Aftonbladet Direkt
Snabba nyheter från Aftonbladet
Vår rapportering i tre aktuella ämnen just nu:
Elsäkerhetsverket avråder från att använda solcellspaneler som installeras med stickpropp i vanligt eluttag. Detta då det finns risk för både för brand och för elchock, rapporterar TT.
Varningen kommer efter att intresset för solenergi ökat hos boende i lägenheter i Europa.
I Sverige finns ett solcellspaket för anslutning med stickpropp, men detta underkändes förra året av Elsäkerhetsverket och belades med försäljningsförbud.
- Fanny WestlingDELAAnna Dahlberg blir Kristerssons statssekreterare
PM Nilsson rekryterades som Ulf Kristerssons statssekreterare efter valet - men fick snart avgå i följderna av ålfiskeskandalen.
Nu har Kristersson hittat en ny statssekreterare - Anna Dahlberg. Det rapporterar Expressen.
Hon lämnar jobbet som Expressens politiska redaktör.
– – Det går inte att tacka nej när statsministern erbjuder ett av statens finaste jobb. Jag kommer att få sitta med i rummet när Sveriges samtidshistoria skrivs. Det är en unik möjlighet, säger hon till tidningen.
- Anna SjögrenDELAPutins vän satte in miljoner – bankmän dömsPutins vän satte in miljoner – bankmän döms TT in International Putins vän satte in miljoner – bankmän döms Published: 11:35 Used in: Putins vän satte in miljoner – bankmän döms Vladimir Putin skakar hand med Sergej Roldugin i Kreml 2016. Foto: Ivan Sekretarev AP/TT
Fyra bankmän som låtit en nära vän till Rysslands president sätta in ”enorma summor” i schweiziska banker har dömts till sju månaders villkorlig dom, rapporterar TT.
Transaktionerna gjordes av den ryske cellisten Sergej Roldugin. Enligt domstolen har bankmännen brustit i att iaktta ”skälig försiktighet” gällande dem.
Roldugin ska ha fört vidare 50 miljoner dollar, motsvarande 520 miljoner svenska kronor, mellan 2014 och 2016.
Roguldin är gudfar till Vladimir Putins äldsta dotter och omskrivs ofta som ”Putins plånbok”.
- Johanna SundbeckDELASJ släpper sommarbiljetter – problem att boka vissa avgångar
Från och med torsdagen går det att boka tågbiljetter med SJ för sommarmånaderna juni till augusti, meddelar SJ.
Men vissa avgångar går ännu inte att boka efter påskstrulet, skriver SJ i ett pressmeddelande.
– De sena beskeden från Trafikverket gör att vi ligger ungefär en månad sent med det här biljettsläppet jämfört med normalt, säger SJ:s presschef Tobbe Lundell, i ett pressmeddelande.
- Johanna SundbeckDELAKollision mellan personbil och fotgängare i Växjö – två förda till sjukhus
En bil har kolliderat med fotgängare i Växjö, rapporterar polisen.
Två personer, fotgängare, har förts till sjukhus med ambulans.
– Vi har precis kommit ut på plats och ska samla in mer information om händelsen, säger Evelina Olsson, presstalesperson på polisen.
Skadeläget är oklart.
- Ebba ThorneusDELAKD-ledamot kritisk mot Jomshof: Tar grymt illa vid mig
Den kristdemokratiska riksdagsledamoten Magnus Jacobsson har uttryckt stark kritik mot en tweet från Richard Jomshofs där han skriver att ”gängkriminaliteten och den organiserade brottsligheten till stor del är ett importerat problem”.
Vidare konstaterar Jomshof att ”svenskarna är på väg att bli en minoritet” och att det ”pågår. en islamisering”.
Jacobsson skriver som svar på tweeten att han har ”mängder med vänner som är invandrare” och poängterar även att hans egen familj har olika ursprung.
”Tar därför grymt illa vid mig när jag ser hur SD skuldbelägger alla invandrare!”, skriver Jacobsson.
- Frida WestergårdDELATidigarelägger starten av Ringhals 4Ringhals 4. Foto: Annika Örnborg/Ringhals
Ringhals 4 har varit ur drift sedan slutet av augusti 2022.
Efter flera förseningar så tidigarelägger nu kärnkraftverket återstarten av reaktor fyra med ett dygn, rapporterar TT.
– Planen nu är att vi startar fredag eftermiddag i stället för lördag, säger presschefen Anna Collin.
Det kommer att ta ungefär 80 timmar innan anläggningen är i full drift, skriver TT.
- Fanny WestlingDELAAnderssons krav på Kristersson: Läxa upp Sjöstedt
Sverigedemokraternas Oscar Sjöstedt vill inte se mer utbyggnad av vindkraft - och helst skulle han redan byggda vindkraft skulle tas bort.
– Det saboterar för djur och människor. Folk får psykiska problem för de får nattsömnen förstörd av ljudet. Det saboterar naturen, säger han i en intervju med Svenska dagbladet.
Nu svarar Magdalena Andersson (S), också i Svenska dagbladet. Hon säger att att hon utgår från att Ulf Kristersson korrigerar Sjöstedt - och kräver att hon tar avstånd från Sjöstedts uttalande - bland annat att han sagt att vindkraften är dyr.
– Det är fel! Det är allvarligt när en företrädare för riksdagens näst största parti sprider desinformation och jag utgår från att Ulf Kristersson korrigerar honom så att han blir tillrättavisad, säger hon.
Läs mer här.
- Vilma StockvallDELAJordskalv utanför Sundsvall
Vid 07.02 under torsdagsmorgonen ägde ett jordskalv med magnitud 2,2 rum norr om Kvissleby, rapporterar P4 Västernorrland.
Rapporter har kommit in från Sundsvall och Matfors om skakningar.
Svenska nationella seismiska nätet uppger att skavlet skedde på 25 kilometers djup.
- Anna SjögrenDELADrottning Silvia ställer in besök på grund av sjukdom
Kungen är på besök i Luleå i samband med sitt firande av 50 år på tronen.
Även drottningen skulle närvara på besöket men har ställt in det på grund av sjukdom, skriver NSD.
– Drottning Silvia har en lätt förkylning, vi tog beslutet tidigt på morgonen att hon skulle stanna hemma. Det är inget allvarligt, säger säger Margareta Thorgren, presschef på Hovet,
- Anna SjögrenDELAHovrätten friar man för skjutning där barn skadades
I juli 2021 skottskadades två barn på lekplats i Flemingsberg i en skjutning. En man i 25-årsåldern åtalades för att ha avlossat skotten men friades i tingsrätten - det då man inte kunde utesluta att en annan gärningsman.
Hovrätten går på tingsrättens linje och friar mannen.
Man anser att mycket tyder på att det var mannen som sköt, men att även en femte misstänkt kan ha avlossat skotten som skadade barnen. Denne har inte kunnat höras då personen lämnat Sverige efter händelsen.
"Hovrätten har därför kommit fram till att det inte går att slå fast vem av dessa två män som är ansvarig", skriver rätten i sin dom.
Det var i samband med en konflikt mellan två falanger i Flemingsbersgnätverket som barnen, sex och sju år gamla, hamnade i skottelden och skadades i benen.
Läs mer om händelsen här.
- Johanna SundbeckDELASverige ska göra ny folkräkningFoto: Jonas Ekströmer/TT
Finansminister Elisabeth Svantesson (M) och SD:s partiledare Jimmie Åkesson höll en gemensam pressträff på torsdagen. Nyheter från Tidöavtalet presenterades – en ny nationell folkräkning ska genomföras.
– Sverige har en mångårig tradition i folkbokföring, till följd av en ansvarslös migrationspolitik har vi i hög grad tappat kontrollen över hur många som bor i vårt land, säger Jimmie Åkesson inledningsvis.
Redan i budgeten avsattes 75 miljoner för att genomföra en nationell folkräkning, säger Elisabeth Svantesson.
– En viktig del är bosättningskontroller, säger hon.
Skatteverket får nu ett nytt uppdrag.
Myndigheten ska ta fram en bättre lägesbild av vilka som är folkbokförda i Sverige i dag och vilka som borde vara folkbokförda, enligt Svantesson.
I september ska Skatteverket återkomma med förslag på fler verktyg som kan behövas.
Ett steg är riktade kontroller.
– En folkräkning innebär inte att dörrar ska knackas. Det behövs många olika verktyg. Sammantaget är det här en viktig del på att få ordning på vilka som bor i Sverige, säger hon.
Andra myndigheter kommer få skyldighet att underrätta Skatteverket ”när man stöter på människor som inte ska vara i Sverige”.
– Syftet upprätta en folkbokföring. Ingen vet hur många som befinner sig här illegalt, säger Jimmie Åkesson.
- Anna SjögrenDELAPendeltågsstation utrymd efter larm
Pendeltågsstationen Odenplan City fick utrymmas under morgonen efter ett larm om rökutveckling.
Pendeltågstrafiken stoppades och räddningstjänst och polis larmades till platsen.
Enligt räddningstjänsten rör det sig om ett automatlarm som lösts ut av misstag.
– Det var ett automatlarm som utlösts av damm på spåret. Larmsystemet har misstolkat det som rök, säger Adam Alm, ledningsoperatör på räddningstjänsten.
Stoppet hävdes 10.18 och trafiken är igång igen.
Fråga oss
Ställ dina frågor till redaktionen här!
Att Coop nu sänker priset på frukt&grönt till enbart medlemmar är märkligt! Har roat mig nu och jämfört de sänkta priserna mot den andra affären vi har här,och fortfarande är Coop dyrare trots sin sk.sänkning.Så gott folk! - Jämför och handla varorna där det är billigast,den korg jag plockade ihop så tjänar jag 289:- och då på en veckohandling.
MayaHej Maya! Yes, bra tips till alla som har nära till flera butiker!
Anna SjögrenJag tror det som händer nu i ekonomin också är bra för att lära gemene man att man måste leva med marginaler och tänka efter före.
PeterHej Peter! Det är såklart bra att tänka på i de fall människor har en möjlighet att påverka sina marginaler.
Anna SjögrenAtt konsumtionen av frukt minskar måste väl vara bra för folkhälsan pga det höga sockerinnehåll ca 10%och näringsfattigdom per viktenhet.
LENNART FACIUSHej Lennart! Frukt har väl lite annat innehåll än socker? Sen beror det såklart vad man äter istället för frukt.
Anna SjögrenRapporterar ni inte live från Tove fallet idag?
???Hej! Jo, det gör vi! Här hittar du vår liverapport.
Frida WestergårdSjälvklart kommer svenskarnas hälsa försämras när vi är i kristider! Har själv inte köpt varken frukt eller grönsaker sen i september -22.Äter nästan bara pasta med ketchup och havregryn alla dagar i veckan för att försöka bo kvar.Aldrig gym mer,ingen tandläkare eller läkare utan blir det akut så ringer jag ambulans.Är nog många som lever som mig?
SusannaHej Susanna! Vad tufft för dig, skickar omtanke och hoppas att du kan få någon hjälp i den situation du befinner dig i.
Anna Sjögren
Tipsa oss
Vet du mer? Har du ett nyhetstips?
- Ring 08-411 11 11
- Skicka sms 71000
- E-posta tipsa@aftonbladet.se
- Har du extra känslig information? Använd SecureDrop
Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.
Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.
Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.
Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.
När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.
När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.
När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!
Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.
Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
Bra att tänka på
- En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
- En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
- Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.