Stefan Sundström m fl.

7

Dionne Warwick, Rättvik

Orup, Örnsköldsvik

Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Karlstad

Nina Ramsby, Stockholm

7–9

Getaway Rock Festival, Gävle

Death Angel, Youth Of Today, Entombed, Alice Cooper, Bullet, Danzig, Ghost, Graveyard, Hammerfall, Hardcore Superstar, Monster Magnet, Opeth, The Poodles m fl.

8

John Mayall & The Bluesbreakers, Malmö

8–9

Latitud 57, Oskarshamn

Jasmine Kara, The Poodles, Jerry Williams, Danny Saucedo, Rebecca & Fiona, The Soundtrack of our Lives m fl.

Munken in the Park, Norrköping

The Soundtrack of our Lives, Sahara Hotnights, Markus Krunegård, Niklas Frisk’s Chinatown, Eric Gadd, Stefan Sundström, Kajsa Grytt m fl.

9

Orup, Bollnäs

Eldkvarn, Köping

Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska

Cirkus, Möja

Patrik Isaksson, Malå

The Poodles, Gävle

Mikael Rickfors, Öland

Björn Rosenström, Göteborg

Sonisphere, Stockholm

Slipknot, In Flames, Mastodon, Mustasch, Airbourne, Arch Enemy, Dead by April, Kvelertak, Graveyard, Sventribe m fl.

12

J Mascis, Göteborg

Dan Reed, Stockholm

13

Melissa Horn, Rättvik

Pernilla Andersson, Kristianstad

Håkan Hellström, Halmstad

Eldkvarn, Ljusdal

Rebecka Törnqvist, Göteborg

14

The Wailers Malmö

Veronica Maggio, Borås

The Poodles, Kristinehamn

Wille Crafoord, Öland

14–15

Landskronafestivalen

Daniel Adams-Ray, Patrik Isaksson m fl.

14–16

Hultsfredsfestivalen

Morrissey, Prodigy, Beady Eye, Erasure, Primal Scream, Suede m fl.

Arvikafestivalen

Front 242, IAMX, Aphex Twin, Röyksopp, The Sounds, Digitalism, First Aid Kit, Adam Tensta, Det Vackra Livet, m fl.

Visfestivalen i Västervik

Tommy Nilsson, Stefan Andersson, Susanne Alfvengren, Göran Fristorp, Åsa Jinder, Lars Demian, m fl.

Sommarrock i Svedala

The Ark, Wilmer X, Mustasch, September, Melody Club, The Boppers, The Poodles, Electric Boys

m fl.

15

Rolandz & Voize, Ystad

Håkan Hellström, Varberg

Eldkvarn, Öland

The Poodles, Trollhättan

Eric Gadd, Göteborg

Wille Crafoord, Öland

The Wailers, Göteborg

15–16

Öland Roots, Sandbergen

Junior Kelly, T’Nez, Labyrint, Million Stylez m fl.

15–16

Rock vid havet, Hölick

Pernilla Andersson, Patrik Backlund, Niclas Frisk’s Chinatown, m fl.

15–17

Fallens dagar, Trollhättan

Erik Hassle, Veronica Maggio, Oskar Linnros m fl.

16

Eric Amarillo, Varberg

Tivolirock, Kristianstad

Timbuktu & Damn!, Danko Jones, Miss Li, Sahara Hotnights, Daniel Adams-Ray m fl.

Bergkvara Water Festival, Dalskär

Patrik Isaksson, Eric Saade, Melody Club m fl.

16–17

Taubespelen, Flatön

Sven-Bertil Taube, Peter Jöback, Freddie Wadling, Peter Harryson, Sarah Dawn Finer m fl.

17

Pernilla Andersson, Bollnäs

Eldkvarn, Gränna

17–23

Dansbandsveckan, Malung

Larz Kristerz, Thorleifs, Streaplers, Torleifs, Arvingarna, Lasse Stefanz, Barbados, Sten & Stanley m fl.

19

Broken Door, Stockholm

Ice Cube, Göteborg

Paul Potts, Rättvik

Anders Ekborg, Nynäshamn

Nina Kinert, Göteborg

19–21

Jazz och Blues i Falkenberg

Mats Ronander, Peter Asplund & XL Big Band, Janne ”Loffe” Carlsson & Pierre Svärd m fl.

20

Brian Setzer’s Rockabilly Riot, Stockholm

Bo Kaspers Orkester, Karlshamn

Eric Saade, Munkedal

Eldkvarn & Nationalteatern, Halmstad

The Poodles, Umeå

Anne-Lie Rydé, Göteborg

Perssons Pack, Öland

21

Bo Kaspers Orkester, Falkenberg

Veronica Maggio, Norrköping

Orup, Borås

Eldkvarn, Halmstad

Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus,Väddö

Perssons Pack, Öland

21–23

Vildrosfestivalen, Horndal

Dan Viktor, Jan Hammarlund, Pelle Lindström m fl.

Trästockfestivalen, Skellefteå

Säkert!, Television Personalities, Paper, Stefan Sundström, Sahara Hotnights, Those Dancing Days, Ola Magnell, Adept, Lisa Miskovsky m fl.

Härnösands stadsfest

Eric Saade, Patrik Isaksson, Rolandz, Sara

Varga, The Poodles, Ann Westin m fl.

22

Ice Cube, Stockholm

Pernilla Andersson, Malmö

Maria Möller och Stockholm Concert Orchestra, Rättvik

Eldkvarn, Falkenberg

Keep Company, Göteborg

Pugh Rogefelt & Jojje Wadenius, Öland

22–30

Rockoff festival, Mariehamn, Åland

The Ark, Jerry Williams, Takida, Swingfly, Hoffmaestro, Orup, Miss Li, Tove Styrke m fl.

23

Gospel & Soul med LaGaylia Frazier, Samuel Ljungblahd, Triple & Touch och Örebro Gospel, Rättvik

Orup, Skivarp

Eric Saade, Orsa

Tingsek, Hässleholm

Nina Ramsby, Malmö

Pugh Rogefelt & Jojje Wadenius, Öland

Håkan Hellström + The Ark, Kalmar

24

Roxette, Göteborg

Nina Ramsby, Sollefteå

Pugh Rogefelt & Jojje Wadenius, Öland

25

Eric Gadd, Stockholm

Eric Saade, Bollnäs

Mats Ronander, Öland

26

Lisa Miskovsky, Stockholm

Mats Ronander, Öland

27

Eric Amarillo, Kungshamn

Veronica Maggio, Örebro

Håkan Hellström, Lysekil

Lisa Miskovsky, Vinön

Rolandz, Göteborg

Östen med Resten, Göteborg

Toni Holgersson, Öland

Hoffmaestro, Halmstad

27–30

Fryksdalsdansen, Sunne

Lasse Stefanz, Scotts, Ole Ivars, The Moniker, Titanix m fl.

27–31

Piteå dansar och ler

The Ark, Veronica Maggio, Magnus Carlson & MRQ, Tove Styrke, Bo Kaspers Orkester, Those Dancing Days, Bullet, Thin Lizzy m fl.

28

Europe & Takida, Göteborg

Eric Amarillo, Helsingborg

Nina Ramsby, Väddö

Anders Widmark Trio, Göteborg

Foto: Foto: STEFAN JERREVÅNG
Håkan Hellström spelar bland annat på Storsjöyran den 28–30 juli.

28–30

Storsjöyran, Östersund

Pete Doherty, Big Boy, Veronica Maggio, Håkan Hellström, Daniel Adams-Ray, Ghost, Roky Eriksson, Säkert!, Orup, Lykke Li, The Ark, Timbuktu, Eric Saade, Slagsmålsklubben, Anna Järvinen, Tove Styrke, Alexis Weak, Freddie Wadling, Mattias Alkberg, Pascal, Kajsa Grytt, Stefan Sundström, Kammarorkester med Titiyo & Motoboy tolkar Kraftwerk, Eno & Bowie m fl.

Emmabodafestivalen, Rasslebygd

Yelle, Vitalic, Skrillex, Crystal Stilts, Niki and the Dove, Two Door Cinema Club, Hidden Cameras, Familjen, Crystal Stilts, Neon Indian, JJ, Den Svenska Björnstammen, Motoboy, SebastiAn m fl.

Norbergfestival

Dopplereffekt, Claro Intelecto, The Field, Agnes Mercedes, Stephen O´Malley, Hanna Hartman m fl.

Krokstrandsfestivalen

Kebenekajse, Dan Berglund, General Knas, Emil Jensen m fl.

Holmön visfestival

Irma Schultz-Keller, Säkert! Little Marbles, Irma Schultz-Keller m fl.

Helsingborgsfestivalen

Ola Magnell, Black Jack, Eric Saade, Eric Amarillo, Electric Boys, Tingsek, Lisa Miskovsky, Barbados m fl.

28–31

Fjordfestivalen, Uddevalla

Info på www.fjordfestivalen.se.

29

Malena Ernman med gäster och DalaSinfoniettan, Rättvik

Europe & Takida, Varberg

Nostalgikväll med Playtones + Little Gerhard, Alvesta

Fatboy, Göteborg

Wisex, Göteborg

29-30

Hudik-kalaset, Hudiksvall

September, Tove Styrke, LaPuma, Beat Ltd m fl.

30

Bo Kaspers Orkester, Borgholm

Europe & Takida, Tanumstrand

Malena Ernman med gästartister och DalaSinfoniettan, Rättvik

AUGUSTI

1

Lill Babs, Stockholm

Europe & Takida, Visby

The Bellamy Brothers, Rättvik

Weeping Willows, Orust

1–7

Stockholm Pride, Stockholm

Crucified Barabara, Tantrum To Blind, Stalingrad Cowgirls, Dynazty, Treat.

2

Dia Psalma, Stockholm

Bo Kaspers Orkester, Fårö

Weeping Willows, Orust

Irma Schultz Keller, Malmö

Dan Reed, Göteborg

3

Tom Jones, Helsingborg

Håkan Hellström, Karlskrona

Europe & Takida, Stockholm

Weeping Willows, Särö

Tommy Nilsson, Öland

4

Håkan Hellström + The Ark + Säkert!, Helsingborg

The Baseballs, Rättvik

Europe & Takida, Linköping

Bo Kaspers Orkester, Orust

Tommy Nilsson, Öland

4-6

Urkult, Näsåker

Looptroop Rockers, Hoven Droven, Junip m fl.

Uppsala reggaefestival

Ken Booth, Gyptian, Toots & the Maytals, Johnny Clarke m fl.

Luleåkalaset

Adam Tensta, Anna Järvinen, Caroline af Ugglas, Tom Jones, The Poodles, Daniel Adams-Ray, Håkan Hellström, Mustasch, Movits! m fl.

Å-festen, Eskilstuna

Jack Vreeswijk, Pain of Salvation, Fatboy m fl.

5

Salem Al Fakir och Gävle Symfoniorkester

(gäster: September & Oskar Linnros) Rättvik

Europe & Takida, Kalmar

Veronica Maggio, Arvika

Weeping Willows, Barnens Ö, Väddö

Freddie Wadling, Göteborg

6

Europe & Takida, Malmö

Weeping Willows, Norrköping

September, Halmstad

Nationalteaterns Rockorkester + Pugh Rogefeldt Trio, Göteborg

7

Cornelisdagen, Stockholm

Lill Lindfors, Cajsa-Stina Åkerström, Jojje Wadenius m fl.

8

Christian Walz, Stockholm

Eric Saade, Säter

9

Anna Stadling, Stockholm

Orup, Falkenberg

Hoola Bandoola Band, Göteborg

10

Orup, Karlskrona

10–14

Frizon, Örebro

Blindside, Jonas David, Listeners m fl.

11

Orup, Uppsala

Patrik Isaksson, Lidköping

Foto: Foto: AP
Kanye West – en av världens största stjärnor just nu, spelar på Way Out West i Göteborg den 11–13 augusti.

11–13

Way Out West, Göteborg

Prince, Kanye West, Fleet Foxes, Robyn, Pulp, Thåström, Q-Tip, Empire of the Sun, Ariel Pink’s Haunted Graffiti, The Jayhawks, Low, Explosions in the Sky, Matthew Dear, Noah and the Whale, Yuck, Warpaint, Twin Shadow, Timber Timbre, Säkert! m fl.

12

Orup, Stockholm

Eldkvarn, Stockholm

12–13

Skogsröjet, Rejmyre

W.A.S.P., D-A-D, Hardcore Superstar, Entombed, Bullet m fl.

13

Jamie Cullum, Rättvik

Eldkvarn, Stockholm

Hoffmaestro, Landskrona

Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska

Cirkus, Gnesta

September, Gislaved

Bob Stevens, Göteborg

Arken i Parken, Alvesta

The Ark, Jojje Wadenius, Skilla, m fl.

14

Eldkvarn, Sandhamn

15

Vincent, Stockholm

Oskar Linnros, Göteborg

16

Nicke Borg Homeland Stockholm

Irma Schultz Keller, Motala

17

Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Stockholm

Eldkvarn, Göteborg

Irma Schultz Keller, Sjötorp

18

Hans-Erik Dyvik Husby, Stockholm

Eldkvarn, Vinön Hjälmaren

Irma Schultz Keller, Lidköping

18–20

Linköpings stadsfest

September, Orup, Petter m fl.

18–21

Queertopiafestivalen, Norberg

Body Horror, Lissi Dancefloor, Disaster, Nuclear Family m fl.

Visfestivalen Kompledigt, Köping

Stefan Sundström, Nina Ramsby, Christian Kjellvander, Love Antell m fl.

19

Jerry Williams, Stockholm

Veronica Maggio, Stockholm

Pernilla Andersson, Visby

Orup, Göteborg

Eldkvarn, Eskilstuna

Weeping Willows, Uppsala

Irma Schultz Keller, Trollhättan

September, Lidköping

19–20

Folk & Rock, Segmon (utanför Säffle)

I’m Kingfisher, Nationalteaterns Rockorkester, West of Eden m fl.

19–26

Malmöfestivalen

Best Coast, Iron and Wine, Kurt Vile, NOFX, Orup, Lisa Miskovsky, Ghost, Eric Saade m fl.

20

Eric Amarillo, Malmö

Eric Saade, Sunne

Eldkvarn, Norrköping

bob hund, Luleå

Irma Schultz Keller, Kungälv

Sven-Bertil Taube

21

Eric Saade, Olofström

Nina Ramsby, Stockholm

22

Blindside, Stockholm

23

Orup, Malmö

Weeping Willows, Stockholm

Nina Ramsby, Stockholm

24

Eric Amarillo, Stockholm

Kapten Röd + Movits!, Stockholm

25

Eric Saade, Stockholm

Nationalteaterns Rockorkester, Stockholm

26

Bo Kaspers Orkester, Stockholm

Hoffmaestro, Göteborg

Weeping Willows, Karlstad

Tove Styrke, Göteborg

26–27

Popaganda, Stockholm

Arcade, Lykke Li, The Go! Team, Architecture in Helsinki, Delorean, Those Dancing Days m fl.

Summer in the City, Västerås

Orup, Bo Kaspers Orketer, The Embassy, Dag Vag, Nationalteaterns Rockorkester, Fatboy, CajsaStina Åkerström, Bullet, Mimikry m fl.

26–28

Eksjö stadsfest, Eksjö

The Ark, September, Eric Saade, Asta Kask m fl.

27

Dolly Parton, Stockholm

Bo Kaspers Orkester, Västerås

Kalle & Hans vänner (Kalle Moraeus), Rättvik

Eric Amarillo, Mariestad

Eric Saade, Motala

Eldkvarn, Dalsjöfors, Borås

Hoffmaestro, Stockholm

Weeping Willows, Köping

27–28

Helgeåfestivalen, Knislinge

Kim Larsen & Kjukken, Hardcore Superstar, Dan Hylander, Adept, Lillasyster, Corroded m fl.

28

Bullet, Stockholm

Dolly Parton, Göteborg

Eric Saade, Gävle/Furuvik

Bullet, Stockholm

30

Jakob Hellman, Stockholm

31

Rockbjörnen Live-gala, Gröna lund

Patti Smith, Stockholm

Publicerad:

LÄS VIDARE