Tsunamivarning i Japan – efter kraftigt skalv
Publicerad 2025-12-08
En tsunamivarning har utfärdats i Japan – efter ett kraftigt jordskalv.
Nu uppmanar myndigheterna befolkningen att evakuera.
”Evakuera till högsta möjliga plats”, skriver geologiska institutet på sociala medier.
Japanska myndigheter har utfärdat en tsunamivarning längs öns östkust efter ett kraftigt jordskalv med magnituden 7.2.
Skalvet ska ha inträffat till havs, med epicentrum 50 km under havsytan, utanför regionen Aomori i landets norra delar.
Samtidigt säger USA:s geologiska institut att jordskalvet kan ha varit så kraftigt som magnituden 7.6, enligt Sky News.
Tsunamivarningen gäller nordöstra Honsho och östra Hokkaido och myndigheterna uppger att vågor på upp till tre meter väntas på vissa håll.
”Evakuera till högsta möjliga plats, omedelbart”, skriver Japans geologiska institut i en varning på sociala medier.
Strax efter midnatt, lokal tid, rapporterar lokala myndigheter flera tsunamivågor har observerats vid östkusten. Geologiska institutets första rapporter är att den högsta vågen varit 0.5 meter och slog till vid staden Urakawa.
I samband med att vågorna drog in över land har upp mot 4 000 hushåll drabbats av strömavbrott i området kring Aomori, rapporterar lokala medier.
Experten: ”Väldigt besvärligt”
Björn Lund är lektor i seismologi vid Uppsala universitet. Aftonbladet pratar med honom samtidigt som de första vågorna kommer in mot den japanska kusten.
– De första bedömningarna är att vågorna är högst en halvmeter höga. Det är fortfarande väldigt besvärligt, men inte lika illa som det först såg ut. Hela områden vid kusten blir översvämmade och har du hus precis vid kusten kan de bli förstörda, säger han.
Lund säger att anledningen till de skarpa varningarna är att om vågorna skulle bli upp till tre meter höga, som befarat, så skulle det bli ”oerhört farligt”.
– Är man i närheten av stranden när en sådan våg kommer in blir man direkt medsvept. Då finns det ingen chans att klara sig, säger jordskalvsforskaren.
Japans premiärminister Sanae Takaichi skriver på X att befolkningen fortsatt ska vara på sin vakt, trots att de första vågorna var mindre än förväntat.
”Även efter att den första tsunamin når land kan den andra och tredje vågen bli större och nå området. Var därför mycket uppmärksamma på tsunamivarningar och lämna inte säker mark förrän varningen har hävts”, skriver hon.
Totalt har över 100 000 personer i 42 städer omfattats av evakueringsvarningar i samband med jordskalvet, enligt lokala medier.
Vid 03.30 lokal tid nedgraderade myndigheterna tsunamivarningen i landet till att i stället omfatta särskilda råd kring försiktighet, rapporterar AFP. Nu håller myndigheterna på att utvärdera vilka skador som blivit av vågornas framfart.