Minns du tv-programmen från i fjol?

Aftonbladet.se ger dig koll – här är de tänkbara kandidaterna till tv-priset!

1 av 3 | Foto: KNUT KOIVISTO
Gunde Svan och ”Babben” Larsson i Babben och Co i SVT.
TV

Bästa program

SVT: Allsång på Skansen, Melodifestivalen 2007, Eurovision Song Contest, Svenska Idrottsgalan 2007, Så ska det låta, På spåret, Doobidoo, Antikrundan, Videokväll hos Luuk, Livräddarna, Playa del Sol, Svensson, Svensson, Saltön, Höök, Leende guldbruna ögon, Bror och syster, Lögnens pris, Upp till kamp, Andra avenyn, Gynekologen i Askim, Sanningen om Marika, Isprinsessan, Levande föda, En spricka i kristallen, Predikanten, August, Antikrundan, Stina!, Hjärnstorm, Grotesco, Babben & co, Mia och Klara, Mötet, Carin 21:30, Jonas och Musses religion, Det känns som fredag, Förfest hos Gabriel, Närbild, Vrakletarna, Slutet på historien, Plus, Argument, Musikbyrån, Arty, Mitt i naturen, Kobra, Vetenskapsmagasinet, Svenska slag, Vädrets makter, Bästa formen, Filmkrönikan, Eftersnack

TV 3: Sjukhuset, Svenska Hjältar, Allt för byn, Grannfejden, Nyberg & Törnblom, Top Model Stockholm, Från Koja till slott, Design: Simon & Tomas, Du är vad du äter, Sveriges smartaste barn, Lyxfällan, Efterlyst, Insider, Singalong, ExtraExtra, Ensam mamma söker, West End Star, Ladies Night, Middagen, De utvalda

TV 4: Hey Baberiba, Efter tio, Victorias hjärta, Sverigedemokraterna, Let's Dance, Deal or no Deal, Idol 2007, Fredag hela veckan, Pokerfejs, Talang 2007, Tack gode Gud, Äntligen hemma, Bygglov, Grammisgalan 07, Fotbollsgalan, Bingolotto, Postkodsmiljonären, Astrid Lindgren-barnby gala, Våra eldsjälar , Polar Music Prize, Väldens humorkväll, Junior Eurovision Song Contest, Årets kock, Faddergalan, Jeopardy, Djur i fara, Bonde söker fru, Time out, Parlamentet, Situtation Magnusson, Sommarkrysset, Torgny Melins från Säffle till Stureplan, Elixir, Hitta hem, Veterinärerna, Barnsjukhuset, Monikas mat, Första, andra, tredje, Labyrint, Ett gott parti, Wallander, Rhapsody in Rock, I en annan del av Köping, Förkväll, Hjälp, Sexinspektörerna, Prinsar och Prinsessor

TV4 Plus: Vad blir det för mat, Meningen med livet, Leila bakar, Koloniområdet Iris, Antikdeckarna

Kanal 5: Hello Africa, Welcome to Sweden, Klippshowen, Mullvaden, Titta, vi reser, Vakna med The Voice, Peking Express, Poker, 100 Höjdare, Skandinavien, Boston Tea Party, EKG – Är du inte riktigt frisk?, Sverige dansar och ler, Myggan, Fråga Olle, Roomservice, Kustbevakarna - väst, Stridspiloterna, ID, Snygg naken, Ranking the stars, Outsiders, Ett herrans liv, Elitserie-extra, SM- slutspelet i hockey, Premier league, ELLE-galan

TV 6: Mitt i nyllet, Rocky & Drago, Yippi Ki Yay

Bästa humorprogram

Foto: Kanal 5.
Filip och Fredriks ”Myggan” gick i Kanal 5.

SVT: Ståupp, Centralskolan, Grotesco, Babben & co, Robins, Mia och Klara, Playa del Sol, Svensson, Svensson, Stockholm live, Hej rymden!

TV 3: Extra Extra, Sing-a-long, Ladies night

TV 4: Hey Baberiba, Fredag hela veckan, Tack gode Gud, Time out, Parlamentet, Situtation Magnusson, Ett gott parti, Hjälp

Kanal 5: Sverige dansar och ler, Myggan, Welcome to Sweden, 100 höjdare

1 av 2 | Foto: magnus wennman
Anne Lundberg var årets julvärd i SVT.

Kvinnlig tv-personlighet

SVT: Josefine Sundström, Anne Lundberg, Pernilla Månsson-Colt, Kitty Jutbring, Malin Olsson, Carin Hjulström, Karin Hübinette, Pia Jurvanen Conde, Maria Arborgh, Eva Funck, Babben Larsson, Sissela Benn, Mia Skäringer, Klara Zimmergren, Blossom Tainton Lindquist, Stina Lundberg Dabrowski, Johanna Koljonen, Jonna Ulin, Karin Magnusson, Karin Mattisson, Anna Lindman Barsk, Anja Kontor, Lotta Bouvin Sundberg, Marianne Rundström, Britt Ekland, Arja Saijonmaa.

TV 3: Reneé Nyberg, Anna Skipper, Sofia Wistam, Sussie Eriksson

TV 4: Petra Nordlund, Malou von Sivers, Lena Sundström, Tilde de Paula, Jenny Östergren, Kristin Kaspersen, Agneta Sjödin, Christine Meltzer, Linda Isacsson, Gry Forssell, Jessica Almenäs, Carina Berg, Carolina Gynning, Monika Ahlberg, Linda Hammar, Leila Lindholm, Sofia Bach, Pia Johansson, Annika Andersson, Petra Mede, Annika Lantz, Babben Larsson

Kanal 5:

Ann Söderlund

TV 6:

Tilde Fröling

1 av 2 | Foto: KARIN TÖRNBLOM
Hasse Aro, ständig programledare för TV3:s ”Efterlyst”.

Manlig tv-personlighet

SVT: K-G Bergström, Per Sinding-Larsen, Kristian Luuk, Kristofer Lundström, Daniel Sjölin, Robin Paulsson, Ernst Kirchsteiger, Bo Hagström, Peter Stormare, Magnus Härenstam, Fredrik Lindström, Sverker Olofsson, Peter Settman, Joppe Pihlgren, Niklas Ekstedt, Anders Lundin, Nic Schröder, Robin Paulsson, Lasse Kronér, Magnus Broni, Ingvar Oldsberg, Per Dahlberg, Henrik Fexeus, David Bexelius, Gabriel Forss, Fredrik Sahlin, Thomas Järvheden, Mikael Syrén, Victor Bernhardtz, Janne Josefsson, Ola Lindholm, Karl Ytterberg, Gonzales “Gonza” Del Rio, Jakob Setterberg, Joachim VogeL, Ragnar Dahlberg, Beppe Starbrink, Micke Leijnegard

TV 3: Simon Davis, Tomas Cederlund, Charlie Söderberg, Mathias Andersson, Hasse Aro, Robert Ashberg, Claes Malmberg, Måns Möller

TV 4: Peter Jihde, Peppe Eng, Lennart Ekdal, Lasse Bengtsson, Steffo Törnquist, Anders Kraft, Bengt Magnusson, Peter Magnusson, David Hellenius, Martin Timell, Anders S Nilsson, Adam Alsing, Rickard Olsson, Rickard Sjöberg, Peppe Eng, Ernst Kirchsteiger, Per Morberg, Mats Halvarsson, Tobbe Jonsson, Mikael Wiseby, Björn Gustafsson, Johan Ulvesson, Henrik Hjelt, Henrik Schyffert, Robert Gustafsson, Johan Rehborg, Henrik Dorsin, Magnus Betnér, Johan Wahlström, Pontus Silfverstolpe, Anders Welander, Kristoffer Appelqvist, Bobo Krull, Johan Glans, Felix Herngren

Kanal 5: Filip Hammar, Fredrik Wikingsson, Martin Björk, Olle Waller, Johnnie Krigström, Mattias Särnholm, André Wickström, Henrik Schyffert, Hans Fahlén, Andreas Lundstedt, Teddy Rydberg, Myggan Larsson, Pontus Gårdinger.

TV 6: Peter Siepen, Musse Hasselwall

1 av 2 | Foto: svt
SVT:s Marie Lehmann...

Bästa sportprofil

SVT: Marie Lehmann, André Pops, Niklas Wikegård, Yvette Hermundstad, Jonas Karlsson, Sladjan Osmanagic, Jacob Hård

TV 3: Claes Runheim, Glenn Hysén, Åke Unger, Henrik Strömblad, Thomas Nordahl, Johan Mjällby, Anna Brolin

TV 4: Peter Jihde, Ola Wenström, Peppe Eng, Jessica Almenäs, Suzanne Sjögren, Patrick Ekwall, Robert Perlskog

Kanal 5: Tommy Åström

Canal+: Arne Hegerfors, Anders ”Ankan” Parmström, Jens Fjellström, Nora Strandberg, Lasse Granqvist, Calle Johansson, Tommy Åström, Niklas Holmgren, Anders Fredriksson, Jonas Dahlquist, Hans ”Virus” Lindberg.

Bästa livsstilsprogram

Foto: TV3
Mathias Andersson i ”Lyxfällan”.

SVT: Skild!, Go´kväll, Sommartorpet, Sex med Victor, Antikrundan, Söderläge, Gunnels gröna, Solens mat, Packat & klart, Niklas mat, Toppform, Hundkoll, Motorist, Fråga doktorn, Saras kök

TV 3: Nyberg & Törnblom, Från koja till slott, Design: Simon & Thomas, Du är vad du äter, Lyxfällan

TV 4: Nyhetsmorgon söndag, Efter tio, Äntligen hemma, Bygglo, Monikas mat, Första, andra, tredje, Vad blir det för mat, Meningen med livet, Leila bakar, Leilas jul, Koloniområdet Iris, Antikdeckarna

Kanal 5: Roomservice, Snygg naken, Titta, vi reser

Bästa dokusåpa

Foto: anders andersson
Fredrik Karlsson letade tjej i TV4:s ”Bonde söker fru”.

SVT: Stjärnorna på slottet, Frufritt

TV 3: Sjukhuset, Allt för byn, Top model Stockholm, Ensam mamma söker, West End star

TV4: Bonde söker fru

Kanal 5: Peking Express, Mullvaden

Bästa kvinnliga skåde- spelerska i tv-program

Foto: casper hedberg
Mona Malm.

SVT: Suzanne Reuter (Svensson, Svensson), Anna Pettersson (Höök), Ruth Vega Fernandez (Upp till kamp), Fanny Risberg (Upp till kamp), Mona Malm (Gynekologen i Askim), Källa Bie (En spricka i kristallen), Jessica Zandén (En spricka i kristallen), Linda Zilliacus (August), Elisabet Carlsson (Isprinsessan + Predikanten), Ulla Skoog (Saltön), Anki Larsson (Saltön), Josephine Bornebusch (Playa del Sol), Saga Gärde (Playa del Sol), Anna Björk (Lögnens pris), Fortesa Hoti (Andra Avenyn), Gunilla Johansson (Andra Avenyn), Tanje Lorentzon (Bror och syster)

TV 4: Meliz Karlge di Grado (Labyrint), Isabelle Moreau (Labyrint), Noomi Rapace (Labyrint), Johanna Sällström (Wallander), Sissela Kyle (Hjälp, Ett gott parti), Stina Ekblad (Hjälp), Anna Blomberg (Hjälp!), Anna Petterson (Hjälp!)

Bästa manliga skådespelare i tv-program

SVT: Allan Svensson (Svensson, Svensson), Niklas Hjulström (Isprinsessan + Predikanten), Yankho Kamwendo (Leende guldbruna ögon), Fares Fares (Leende guldbruna ögon), Tomas von Brömssen (Saltön), Sverrir Gudnason (Upp till kamp), Simon J Berger (Upp till kamp), Jacob Nordenson (Gynekologen i Askim), Stig Ljunggren (Gynekologen i Askim), Jonas Karlsson (August), Mikael Tornving (Playa del Sol), Henrik Hjelt (Playa del Sol), Richard Ulfsäter (Playa del Sol), Jonas Bane (Andra Avenyn), Mohammed Said (Andra Avenyn), Fyr Thorvald (Andra Avenyn), Peter Andersson (En spricka i kristallen), Jonas Hellman Driessen (Bror och syster), Sunil Munshi (Bror och syster).

TV 4: Krister Henriksson (Wallander), Ola Rapace ( Wallander, Anna Pihl), Jonas Malmsjö (Labyrint), Per Morberg (Labyrint), Björn Bengtsson (Labyrint), Robert Jelinek (Labyrint), Ulf Brunnberg (Labyrint), Jonas Inde (Labyrint), Christer Fant (Labyrint), Robert Gustafsson (Hjälp!), Felix Herngren (Hjälp!), Johan Rehborg (Hjälp!), Johan Glans (Hjälp!), Morgan Alling (Hjälp!), Gustav Hammarsten (Hjälp!), Loa Falkman ( Ett gott parti).

Bästa nyhetsankare

SVT: Katarina Sandström, Jarl Alfredius, Lisbeth Åkerman, Anna Hedenmo.

TV 4: Bengt Magnusson, Anna Lindmarker, Petra Nordlund, Ulrika Nilsson, Elisabet Hulthén, Jesper Börjesson, Peter Lindgren.

Bästa samhällsprogram

SVT: Ordförande Persson, Rakt på med K-G Bergström, Varför demokrati? (dokumentärsatsning), Kvinnans plats (serie dokumentärfilmer), Agenda, Uppdrag granskning, Existens.

TV3: Insider, Efterlyst.

TV 4: Kalla fakta, Kvällsöppet, Victorias hjärta (dokumentär), Sverigedemokraterna (dokumentär), Nyhetsmorgon lördag.

Kanal 5: Hello Africa

Bästa barn & ungdomsprogram

SVT: Budfirman Bums jullov, En unge till, Lilla Melodifestivalen & Lilla Melodifestivalen artisterna, Bolibompa, Bobster, Julkalendern: En riktig jul, Hotell Kantarell, Wild kids, Kärleksagenterna, Hej hej sommar, Stora maskiner, Barda, Draken, Evas funkarprogram

TV 4: Jonson och Pipen, Smartskalle, Lattjo Lajban

Bästa utländska program

SVT: Brottskod försvunnen, Morden i Midsomer, Six Feet Under, Sopranos, The Wire, Life on Mars, Örnen, Föreställningar, Kommissarie Lynley, Studio 60 on the Sunset Strip, Little Britain, The Line of Beauty, Foyles war, Dr Who, Veronica Mars, Entourage, Extras, Svindlarna, Supernatural, Simma lugnt, Larry, Planet Earth, Det fria livet (franskt), Out of Practice, Parkinson, Farlig resa (Banged up abroad), Clara Sheller, The Corner, Henry Rollins Show, Blind Justice, Conviction, The Robinsons, Hunter (norsk krimi), I sinnets våld, Parkinson, Epitafios – besatt av hämnd, Försvarsadvokaterna (danskt drama), Mördare okänd, Livet som stjärna, Den elake kocken, Romerska rikets uppgång och fall, Vid kungens bord (norskt drama), Torpedo (norskt drama), Brottet (danskt kriminaldrama)

TV 3: Prison Break – personlighet Wentworth Miller, Navy CIS – personlighet Mark Harmon, Cityakuten, Top Model – personlighet Tyra Banks, Shark – personlighet James Woods, Bones, The Closer – personlighet Kyra Sedgwick, Extreme Home Makeover, Men in Trees – personlighet Anne Heche, Project Runway – personlighet Heidi Klum, Weeds – personlighet Mary-Louise Parker

TV 4: House, Medium, Lost, Heroes, Mord i sinnet, Poirot, Miss Marple, Ghost Whisperer, 24, Jordan, rättsläkare, Numbers, Robin Hood, Anna Pihl, American Idol

TV 4 plus: Mannen som talar med hundar, Law & order, Jericho, Law & order criminal intent, Nynne

TV 400: Dirt

Kanal 5: Hemma hos Jamie, Skins, Green wing, Gilmore girls, Ugly Betty, Desperate housewives, Kyle X/Y, The new adventures of old Christine, Brothers & sisters, Grey’s Anatomy, So you think you can dance, Las Vegas, CSI NY, CSI Miami, CSI, Traveler, Psych, Criminal minds, Law & order SVU, Mr Bean, Saturday Night Live, Friday Night Lights, One tree hill, Hollywood uncensored, Exposed, Cold case, What about Brian, Brainiac, Justice, Smith, Trinny och Susannah Stilakuten, How to look good naked, The OC, Invasion, Catherine Tate show, The Office

TV 6: Simpsons, 2 1/2 män – personlighet Charlie Sheen, My Name Is Earl – personlighet Jason Lee, Jamie Pressley, Miami Ink, Scrubs – personlighet Zach Braff, JT McGinley, Penn&Teller:Bullshit – personlighet Penn&Teller, Eureka, Cops, The Unit, Dexter – personlighet Michael C Hall

Canal+: Heroes, Dexter, Rome, Weeds, 30 Rock, Big Love, Entourage, House, Flight of the Conchords.