”De blir galans vinnare”

Reporter: Jan-Olov Andersson

Publicerad:
Uppdaterad:

Nöjesbladets Jan-Olov Andersson listar

1 av 11 | Foto: På Spåret.

Här är alla nomineringarna inför kvällens Kristallengala i SVT.

Årets bästa program och programledare röstas fram av tv-tittarna, i de andra kategorierna bestämmer en jury.

Aftonbladets Jan-Olov Andersson förklarar vem han tror vinner och varför.

Årets program

Nominerade: Boston tea party, Let’s dance, Erik & Mackan, Ramp, På spåret.

Vinnare: Sista säsongen för Ingvar Oldsberg och Björn Hellberg i SVT-klassikern ”På spåret”, då är de självklara och värdiga vinnare.

Årets manliga programledare

Nominerade: Fredrik Skavlan, Simon & Tomas, David Hellenius, Filip & Fredrik, Stephan Yüceytak.

Vinnare: Fredrik Skavlans förmåga att bemöta gäster och få dem att prata med varandra har höjt ribban för alla pratshower i nordisk tv.

Årets kvinnliga programledare

Nominerade: Anne Lundberg, Renée Nyberg, Carina Berg, Sofia Wistam, Anna Charlotta Gunnarsson.

Vinnare: Carina Berg har finurligt förnyat kändisreportagen när hon flyttat in hos folk, men Anne Lundberg har bredden, är suverän vad hon än gör.

Underhållning

Nominerade: Berg flyttar in, Let’s dance, Mästarnas mästare, Skavlan, Vem kan slå Filip & Fredrik.

Vinnare: ”Mästarnas mästare” bjöd på spänning, humor, allvar och oväntat närgångna och gripande möten med gamla idrottshjältar.

Humor

Nominerade: Ballar av stål, Hjälp!, Lilla landet lagom, Mia och Klara, Parlamentet.

Vinnare: Den drastiska humorn i ”Mia och Klara” både roade och oroade och har gett oss några oförglömliga humoristiska rollfigurer.

Livsstil

Nominerade: Antikrundan, Arga snickaren, Grannfejden, Halv åtta hos mig, Lyxfällan.

Vinnare: ”Antikrundans” proffsiga programledare och entusiastiska experter gör att även vi som inte bryr oss om gamla prylar gärna tittar.

Kultur & samhälle

Nominerade: Kalla fakta, Kobra, Matakuten, Uppdrag granskning, Världens konflikter.

Vinnare: Helt hopplöst att jämföra kultur- och samhällsmagasin, men ”Kobra” tar oftast rätt ämnen och skruvar dem ett intressant varv extra.

Nyhets- och debattprogram

Nominerade: Agenda, Debatt, Kvällsöppet med Ekdal, Racet till Vita huset – Filip & Fredriks valvaka, TV 4 Nyheterna.

Vinnare: Helt hopplöst att jämföra Filip & Fredriks enstaka program med hela programserier. ”Agenda” har högst lägstanivå.

Drama

Nominerade: De halvt dolda, Familjen Babajou, Livet i Fagervik, Maria Wern – Främmande fågel, Wallander.

Vinnare: Jonas Gardells och Simon Kaijser da Silvas ”De halvt dolda” tacklade stora livsfrågor på ett sätt som verkligen engagerade.

Barn

Nominerade: Barda, Häxan Surtant, Jonson & Pipen, Osynliga sår, Stava med skägg.

Vinnare: Huvudpersonerna är galna tidsresenärer i ett slags buskis för barn ... har man barnasinnet i behåll, måste man bara gilla ”Jonson & Pipen”.

Sport

Nominerade: Champions League, Handbolls-VM, OS i Peking, Vasaloppet, Vinterstudion.

Vinnare: André Pops regerar! Ledde tre av de nominerade programmen. ”Vinterstudion” vinner, för att man gjorde trista sporter väldigt tv-mässiga.

Dokumentär

Nominerade: Diplomaterna, Ebbe – the movie, Familjen Bonnier, Himlen kan vänta, Sjukhuset.

Vinnare: Allt utom den fjäskiga Bonnier-dokumentären är bra tv, men ”Himlen kan vänta” berörde allra mest.

Publicerad: