Rösta fram din tv-favorit 2004

TV

Här är en lista på de program och personer du kan rösta på

Här är en så komplett lista som möjligt på de program och personer du kan rösta på.

Bland manliga och kvinnliga tv-personligheter, både svenska och utländska, kan du förstås rösta på precis vilken programledare eller annan tv-profil som helst. Eller på favoritskådisen i den tv-serie du följer.

Bästa svenska program

SVT: Go´kväll, Antikrundan, Min kamp mot tiden, Sommartorpet, Nya rum, Året var 1954, Stina om, Din släktsaga, Packat & klart, Existens, Ingmar Bergman-serien (Bergman och filmen, Bergman och teatern, Bergman och Fårö), Dramat i soffan, Fråga doktorn, Vetenskapens värld, Naturfilm, I faderns namn, Carin 21:30, CCCP Hockey, Bästa formen, Djursjukhuset, Nunnorna och damerna i Bagarmossen, Mediemagasinet, Filmkrönikan, Kultursöndag, Det sista örådet, Plus, Kobra, Faktum, Bosse bildoktorn, CP-Magasinet, Jag vill leva,

Vetenskapsmagasinet, Ät!, Bilder av Bibi, Fotbollsfeber, Allvarligt talat, Cityfolk, Midsommar med Lönnå, Vad hände med rufflaren?, Vildmark fiske, Sverige i backspegeln, Industriminnen, Malin Baryard: Min väg, Toppform, Dramaten – drömmarnas hus, Barbacka, Pojkar, Vildmark – upptäckaren, Det goda samtalet, Det nya livet, Mitt nya liv, Mannen som ville möblera världen, Mannen som dödade Sabina, Helt historiskt, Bokbussen, Linné och

hans apostlar, Diggiloo, På spåret, Så ska det låta, Allsång på Skansen, Anders och Måns, Expedition: Robinson, Melodifestivalen 2004, Kvarteret Skatan, Chess, K-Special, Otroligt antikt, Minnenas television, Popcorn, Tv-huset, Retroaktivt, Swing it Alice!, Filmgalan 2004, Lantz i P 3, Gaygala 2004, Säpop, Studio pop, Musikbyrån, Experterna, Megadrom, Lill-Babs i 50 år, Extra allt, Tivoli, Agnetha, Hultsfred 2004, Grattis Victoria, Har du hört den förut?, Stockholm live, Bosse, Lasse åsså lite Anders.

TV 3: Expedition Robinson, Efterlyst.

TV 4: Sen kväll med Luuk, Idol 2004, Time out, Alla mot en, Farligt möte, Arns rike, Äntligen hemma, Farmen Afrika, Farmen skärgården, Bingolotto, När & fjärran, Parlamentet, Jeopardy, Bingolotto, I nöd och lust.

Kanal 5: High Chaparall, Roomservice, Julbocken.

Bästa kvinnliga tv-personlighet

SVT: Carin Hjulström-Livh (Carin 21:30), Tina Ahlin (Så ska det låta), Pernilla Månsson-Colt (Bästa formen), Karin Hübinette (Uppdrag granskning), Kattis Ahlström (Tv-huset), Sara Wennerblom (Närbild) , Anne Lundberg (Antikrundan), Stina Lundberg Dabrowski (Stina om), Marianne Söderberg (Din släktsaga), Eva Beckman (K-Special, Kobra), Katia Elliott Bendz, Anja Kontor (Go´kväll), Malin Jacobsson (Kulturnyheterna), Anna Mannheimer (Popcorn), Anna Lindman (Existens), Charlotte Perrelli (Melodifestivalen 2004), Ulla-Carin Lindquist (Min kamp mot tiden), Susanne Axell (Fråga doktorn), Charlotte Permell (Naturfilm), Emma Kronqvist (Djursjukhuset), Emma Gray (Filmkrönikan), Annika Lantz (Lantz i P3), Josefine Sundström (Combo, Säpop), Kirsti Torhaug (Min f.d. familj), Cecilia Nilsson, Annika Hallin (Graven), Lia Boysen (Danslärarens återkomst), Anna Blomberg, Rachel Molin, Vanna Rosenberg (Kvarteret Skatan), Maria Lundqvist, Petra Nielsen (Kvinnor emellan), Lotta Bromé (Experterna), Gunnel Carlsson (Gröna rum), Linda Olofsson (Mitt i naturen), Maria Akraka (Megadrom), Nadia Jebril (Ät!), Anna-Lotta Larsson (Har du hört den förut?), Blossom Tainton (Toppform), Christina Nordhager (Eter), Malin Baryard (Barbacka), Mysia Englund (Trackslistan), Vanna Rosenberg, Elisabet Carlsson (Allt och lite till), Kim Anderzon (Mitt nya liv).

TV 3: Sofia Wistam (Fame Factory, Kvarteret), Reneé Nyberg (45 minuter).

TV 4: Linda Isacsson (Farlilgt möte, Farmen Afrika, Äntligen trädgård), Jessica Almenäs (Vinnare: V75), Pia Conde (Söndagmorgon), Tilde de Paula (Nyhetsmorgon), Isabelle Halling (Äntligen hemma), Kishti Tomita (Idol 2004), Malou von Sivers (Malou möter, Hetluft), Annika Dopping (Ett rikare liv), Linda Nyberg (Helt ärligt), Filippa Lagerbäck (Farmen skärgården), Agneta Sjödin (Gladiatorerna, Agnetas nyårskarameller), Malin Berghagen (Det okända), Josephine Bornebusch (När & fjärran), Emma Wiklund (Babyboom),

Kanal 5: Emma Andersson (Dolce Vita), Carolina Gynning (Big Brother).

Bästa manliga tv-personlighet

SVT: Ingvar Oldsberg (På spåret), Lasse Holm (Diggiloo), Ernst Kirchsteiger (Nya rum, Sommartorpet, julvärd) Peter Harryson, Anders Berglund (Så ska det låta), Stefan Sauk (Riket), Anders Lundin (Allsång på Skansen), Janne Josefsson (Uppdrag granskning), Sven Melander (Retroaktivt), Anders Johansson, Måns Nilsson (Anders och Måns), Sverker Olofsson (Plus), Ragnar Dahlberg, Joachim Vogel (Go´kväll), Kristofer Lundström (Kobra), Olle Palmlöf (CP-Magasinet, Faktum), Ola Lindholm, Peter Settman (Melodifestivalen 2004), Arne Weise (Minnenas television), Christoffer Barnekow (Tema, Anders och Måns), Per Melander (Existens), Bo Andersson (Bosse bildoktorn), Peder Lamm (Otroligt antikt), Lars Adaktusson (Agenda), Lennart Persson (Debatt), Staffan Bengtsson (Bästa formen), Ingvar Ernblad (Djursjukhuset), Jonas Franksson (CP-Magasinet), Henrik Ekman (Vetenskapens värld), David Bexelius (Raggadish), John Carlsson (Mediemagasinet), Orvar Säfström (Filmkrönikan), Johan Gry (Kommissarie Winter), Per Sinding-Larsen, Lars Beckung (Studio pop), Magnus Broni (Musikbyrån), Peter Engman (Min f.d. familj), David Batra, Johan Glans, Mikael Syrén (Kvarteret Skatan), Michael Nyqvist (Om Stig Petrés hemlighet), Göran Ragnerstam (Graven, Lokalreportern), Jonas Karlsson, Ulf Dohlsten (Danslärarens återkomst), Kjell Bergqvist, Jens Hulthén (Graven), Rasmus Åkerblom (Vetenskapsmagasinet), Alexander Hammarlöf (Experterna, Kontroll), John Chrispinsson (Bokbussen), Jovan Radomir, Henry Chu (Megadrom), Mark Levengood, Björn Kjellman (Tivoli), Jasensko Selimovic (Allvarligt talat), Kjell Lönnå (Midsommar med Lönnå, Sången är din), Tom Alandh (dokumentärfilmare), Olle Söderlund (Sverige i backspegeln), Özz Nujen, Shan Atci, Janne Westerlund, Jakob Öqvist (Stockholm live), Bobbo Nordenskiöld (Vildmark – upptäckaren), Jacob Ericksson (Allt och lite till), Mikael Tornving (Helt historiskt), Reine Brynolfsson (Linné och hans apostlar).

TV 3: Robert Aschberg (Expedition Robinson, Insider), Hasse Aro (Efterlyst), Claes Runheim (Avspark).

TV 4: , Kristian Luuk (Sen kväll med Luuk), David Hellenius, Peter Magnusson (Idol 2004), Martin Timell (Äntligen hemma, Time out, När & fjärran), Magnus Härenstam (Jeopardy), Lasse Bengtsson (Nyhetsmorgon lördag), Gunde Svan (Bingolotto, Gladiatorerna), Jan Guillou (Arns rike), Daniel Breitholtz, Peter Swartling, Claes af Geijerstam (Idol 2004), Rickard Olsson (Nyhetsmorgon), Rickard Sjöberg (Alla mot en), Lennart Ekdal (Ekdal mot makten, Hetluft), Harald Treutiger (Sport-Jeopardy), Anders S. Nilsson (Parlamentet), Hans Fahlén (När & fjärran), Bo Holmström (Lägg ut), Samuel Fröler (Sex i gänget), Nils-Petter Sundgren (filmexpert), Rickard Olsson (Nyhetsmorgon).

Kanal 5: Flip Hammar, Fredrik Wikingsson (High Chaparall), Johnnie Krigström, Mattias Särnholm (Roomservice), Adam Alsing (Big Brother), Pontus Gårdinger (Julbocken).

Bästa svenska barn/ungdomsprogram

SVT: Julkalendern: Allrams höjdarpaket, Bolibompa, Combo, Allt och lite till, Grynets megashow, REA, Hjärnkontoret, Lilla Sportspegeln, Snowmagasinet Richter, Jukebox, Tillbaka till Vintergatan, Raggadish, Cosmomind 2, Fixat, Bubbel, Vi i femman, Fanzine, Sommarkåken, Eter, Lilla Melodifestivalen 2004, Kent Agent och de hemliga ställena, Trackslistan.

TV 4: Lattjo Lajban, Blubb, Nicke & Nilla.

Bästa dokusåpa

SVT: Expedition: Robinson, Riket.

TV 3: Expedition Robinson, Par på prov, Kvarteret.

TV 4: Farmen Afrika, Farmen skärgården.

Kanal 5: Big Brother, Tjockholmen, Extreme makeover, Bachelorette, Miljonären.

Bästa svenska samhällsprogram

SVT: Uppdrag granskning, Debatt, Agenda, Dokument inifrån.

TV 3: Insider, Efterlyst, 45 minuter.

TV 4: Kalla fakta, Ekdal mot makten, Helt ärligt, Hetluft, Rosenberg: Amerikas val, Lite stryk får dom tåla.

Bästa svenska nyhetsankare

SVT: Claes Elfsberg, Katarina Sandström, Lisbeth Åkerman, Anna Hedenmo, Jarl Alfredius, Helena Stålnert.

TV 3: Anna Järphammar.

TV 4: Bengt Magnusson, Anders Kraft, Ulrika Nilsson, Petra Nordlund, Peter Lindgren, Anna Lindmarker.

Bästa sportkommentator

SVT: Peter Jihde, Jacob Hård, Albert Svanberg, Katarina Hultling, Johan Ejeborg, Roger Blomquist, Peter Jonsson, André Pops, Mats Nyström, Staffan Lindeborg,

Chris Härenstam.

TV 3/ZTV/Viasat: Claes Runheim, Henrik Strömblad, Thomas Nordahl, Peter Henriksson, Göran

Zachrisson.

TV 4: Patrik Ekwall, Johan Edlund, Robert Perlskog, Daniel Kristiansson, Ola Wenström.

Kanal 5: Per Tellander, Pelle Blohm, Tommy Åström.

Eurosport: Roberto Vacchi, Kim Hartman, Maria Strandlund, Marit Nybelius, Karin Svingstedt, Jan-Olof Nolsjö.

Canal+: Anre Hegerfors, Jens Fjellström, Niklas Holmgren, Anders Fredriksson, Anders ”Ankan” Parmström, Ola ”Rit-Ola” Andersson, Calle Johansson, Lasse Granqvist, Tommy Svensson, Jesper Hussfelt, Jonas Dahlqvist, Stefan Thylin, Kennet Andersson.

Bästa svenska dramaproduktion

SVT: Graven, Kommissarie Winter, Lokalreportern, Spung 2.0, Albert Speer, Skeppsholmen, Leka med elden, Min f.d. familj, Kvinnor emellan, Danslärarens återkomst, Kniven i hjärtat, Orka! Orka!, Om Stig Petrés hemlighet.

TV 4: C/o Segemyhr, Hem till Midgård.

Bästa svenska underhållningsprogram

SVT: Diggiloo, På spåret, Så ska det låta, Allsång på Skansen, Anders och Måns, Expedition: Robinson, Melodifestivalen 2004, Kvarteret Skatan, Chess, K-Special, Otroligt antikt, Minnenas television, Popcorn, Tv-huset, Retroaktivt, Swing it Alice!, Filmgalan 2004, Lantz i P 3, Gaygala 2004, Säpop, Studio pop, Musikbyrån, Experterna, Megadrom, Lill-Babs i 50 år, Extra allt, Tivoli, Agnetha, Hultsfred 2004, Grattis Victoria, Har du hört den förut?, Stockholm live, Bosse, Lasse åsså lite Anders

TV 3: Expedition Robinson.

TV 4: Sen kväll med Luuk, Idol 2004, Time out, Alla mot en, Farligt möte, Äntligen hemma, Farmen Afrika, Farmen skärgården, Bingolotto, När & fjärran, Parlamentet, Jeopardy, Sport-Jeopardy, Bingolotto, Hem till Midgård, c/o Segemyhr.

Kanal 5: High Chaparall, Roomservice, Julbocken.

Canal+: Go C.

Bästa utländska program

SVT: Krönikan, Sopranos, Vita huset, Six feet under, Den tredje makten, Nip/Tuck, Alibi, Kommissarie Lynley, Daniel Deronda, Simma lugnt, Larry!, Spooks, Brottskod: Försvunnen, Kylies kök, Parkinson, Angels in America, Drömmarnas tid, Alan Partridge show, Curry curry talkshow, Blues, Så Graham Norton, Nu eller aldrig, Familjen Mann, Morden i Midsomer, Reggae!, Mitt liv som död, Henrik VIII, Ett fall för Frost, Doktor Zjivago, Karl för sin kilt, Big train, I mördarens spår, Bon appétit!, K Street, Coupling, Helt hysteriskt, Canterbury Tales, Elake kocken, Svindlarna.

TV 3: Cityakuten, Sex and the City, Top Model, Navy NCIS, På heder och samvete, L Word, Fab 5, Everwood, Mellan himmel och jord, The Simple life.

TV 4: Nikolaj & Julie, Conan O´Brien, Hollywood Hairstyle, 24, Alias, Jordan, rättsläkare, Osbournes, På spaning i New York, The District, Mordkommissionen, Dr. Phil, Sex i gänget

Kanal 5: Vänner, CSI: Crime Scene Investigation, CSI: Miami, OC, Frasier, Gilmore Girls, The Apprentice. Las Vegas, Reno 911, Straight eller gay, Jay Leno.

ZTV: David Letterman show.

Canal+: Carnivàle, Taken, Monk, Simma lugnt, Larry!, Kid Notorious, The Shield, The Daily Show with Jon Stewart, Kingdom Hospital, Significant others, Tanner ´88, Tanner, Jack & Bobby, Six feet under.

Bästa utländska kvinnliga tv-personlighet

SVT: Helen Mirren (I mördarens spår), Anne Louise Hassing, Maibritt Saerens (Krönikan), Edie Falco, Drea de Matteo, Lorraine Bracco (Sopranos), Frances Conroy, Lauren Ambrose, Rachel Griffiths (Six feet under), Sharon Small (Kommissarie Lynley), Kylie Kwong (Kylies kök), Meryl Streep, Emma Thompson (Angels in America), Joley Richardson (Nip/Tuck), Sophie Okonedo (Alibi), Keira Knightley (Doktor Zjivago), Jennifer Saunders, Joanna Lumley (Helt hysteriskt).

TV 3: Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis, Cynthia Nixon (Sex and the City), Jennifer Beals, Mia Kirshner, Karina Lombard (L Word), Paris Hilton, Nicole Ritchie (The Simple life), Maura Tierney (Cityakuten), Tyra Banks (Top model), Catherine Bell (På heder och samvete), Amber Tamblyn (Mellan himmel och jord).

TV 4: Sofie Gråbøl (Nikolaj & Julie), Jennifer Garner (Alias), Elisha Cuthberg (24), Jill Hennessy (Jordan, rättsläkare), Kim Delaney (På spaning i New York), Charlotte Fish (Mordkommissionen).

Kanal 5: Courtney Cox, Jennifer Aniston, Lisa Kudrow (Vänner), Mischa Barton, Kelly Rowan, Rachel Bilson (OC), Jessica Simpson (Newlyweds: Nick & Jessica), Marg Helgenberger, Jorja Fox (CSI), Emily Procter (CSI: Miami), Lauren Graham, Alexis Bledel (Gilmore Girls).

Canal+: Frances Conroy, Lauren Ambrose (Six feet under), Cynthia Nixon (Tanner).

Bästa utländska manliga tv-personlighet

SVT: James Gandolfini, Steve Buscemi, Michael Imperioli (Sopranos), John Simm (Den tredje makten), Ken Vedsegaard, Anders W. Berthelsen (Krönikan), Julian McMahon, Dylan Walsh (Nip/Tuck), Nathaniel Parker (Kommissarie Lynley), Peter Krause, Michael C. Hall (Six feet under), Larry David (Simma lugnt, Larry!), Anthony LaPaglia (Brottskod: Försvunnen), Michael Parkinson (Parkinson), Al Pacino (Angels in America), Michael Kitchen (Alibi), Armin Mueller-Stahl (Familjen Mann), John Nettles (Morden i Midsomer), David Jason (Ett fall för Frost), Hans Matheson (Doktor Zjivago), Gordon Ramsey (Elaka kocken).

TV 3: Carson Kressley (Fab 5), Noah Wyle, Goran Visnjic (Cityakuten), Chris Noth (Sex and the City), Mark Harmon (Navy NCIS), Treat Williams (Everwood).

TV 4: Peter Mygind, Dejan Cukic (Nikolaj & Julie), Conan O´Brien, Kiefer Sutherland (24), Ozzy Osbourne (Osbournes), Dennis Franz (På spaning i New York), Phil McGraw (Dr Phil), Craig T. Nelson (The District), Mads Mikkelsen (Mordkommissionen), Jonathan Antin (Hollywood Hairstyle).

Kanal 5: David Schwimmer, Matt LeBlanc, Matthew Perry (Vänner), Benjamin McKenzie, Peter Gallagher, Adam Brody (OC), Jay Leno, Donald Trump (The Apprentice), William Petersen, Gary Dourdan (CSI), David Caruso (CSI: Miami), Kelsey Grammer, David Hyde Pierce (Frasier), James Caan (Las Vegas). Canal+: Jon Stewart (The Daily Show with Jon Stewart), Tony Shalhoub (Monk), Larry David (Simma lugnt, Larry!), Michael Chiklis (The Shield), Peter Krause, Michael C. Hall (Six feet under), Michael Murphy (Tanner), Andrew McCarthy (Kingdom Hospital), Nick Stahl (Carnivàle).

Rösta

För tjugoandra året i rad kan Aftonbladets läsare utse vilka tv-personligheter och program som ska få årets tv-pris.

Jan-Olov Andersson