Aftonbladet Direkt
Snabba nyheter från Aftonbladet
Vår rapportering i tre aktuella ämnen just nu:
En buss med 22 passagerare har halkat av vägbanan på E22 i Hörby kommun.
Fyra personer är allvarligt skadade och sju personer har lindriga skador, enligt polisen.
Räddningsinsatsen pågår och räddningstjänsten är på plats med flera enheter.
”Det är väldigt halt på platsen”, skriver räddningstjänsten på Twitter.
E22 har tillfälligt stängts av i norrgående riktning.
- Amanda HällstenDELAPersoner med yxa försökte stjäla koppar – flydde på cykel
Sent på torsdagskvällen larmades polis till Gustavsbergs allé på Värmdö där två väktare jagade två personer på cykel.
De misstänkta personerna hade försökt stjäla koppar och utrustat sig med både yxa och kniv, något som väktarna tagit ifrån dem.
Väktarna tappade till slut de misstänkta ur sikte och inte heller polisen kunde hitta dem.
Yxan och kniven har dock tagits i beslag.
- Amanda HällstenDELAUppgifter: M-ledarens tal stoppasDouglas Thor. Foto: Moderata ungdomsförbundet
Moderaternas partiledning stoppar MUF-ledaren Douglas Thor från att hålla ett planerat tal i dag under partiets Sverigemöte. Det uppger källor för Ekot och Expressen.
– Thor är borttagen från programmet, säger en källa med insyn, till tidningen.
Anledningen ska vara att Thor försökt köpa röster för att få bort en lokal ordförande för Muf i Jämtland – något som TV4 tidigare avslöjat.
Avslöjandet har också lett till avgångskrav, samtidigt som Thor också backas upp från flera håll inom ungdomspartiet.
- Amanda HällstenDELAMaskerad person försökte skjuta man – vapnet klickade
Polisen har larmats om ett mordförsök på en man i 20-årsåldern i Lillekärr i Göteborg.
Enligt målsägaren ska en okänd man ha kommit fram till honom, tagit upp en pistol, riktat den mot hans huvud och sedan tryckt på avtryckaren.
Vapnet ska då ha klickat och gärningsmannen, som var maskerad i en svart balaklava, sprang från platsen.
Polisen har sökt i området men inte hittat gärningsmannen än.
Mordförsöket skedde vid 23.40 på torsdagskvällen.
- Nelly KronstrandDELASBAB: I vinter sänks styrräntan
I en färsk prognos i Boräntenytt spår SBAB en ny ränteprognos med först en höjning och sedan en sänkning.
– Vi tror nämligen att det ganska snart kommer att visa sig att den underliggande inflationen och inte minst livsmedelspriserna kommer att falla tillbaka, säger chefsekonomen Robert Boije till TT.
I april förväntar sig SBAB att Riksbanken höjer styrräntan till 3,50 procent. För att sedan i november sänka den igen till 3,25 procent.
- Nelly KronstrandDELAStort utbrott av blödarfebern
Fem av åtta som insjuknat i blödarfebern marburg har dött. Nu står Tanzania inför sitt första utbrott någonsin av den smittsamma sjukdomen, rapporterar TT.
Utöver de åtta bekräftade fallen i den nordvästliga regionen Kagera övervakas nu 161 personer, som enligt Världshälsoorganisationen via smittspårning identifierats som i riskzonen för insjuknande.
De första sjukdomsfallen i Tanzania rapporterades i förra veckan. Symtomen beskrivs som hög feber, kraftiga kräkningar, blödningar och njursvikt.
- Hans ÖstermanDELAKvinna försvunnen – söks av polis
En 81-årig kvinna är försvunnen från sitt hem i Siljansnäs i Leksands kommun.
Hon söks under natten mot fredagen av polispatruller.
Kvinnan är cirka 165 centimeter lång och har smal kroppsbyggnad. Hon har vitt, lite längre hår. Troligen går hon i stövlar och eventuellt bär hon en tygkasse, uppger polisen.
- Hans ÖstermanDELAMordförsök på ung kvinnaFoto: Johan Nilsson/TT
En kvinna i 25-årsåldern knivskars i centrala Malmö vid 01.40-tiden under natten mot fredagen.
En förundersökning om försök till mord har inletts.
- Hans ÖstermanDELAPolisen sökte försvunnen man
Polisen sökte under natten med bland annat drönare och hundpatruller efter en försvunnen man i 75-årsåldern i Örebro.
Han hittades vid liv klockan 03.25, men var i behov av sjukhusvård.
Texten uppdaterad 03.58
- Hans ÖstermanDELAEfterlyst krypto-man gripen
Den sydkoreanske kryptoentreprenören Do Kwon, 31, har gripits i Montenegro.
Han är efterlyst av bland annat sydkoreanska myndigheter och misstänks även för brott i USA enligt åtta åtalspunkter, varav bedrägeri är en.
Det är oklart om Do Kwon greps på begäran av USA, men amerikanska åklagare uppger att man kommer att begära honom utlämnad.
Do Kwon grundade Terraform Labs och misstänks ligga bakom ett mångmiljardbedrägeri som chockade kryptomarknaderna förra året när två kryptovalutor kollapsade.
(TT, Aftonbladet)
- Emil ForsbergDELAEkot: Muf-toppen stoppas från att hålla tal
Moderaternas ungdomsförbundsordförande Douglas Thor stoppas från att tala under partiets Sverigedagar i Karlstad, uppger källor för Ekot.
Uppgifterna om att Douglas Thor ska ha försökt påverka valet av Muf-ordförande i Jämtland genom att erbjuda sig att betala nya medlemmar, uppges ligga bakom beslutet.
Till Ekot säger Thor att han ångrar hur han uttryckte sig i chatten, men att han inte betalat för några nya medlemmar. Han har inga planer på att lämna ordförandeposten.
- Emil ForsbergDELANya Chat GPT-funktioner – stor förändringHar fått nya funktioner. Foto: Richard Drew/AP
OpenAI, företaget bakom AI-verktyget Chat GPT introducerar nu "plugins", rapporterar The Verge.
Något som innebär att Chat GPT får en egen webbläsare och att användare nu både kan söka på nätet och interagera med webbplatser.
En stor förändring, enligt The Verge, då AI-verktyget tidigare bara har haft tillgång till inlärningsdata som hämtats från 2021 och tidigare.
Användare kan dock behöva ha visst tålamod. Enligt OpenAI ska funktionerna först göras tillgängliga för en mindre grupp innan det successivt görs tillgängligt för allmänheten.
- Paula WesterbergDELAKristersson: Orbán kommer inte sinka Natoprocessen
Under EU-toppmötet i Bryssel på torsdagen pratade statsminister Ulf Kristersson med Ungerns president Victor Orbán om Sveriges Natoprocess.
– Han beskrev för mig att de inte tänker försinka något lands Natoanslutning. Och nu var Finland helt färdiga för ratificering och då fattade de det finska beslutet. Och de har inga andra ambitioner än att göra samma sak med Sverige. De tänker inte försinka den svenska Natoratificeringen, sa Kristersson på en presskonferens efter mötets slut.
– Jag tror att i grund och botten är det Turkiets ratificeringsbeslut som Sverige nu väntar på, fortsatte han.
Fråga oss
Ställ dina frågor till redaktionen här!
Hej.. undrar hur det gått för flickan på 16 år som försvann..kidnappad.. är hon hittad? Har inte läst nåt mer om henne än att de letat o vill ha hjälp att hitta henne.. ev på väg till Danmark..
MayaHej! Flickan är hittad nu!
Amanda HällstenDet verkar vara stora störningar på Swish!
Något ni vet mer om?
Lars ElverstigHej! Det verkar som att Swish tillfälligt låg nere ett tag tidigare i dag. Problemen ska i alla fall vara lösta nu.
Amanda HällstenTurkiet kommer ratificera Finlands ansökan. Menar de godkänna eller rösta om/ta upp?? Är ratificera ett annat ord för godkänna?
TonnieHej! Precis, i det här sammanhanget innebär ”ratificera” att Turkiet kommer godkänna ansökan (enligt landets president).
Amanda HällstenHej Amanda,
Vad blev det till lunch idag?
MAGNUSTjena Magnus, för min del blev det hemlagad korvstroganoff. Absolut en matlådefavorit.
Amanda HällstenAngående gårdagens artikel om den mannen som hittades vid Tranängssjön i Borås så är det felstavning på namnet på sjön
PelleHej! Enligt polisen var det Tränningstorpasjön som kroppen hittades vid.
Amanda Hällsten
Tipsa oss
Vet du mer? Har du ett nyhetstips?
- Ring 08-411 11 11
- Skicka sms 71000
- E-posta tipsa@aftonbladet.se
- Har du extra känslig information? Använd SecureDrop
Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.
Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.
Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.
Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.
När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.
När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.
När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!
Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.
Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
Bra att tänka på
- En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
- En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
- Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.