Jenny, 30, är spårlöst borta

Mamman: "Vi drar i alla halmstrån och hoppas"

Jenny Persson, 30, lämnade hemmet i Malmö den 1 augusti.

Utan pass. Utan mobil. Utan pengar.

Sedan dess är hon spårlöst försvunnen.

  – Vi saknar henne så mycket och vill veta vad som har hänt, säger mamma Anita Persson.

FÖRSVUNNEN Jenny Persson har varit försvunnen sedan den 1 augusti.
FÖRSVUNNEN Jenny Persson har varit försvunnen sedan den 1 augusti.

Polisen i Malmö rubricerar Jenny Perssons försvinnande som ett människorov.

Men vad som egentligen hänt henne vet man inte.

Hennes försvinnande är i nuläget ett mysterium.

"Letat spår"

Sista gången någon såg den 30-åriga kvinnan var runt klockan nio på morgonen, måndagen den 1 augusti. Hon lämnade då sin och pojkvännens gemensamma lägenhet på Nobelvägen i centrala Malmö.

Jenny hade varken med sig telefon, pass eller plånbok när hon gick.

Dagen efter anmäldes hon försvunnen.

Polisen har sedan dess letat efter henne – utan resultat.

Man har bland annat talat med hennes vänner, familj och pojkvän.

– Och vi har varit i lägenheten och letat om det finns spår som tyder på att hon har försvunnit frivilligt, men i nuläget finns ingenting som tyder på vare sig det ena eller det andra, säger Björn Olsson, kriminalinspektör och spaningsledare i ärendet.

– Vi vet inte vad som hänt. Hon kan ha utsatts för ett brott, men är det så finns det ingen skälig misstänkt.

"Känner förtvivlan"

Jenny Perssons familj och vänner har startat en Facebook-tråd där de efterlyser henne och ber om ledtrådar. För dem är ovissheten knäckande.

– Vi känner förtvivlan. Man drar i alla halmstrån. Vi saknar henne så mycket och vill veta vad som har hänt, säger mamma Anita Persson.

Många svenskar anmäls varje år försvunna hos polisen.

– 99 procent återkommer inom väldigt kort tid. Av den bråkdel som inte gör det är det många som frivilligt inte vill ha kontakt med sina anhöriga. Sedan har vi den sista kategorin som blir utsatta för brott. Det är gudskelov inte många, men det händer tyvärr, säger Björn Olsson.

Publisert: