Skåne

Så är coronaläget i Skånes kommuner

Av: 

Frida Carlqvist

Provtagningspinne från ett coronatest placeras i ett provrör vid Skånes universitetssjukhus i Lund. Arkivbild.
Provtagningspinne från ett coronatest placeras i ett provrör vid Skånes universitetssjukhus i Lund. Arkivbild.

NYHETER

2 955 personer konstaterades smittade av covid-19 i Skåne förra veckan.

Detta är en ökning från föregående vecka, vecka 10, då 2 514 fall konstaterades enligt senaste siffrorna.

Här har vi samlat senaste siffrorna om smittspridningen i Skåne – kommun för kommun.

Samtidigt som antalet covidpatienter på sjukhus förra veckan låg på den lägsta nivån sedan vecka 46 ökade antalet covidsmittade något jämfört med veckan dessförinnan. Dock ligger man nu på samma nivå som vecka 8 och 9, omkring 2 900 nya fall.

I ett pressmeddelande kopplar regionens smittskyddsläkare ökningen med att fler testar sig:

”Vår bedömning är att ökningen till stor del beror på nya fall som är symtomfria nära kontakter till bekräftade fall och som nu ska testa sig enligt rekommendation. Ökningen sker i hela Skåne och är störst hos barn och ungdomar i åldern 0-19 år samt i föräldragenerationen 30-49 år”, säger smittskyddsläkare Eva Melander.

Antalet inneliggande på sjukhus ligger fortsatt på en platå och det förekommer fortsatt enbart få fall på äldreboenden.

Fall per 100 000 invånare – kommun för kommun

I snitt smittades 213 personer per 100 000 invånare i Skåne under vecka 11. Detta är en ökning från vecka 10 då motsvarande siffra låg på 180. Smittspridningen i Skåne ser olika ut i regionen och även olika vecka för vecka. I Bjuv, Lomma och Sjöbo konstaterades dock exakt lika många fall under vecka 11 som vecka 10.

Nedan finner du en karta över smittspridningen från Region Skånes hemsida. Just nu är smittspridningen sett till antal nya fall per 100 000 invånare i kommunen (ett mått som används för att kunna jämföra olika kommuner) ser värst på södra kusten och sedan i de västra inre delarna av Skåne. Allra värst är smittspridningen i Klippan (614 fall/100 000 invånare) och Örkelljunga (516/100 000). Minst är smittspridningen i Bromölla (54/100 000) och Simrishamn (67/100 000).

Under kartan finner du även en tabell med fall/100 000 per kommun som hör till kartan. Längre ner finner du en annan tabell som visar antalet nya fall.

Karta över smittspridningen sett till fall/100 000 invånare i Skånes kommuner. Mörkare blå nyans = större andel fall.
KommunFall/inv v. 8Fall/inv v. 9Fall/inv v. 10Fall/100 000 inv v 11
Bjuv229159242242
Bromölla133866254
Burlöv201233227264
Båstad291324116136
Eslöv202219240307
Helsingborg190198160209
Hässleholm351248192105
Höganäs184165180191
Hörby5195178140
Höör11883112273
Klippan377276236614
Kristianstad226158167212
Kävlinge193187215240
Landskrona133136155336
Lomma313289156164
Lund113125106132
Malmö185176166159
Osby113287128242
Perstorp334227280120
Simrishamn1241923167
Sjöbo128206118118
Skurup137218211249
Staffanstorp12713992146
Svalöv210168287266
Svedala225277260304
Tomelilla17519736124
Trelleborg381364326322
Vellinge257368284349
Ystad255342209371
Åstorp373261186249
Ängelholm261307284258
Örkelljunga229344315516
Östra Göinge1267379126

Så många fall har konstaterats – kommun för kommun

Nedan finner du en tabell med antalet fall per vecka, med de senaste uppgifterna fram till och med i söndags, vecka 11 2021. I raderna ser du antalet nya fall per kommun under vecka 8, 9, 10 och 11 år 2021. I kolumnen längst åt höger ser du totala antalet sedan pandemins utbrott räknat från vecka 10 förra året, 2020.

KommunVecka 8Vecka 9Vecka 10Vecka 11Totalt sedan vecka 10, 2020
Bjuv362538381513
Bromölla171187576
Burlöv404644511974
Båstad455017211044
Eslöv6975821052518
Helsingborg28529524031315342
Hässleholm183129100553889
Höganäs504549522142
Hörby8152822952
Höör20141946957
Klippan6749421091444
Kristianstad1951371441837407
Kävlinge636069772566
Landskrona6262721564501
Lomma797241411831
Lund1441591351677879
Malmö65161558655433250
Osby15381732854
Perstorp2517219571
Simrishamn2437613960
Sjöbo254023231113
Skurup223534401361
Staffanstorp343624382020
Svalöv312441381049
Svedala536359692085
Tomelilla2427517791
Trelleborg1781671501484145
Vellinge961361071293119
Ystad79106661152301
Åstorp604230401501
Ängelholm1121321231113821
Örkelljunga24353354627
Östra Göinge19111219916
SUMMA2835280524652892117019

ANNONS

Storsäljare

Malmö

Köp en deal, spara upp till 90%

51% RABATT

790 SEK

Klippning inklusive färgning

Hos Dark & Bright

60% RABATT

519 SEK

Ansiktsbehandlingar hos L.A. Beauty Empire

Välj anti age eller facial boost, 60 minuter

50% RABATT

1750 SEK

Rekond hos Stationens Bilvård

Utvändig tvätt med avfettning, fälgtvätt och schamponering sam...

76% RABATT

1450 SEK

Onlinekurs i Microneedling

Inga förkunskaper krävs

53% RABATT

1895 SEK

Onlinekurs i klassisk ansiktsbehandling

All kunskap för att sätta igång på egen hand

75% RABATT

249 SEK

Komplett tandundersökning

Hos Crown Clinic

50% RABATT

495 SEK

Lyxigt massagepaket, 90 min

60 min meridian detox-massage och 30 min fotvård

66% RABATT

1295 SEK

Onlineutbildning i browlift

Lär dig göra tjockare, fylligare och snyggare bryn

50% RABATT

299 SEK

Bilhandtvätt hos Iduns biltvätt

Avfettning, handtvätt, schamponering, rengöring av dörrkarmar,...

84% RABATT

216 SEK

Språkkurs online: Franska, spanska, italienska, engelska ...

3, 6 eller 12 månader

Publisert:

LÄS VIDARE

Senaste nytt om coronaläget i Malmö och Skåne

ÄMNEN I ARTIKELN

Skåne

Coronaviruset

Malmö