SUPERGUIDE: Här är konsertsommaren 2010

ROCKBJÖRNEN

Sommarens alla spelningar och festivaler samlade

Det heter att varje konsertsommar blir den bästa. Om det stämmer ser 2010 ut att prenumerera på guldmedaljen redan nu.

Årets livesommar ser nämligen ut att bli något i hästväg.

Vi ger er den ultimata guiden till konsertsommaren, från maj till augusti – från Siesta till Close To Home via mastodontspelningar på såväl Stockholms Stadion som Ullevi i Göteborg.

JUNI

1. Chris Isaak, Stockholm

1. Salem Al Fakir, Göteborg

3. Chris Isaak, Malmö

3. Bear Quartet, Stockholm

3. AC/DC (+ Hardcore Superstar), Stockholm, Stadion

4. Crucified Barbara, Uppsala

4. Blood, Sweat & Tears, Göteborg

4. Mando Diao, Stockholm

4-5. Muskelrock på Tyrolen, Alvesta

Bullet, Grand Magus, Pagan Altar, Steelwing m fl.

5. Chris Isaak, Göteborg

5. Timo Räisänen, Gävle

5. Green Day (+ Joan Jett, Johnossi), Göteborg, Ullevi

5. Pop Dakar, Stockholm, Gula villan

Existensminimum, Monostrip, Clock Opera, Hip Whips, Mixtapes & Cellmates m fl.

5. Rydell & Quick, Tidaholm

6. Picknickfestivalen, Göteborg

Emil Jensen, Kraa m fl.

6. Anna Bergendahl, Linköping

6. Brolle, Tidaholm

6. Ola och Markoolio, Stockholm

7. Amanda Jenssen, Göteborg

7. Petter, Norrköping

7. Deathstars, Stockholm

8. Whitney Houston (+ Moto Boy), Stockholm, Globen

8. Poodles, Stockholm

8. Timo Räisänen, Göteborg

9-12. Sweden Rock Festival, Norje Havsbad, Sölvesborg

Guns, Aerosmith, Slayer, Gary Moore, Slayer, Billy Idol, WASP, Danzig, Cinderella, U.D.O, Opeth, Ratt, Suicidal Tendencies m fl.

Biljetter: Från 690 kronor (endagspass).

Hemsida: www.swedenrock.com

10. Jenny Wilson, Stockholm

10-12. Sthlm Jazz Fest, Stockholm, Skeppsholmen

Missy Elliot, Avishay Cohen, Omar, Courtney Pine, Jazzanova, Grace Kelly, Jenny Wilson m fl

Biljetter: Från 480 kronor (endagspass).

Hemsida: www.stockholmjazz.com

11. Jackson Browne & David Lindley, Stockholm, Cirkus

11. Erik Grönwall, Söderhamn

11. Salem Al Fakir, Kinna

11. Joel Alme, Göteborg

11. Teddybears, Stockholm

11. Brolle, Lycksele

11-12. Punk Illegal Fest 2010, Munkedal

Asta Kask, Auktion, Doom, Edelweiss Piraten m fl.

12. Kiss + Europe + Mustasch, Stockholm, Stockholms Stadion

12. Paolo Nutini, Göteborg

12. Salem Al Fakir, Karlstad

12. Mark Knopfler, Helsingborg, Sofiero

12. Brolle, Boden

12. Erik Grönwall, Norrtälje

12. Åsbrorock, Åsbro

Misconduct, The Benefits Of, Revolve, Letters From You m fl.

13. Kiss + Casablanca + Mustasch, Malmö, Malmö Stadion

14. Freddie Wadling, Stockholm

14. Willie Nelson, Stockholm (Cirkus)

15. Magnus Carlson, Stockholm

16. Lazee, Växjö

16. Rise Against, Göteborg

17. Rod Stewart, Stockholm, Globen

17. The Baseballs, Uppsala

17. Erik Grönwall, Alingsås

17. West Coast Riot, Göteborg, Frihamnen

The Hives, The Specials, Bad Religion, Rise Against, Jello Biafra and The Guantanamo School of Medicine, Flogging Molly, Dillinger Escape Plan

Biljetter: 695 kronor.

Hemsida: www.westcoastriot.se

18. Rod Stewart, Malmö, Malmö Stadion

18. Erik Grönwall, Kramfors

18. Rydell & Quick, Skotterud

18. Mikael Wiehe, Göteborg

18. Miss Li, Stockholm

18 – 19. Metaltown, Göteborg, Frihamnen

Rammstein, In Flames, Bullet For My Valentine, Dream Evil, Between the Buried and Me, Bleeding Through, Finntroll, Dark Tranquillity m fl.

Biljetter: Från 850 kronor (endagspass).

Hemsida: www.metaltown.se

18-19. Kramfors stadsfest, Kramfors

Marmeladorkestern, Erik Grönwall, Crucified Barbara, Moto Boy m fl

19. Live Aquatic, Göteborg

The Mary Onettes, Kristofer Åström, Raketmaskinen, Skurkarna, The Greencoats m fl.

19. Nisse Hellberg, Helsingborg

19. Petter, Karlstad

19. Miss Li, Ockelbo

19. Invasionen, Avesta

19. Salem Al Fakir, Ekenäs

19. Brolle, Stockholm (Silja Line)

19. Mikael Wiehe, Stockholm

20. Pier Pressure, Göteborg, Frihamnen

HIM, 30 Seconds To Mars, Paramore, The Sounds, Neverstore m fl.

Biljetter: 695 kronor.

Hemsida: www.pierpressure.se

20. Nisse Hellberg, Ystad

21. Hästpojken, Stockholm

22. John Grant, Göteborg

22. Daniel Gilbert, Göteborg

22. Olle Ljungström, Stockholm

23. John Grant, Stockholm

23. Fibes Oh Fibes (+ Kim Wilde), Göteborg

25. Rydell & Quick, Hjo

26. Rydell & Quick, Arvika

27 – 3/7. Virserums musikdagar, Virserum

Salem Al Fakir, Sofia Källgren, The Real Group, Stina Ekblad, Lotta & Mikael Ramel m fl.

28 – 3/7. Peace & Love, Borlänge

Alice In Chains, Them Crooked Vultures, Europe, Jay-Z, John Fogerty, Kent, Kim Wilde, Mando Diao, Mastodon,Mika, Patti Smith, Robyn, The Ark, The Hives, Kings of Convenience, Markus Krunegård, Melissa Horn, Michael Monroe, Miike Snow, Nick Lowe, Nisse Hellberg, Shout Out Louds, Fibes! Oh Fibes, Khoma m fl

Biljetter: Från 495 kronor (endagsbiljett).

Hemsida: www.peaceandlove.nu/festival

28. Salem Al Fakir, Virserum

28. Caroline af Ugglas, Stockholm

30. Arcade Fire, Rättvik (Dalhalla)

Maj

27-29. Siesta, Hässleholm

Amanda Jenssen, Andreas Tilliander, Anna von Hausswolff, bob hund, Built to Spill, Dead Prez, Dinosaur Jr, Familjen, Fibes, Oh Fibes, First Aid Kit,  Mattias Alkberg + Nerverna, Invasionen, Name The Pet, Hästpojken, Monty, [ingenting], Johnossi,  Mew,Mustasch, Näääk, Ossler, Röyksopp, Satan Takes A Holiday, Stefan Sundström, Teddybears, The Bear Quartet, The Hives, The Radio Dept., Thåström, Timo Räisänen m fl

28. Black Rebel Motorcycle Club, Stockholm

28. Moto Boy, Kristinehamn

28-29. Blues & Roots Festival, Mönsterås

Louise Hoffsten, Mud Morganfield, Claes Yngström, The Peter Nande Band m fl.

29. Black Rebel Motorcycle Club, Göteborg

29. Rockstad Falun, Falun

Sabaton, Gamma Ray, The Poodles, Pretty Maids, Crucified Barbara m fl

31. Eric Clapton & Steve Winwood, Malmö

31-6/6 Laholms kulturfestival, Laholm

Eldkvarn, Tingsek, Hästpojken, Fibes Oh Fibes, Peter Wahlbeck m fl.

Juni

1. Chris Isaak, Stockholm

1. Salem Al Fakir, Göteborg

3. Chris Isaak, Malmö

3. Bear Quartet, Stockholm

3. AC/DC (+ Hardcore Superstar), Stockholm, Stadion

4. Crucified Barbara, Uppsala

4. Blood, Sweat & Tears, Göteborg

4. Mando Diao, Stockholm

4-5. Muskelrock på Tyrolen, Alvesta

Bullet, Grand Magus, Pagan Altar, Steelwing m fl.

5. Chris Isaak, Göteborg

5. Timo Räisänen, Gävle

5. Green Day (+ Joan Jett, Johnossi), Göteborg, Ullevi

5. Pop Dakar, Stockholm, Gula villan

Existensminimum, Monostrip, Clock Opera, Hip Whips, Mixtapes & Cellmates m fl.

5. Rydell & Quick, Tidaholm

6. Picknickfestivalen, Göteborg

Emil Jensen, Kraa m fl.

6. Anna Bergendahl, Linköping

6. Brolle, Tidaholm

6. Ola och Markoolio, Stockholm

7. Amanda Jenssen, Göteborg

7. Petter, Norrköping

7. Deathstars, Stockholm

8. Whitney Houston (+ Moto Boy), Stockholm, Globen

8. Poodles, Stockholm

8. Timo Räisänen, Göteborg

9-12. Sweden Rock Festival, Norje Havsbad, Sölvesborg

Guns, Aerosmith, Slayer, Gary Moore, Slayer, Billy Idol, WASP, Danzig, Cinderella, U.D.O, Opeth, Ratt, Suicidal Tendencies m fl.

Biljetter: Från 690 kronor (endagspass).

Hemsida: www.swedenrock.com

10. Jenny Wilson, Stockholm

10-12. Sthlm Jazz Fest, Stockholm, Skeppsholmen

Missy Elliot, Avishay Cohen, Omar, Courtney Pine, Jazzanova, Grace Kelly, Jenny Wilson m fl

Biljetter: Från 480 kronor (endagspass).

Hemsida: www.stockholmjazz.com

11. Jackson Browne & David Lindley, Stockholm, Cirkus

11. Erik Grönwall, Söderhamn

11. Salem Al Fakir, Kinna

11. Joel Alme, Göteborg

11. Teddybears, Stockholm

11. Brolle, Lycksele

11-12. Punk Illegal Fest 2010, Munkedal

Asta Kask, Auktion, Doom, Edelweiss Piraten m fl.

12. Kiss + Europe + Mustasch, Stockholm, Stockholms Stadion

12. Paolo Nutini, Göteborg

12. Salem Al Fakir, Karlstad

12. Mark Knopfler, Helsingborg, Sofiero

12. Brolle, Boden

12. Erik Grönwall, Norrtälje

12. Åsbrorock, Åsbro

Misconduct, The Benefits Of, Revolve, Letters From You m fl.

13. Kiss + Casablanca + Mustasch, Malmö, Malmö Stadion

14. Freddie Wadling, Stockholm

14. Willie Nelson, Stockholm (Cirkus)

15. Magnus Carlson, Stockholm

16. Lazee, Växjö

16. Rise Against, Göteborg

17. Rod Stewart, Stockholm, Globen

17. The Baseballs, Uppsala

17. Erik Grönwall, Alingsås

17. West Coast Riot, Göteborg, Frihamnen

The Hives, The Specials, Bad Religion, Rise Against, Jello Biafra and The Guantanamo School of Medicine, Flogging Molly, Dillinger Escape Plan

Biljetter: 695 kronor.

Hemsida: www.westcoastriot.se

18. Rod Stewart, Malmö, Malmö Stadion

18. Erik Grönwall, Kramfors

18. Rydell & Quick, Skotterud

18. Mikael Wiehe, Göteborg

18. Miss Li, Stockholm

18 – 19. Metaltown, Göteborg, Frihamnen

Rammstein, In Flames, Bullet For My Valentine, Dream Evil, Between the Buried and Me, Bleeding Through, Finntroll, Dark Tranquillity m fl.

Biljetter: Från 850 kronor (endagspass).

Hemsida: www.metaltown.se

18-19. Kramfors stadsfest, Kramfors

Marmeladorkestern, Erik Grönwall, Crucified Barbara, Moto Boy m fl

19. Live Aquatic, Göteborg

The Mary Onettes, Kristofer Åström, Raketmaskinen, Skurkarna, The Greencoats m fl.

19. Nisse Hellberg, Helsingborg

19. Petter, Karlstad

19. Miss Li, Ockelbo

19. Invasionen, Avesta

19. Salem Al Fakir, Ekenäs

19. Brolle, Stockholm (Silja Line)

19. Mikael Wiehe, Stockholm

20. Pier Pressure, Göteborg, Frihamnen

HIM, 30 Seconds To Mars, Paramore, The Sounds, Neverstore m fl.

Biljetter: 695 kronor.

Hemsida: www.pierpressure.se

20. Nisse Hellberg, Ystad

21. Hästpojken, Stockholm

22. John Grant, Göteborg

22. Daniel Gilbert, Göteborg

22. Olle Ljungström, Stockholm

23. John Grant, Stockholm

23. Fibes Oh Fibes (+ Kim Wilde), Göteborg

25. Rydell & Quick, Hjo

26. Rydell & Quick, Arvika

27 – 3/7. Virserums musikdagar, Virserum

Salem Al Fakir, Sofia Källgren, The Real Group, Stina Ekblad, Lotta & Mikael Ramel m fl.

28 – 3/7. Peace & Love, Borlänge

Alice In Chains, Them Crooked Vultures, Europe, Jay-Z, John Fogerty, Kent, Kim Wilde, Mando Diao, Mastodon,Mika, Patti Smith, Robyn, The Ark, The Hives, Kings of Convenience, Markus Krunegård, Melissa Horn, Michael Monroe, Miike Snow, Nick Lowe, Nisse Hellberg, Shout Out Louds, Fibes! Oh Fibes, Khoma m fl

Biljetter: Från 495 kronor (endagsbiljett).

Hemsida: www.peaceandlove.nu/festival

28. Salem Al Fakir, Virserum

28. Caroline af Ugglas, Stockholm

30. Arcade Fire, Rättvik (Dalhalla)

Eric Saades sommarturné

9 juni GÄVLE Furuviksparken (PREMIÄR)

11 juni KUNGÄLV Oasen

26 juni ORSA Orsa Udden

29 juni GÖTENE Äventyrslandet

1 juli HUNNEBOSTRAND Folkets Park

2 juli LUDVIKA Ludvika Festen

3 juli ENKÖPING Gatufestivalen

4 juli BÅSTAD Swedish Open

9 juli STRÖMSUND Dundermarknaden

11 juli ESKILSTUNA Parken Zoo

13 juli HELSINGBORG Kul i juli

15 juli LYSEKIL Havsbadet

16 juli TROSA Trosa Yran

17 juli LANDSKRONA Landskronakarnivalen

19 juli ÅSELE Åsele Marknad

22 juli KARLSTAD Rix FM festival

24 juli TAMPERE (FIN) Tampere Pride Event

26 juli MARIEHAMN Rock Off festivalen

29 juli HELSINGBORG Rix FM festival

30 juli ULRICEHAMN Thomas Sabo Open

31 juli ÖSTERSUND Storsjöyran

1 aug HALMSTAD Allsång på Solgården (Tylösand)

3 aug BORGHOLM Strand Hotell (+ matiné)

5 aug KUNGÄLV Bohus Fästning

7 aug IMMELN Musik vid Immeln

12 aug LIDKÖPING Kultur och porslinsfestivalen

19 aug NORRKÖPING Rix FM festival

20 aug LINKÖPING Rix FM festival

21 aug MALMÖ Rix FM festival

27 aug EKSJÖ Eksjöfestivalen

28 aug RONNEBY Ronneby Brunn (+ matiné)

3 sept MUNKEDAL Munkedalsparken

4 sept GISLAVED Gisleparken

Darins sommarturné

4 juni Karlshamn Bellevueparken

5 juni Gävle Heartbreak Hotel

12 juni Jakobstad Popkalaset

10 juli Visby Burmeister

11 juli Halmstad Hotell Tylösand

16 juli Borgholm Strand Hotell

17 juli Visby Burmeister

18 juli Visby Kneippbyn, Nickelodeon

21 juli Storebro, Storebroparken

28 juli Gävle Rådhusplatsen, Nickelodeon

30 juli Helsingborg, Helsingborgsfestivalen, Nickelodeon

30 juli Malmköping, Malmköping Marknad

7 aug Arvika, Arvika Hamnfest

21 aug Stockholm Skansen, Nickelodeon

27 aug Södertälje, Kringelfestivalen

28 aug Eksjö, Eksjö Stadsfest

Fler datum tillkommer.

Turnéer

Kent

1/7 Borlänge, 3/7 Kiruna, 7/7 Hultsfred, 8/7 Sundsvall, 15/7 Arvika, 22/7 Stockholm 30/7, Östersund, 31/7 Piteå, 6/8 Helsingborg, 7/8 Göteborg.

Amanda Jenssen

28/5 Hässleholm, 29/5 Gransnäs, 7/6 Göteborg, 2/7 Kiruna, 3/7 Borlänge, 8/7 Gimo, 9/7 Skellefteå, 10/7 Docksta, 12/7 Sövde, 15/7 Helsingborg, 16/7 Varberg, 17/7 Karlskrona, 23/7 Borgholm, 24/7 Huskvarna, 30/7 Karlskoga, 31/7 Halmstad, 6/8 Arvika, 20/8 Stockholm, 27/8 Borås, 28/8 Trelleborg.

Lars Winnerbäck

08/7 Linköping, 10/7 Landskrona, 11/7 Falkenberg, 14/7 Grebbestad, 15/7 Langesund, 16-17/7 Göteborg, 23/7 Västervik, 24/7 Ronneby, 25/7 Borgholm, 27/7 Mariehamn,  28/7 Gävle, 29/7 Järvsö, 30/7 Piteå, 31/7 Östersund, 2/8 Trondheim, 5/8 Hok, 7-8/8 Stockholm, 14/8 Strömsholm, 15/8 Örebro, 20/8 Karlstad, 21/8 Oslo.

ARTIKELN HANDLAR OM