Asteroid passerar närmare än någonsin

Av: Sara Lodin

Publicerad:
Uppdaterad:

NYHETER

50 meter bred och 130 000 ton tung – det är ingen liten sten som passerar jorden om en vecka.

– Det speciella med den här asteroiden är att den kommer väldigt nära, säger Alexis Brandeker, vid Stockholms universitet.

Så nära att du kan se den.

Som Aftonbladet tidigare rapporterat kommer den stora asteroiden att flyga förbi på ungefär 27 000 kilometers avstånd – närmare än någon asteroid gjort sedan Nasa började föra register i början på 90-talet.

Enligt Nasa har asteroider och meteoriter som kommit närmare än så kolliderat med jorden, men den här gången ska det inte vara någon fara, uppger Sky news.

Asteroider i den här storleken kallas "city killers" eftersom de skulle kunna förinta en större stad.

En lysande prick

Alexis Brandeker, professor i astronomi vid Stockholms universitet, säger att man kommer kunna se asteroiden passera 15 februari.

– Som närmast kommer den att vara på kvällen runt halv tio-tio. Man kan se den under Karlavagnen.

Asteroiden kommer synas som en lysande prick eller som en svag, liten stjärna.

– Om man tittar noga kan man se hur den rör sig, men man behöver ha en kikare, säger Alexis Brandeker.

Senare i år kommer man dessutom kunna uppleva två kometer på himlavalvet. Om ungefär en månad dyker den första upp och följs av en i december, berättar Alexis Brandeker.

– Den till vintern kommer man att kunna se med blotta ögat eftersom den är så ljusstark. Det kan bli riktigt häftigt, säger han.

Publicerad: