"Sex and the city" läggs ner
Nu är det slutpratat om sex och singelliv för de fyra populära rollfigurerna Carrie, Samantha, Miranda och Charlotte i "Sex and the city". Nästa år läggs tv-serien ner.
De fyra rollfigurerna har blivit omåttligt populära, både i Sverige och utomlands. Trots det läggs serien ner nästa år, efter sex säsonger. Det meddelade den amerikanska tv-kanalen HBO på tisdagen.
Även serien "The Sopranos" kommer att läggas ner någon gång nästa år, det har seriens skapare David Chase beslutat. Också i "Sex and the citys" fall är det skaparna bakom serien som vill lägga ner, skriver nyhetsbyrån Reuters.
– Alla involverade har rätt att ändra sig, sa Carolyn Strauss, HBOs vice vd för egen programproduktion.
Den sista säsongen, som består av tjugo avsnitt, kommer att spelas in i USA i år. De sista avsnitten planeras att sändas i USA i januari 2004.
"Sex and the city" har under åren fått många åtråvärda priser.
Karin Schmidt