Coronapandemin

Coronasmittan ökade mest på Gotland vecka 30

Av: 

Joachim Kerpner

NYHETER

Region Gotland hade högst ökning av covidsmittade under vecka 30 av alla regioner.

På en vecka ökade antalet fall med 280 procent.

– Det är klart att det är allvarligt, säger regionrådet Eva Nypelius.

Totalt ökade smittan i Sverige från 2659 smittade vecka 29 till 3451 smittade vecka 30, som slutade den 1 augusti. Det innebar en ökning på 30 procent.

Statsepidemiolog Anders Tegnell varnade i fredags för att aviserade restriktionslättnader i höst kan utebli om uppgången fortsätter:

– Går vi in i hösten med höga smittspridningsnivåer blir det svårt att minska på restriktionerna. Och då blir det en jobbig och tråkig höst igen, sade han då till Svenska Dagbladet.

På regional nivå var smittökningen i vissa fall mycket högre än på riksinvå, visar Aftonbladets granskning. Värst drabbat var Gotland. Där ökade antalet från 25 smittade under vecka 29 till 95 smittade veckan efter.

Eva Nypelius, regionråd inom Region Gotland.

Region Gotlands regionråd Eva Nypelius (C) säger:

– Det är klart att det är allvarligt. Framför allt i åldersgrupperna 18-29 år är det stora ökningar. Men vi ser också att vi är fler på Gotland under den här perioden. Vecka 29 och 30 var vi som allra flest besökare här, mer än dubbelt så många som vår befolkning är.

– Efter att restriktionerna lättades när det gäller antal besökare i butik den 15 juli ser man också ett annat beteende. Det allvarligt, för alla har ett eget ansvar. Man ska hålla avstånd, följa de rekommendationer som finns.

Var det fel att rekommendationerna lättades den 15 juli?

– Jag kan inte bedöma det, det var utifrån det läge som man såg då. Samtidigt har vi väldigt få avlidna och få som får sjukhusvård. Så vaccinet har gjort verkan.

Under vecka 31 till i fredags var det 110 nya fall. Hur ser du på att smittan fortsätter att öka?

– Det är problematiskt att man inte riktigt följer de restriktioner som finns om att hålla avstånd och minska trängsel. Våra näringsidkare är duktiga på det, men det personliga ansvaret brister till stor del.

Är du orolig inför hösten?

– Det är klart att man funderar över vart det tar vägen. Samtidigt är jag glad över att vi har så hög vaccinationsvilja på Gotland. Det är ändå ett skydd mot att bli svårt sjuk, säger Eva Nypelius.

Coronasmittan ökade i alla regioner under vecka 30, utom i Västerbotten, Kronoberg och Blekinge, där den gick ner.

ANNONS EXTERN LÄNK

Tror du att du haft Covid-19? Beställ antikroppstest enkelt här.

Werlabs

RegionProcentuell förändring v 29-30Fall v 30Procent smittade v 30
Gotland280950,158
Jämtland Härjedalen275450,034
Sörmland206980,033
Västmanland188750,027
Dalarna177360,013
Norrbotten1301010,04
Östergötland1271160,025
Västernorrland85500,02
Örebro63670,022
Halland361610,048
Gävleborg25500,017
Uppsala23860,022
Stockholm2112450,052
Jönköping18580,016
Skåne154650,033
Västra Götaland124970,029
Kalmar7470,019
Värmland1730,026
Västerbotten-9430,016
Kronoberg-39340,017
Blekinge-4090,006
Källa: Folkhälsomyndigheten
Publisert:

LÄS VIDARE

Britton: 90 procent måste vaccinera sig för flockimmunitet

ÄMNEN I ARTIKELN

Coronapandemin

Gotland

Svenska Dagbladet

Turism