Amerikanskt krigsfartyg till Stockholm
TT
Publicerad 2022-05-17
Det amerikanska landstigningsfartyget USS Kearsarge är på väg till Stockholm, rapporterar DN. Dock är det oklart var det 257 meter långa fartyget kommer att få plats.
Som jämförelse kan nämnas att passagerarfärjan Viking Cinderella är 191 meter lång.
– Vi får se om hon kommer in i frihamnen, hon är så stor att hon kanske får ligga utanför, säger marinens kommunikationschef Rebecca Landberg till DN.
Den amerikanska flottan skrev på Twitter i söndags att fartyget seglar in i Östersjön för att säkerställa säkerhet och stabilitet i regionen tillsammans med allierade och samarbetspartners.
I början av juni ska hon delta i Natoövningen Baltops, där även Sverige deltar. Övningen pågår mellan den 5 och 16 juni i mellersta och södra Östersjön samt på strandnära landövningsområden i Sverige, Tyskland, Polen och de baltiska staterna.
Ett flertal utländska fartyg är redan nu i Östersjön och deltar i en Natoövning i Estland.