Aftonbladet Direkt
Snabba nyheter från Aftonbladet
Vår rapportering i tre aktuella ämnen just nu:
Moderaterna och Sverigedemokraterna i region Stockholm vill se en avgift på 500 kronor för tolkhjälp i sjukvården, skriver Svenska Dagbladet.
Britt-Mari Canhasi, sjukvårdspolitisk talesperson för SD i region Stockholm, menar att tolkavgiften är ett bra incitament för att lära sig prata svenska.
– Det finns ett smörgåsbord av möjligheter att lära sig svenska gratis under flera år. Då har man också ett ansvar att göra det om man har uppehållstillstånd eller är svensk medborgare, säger hon till tidningen.
Canhasi hänvisar till ökade tolkkostnader för varje år. Samtidigt visar statistiken att kostnaderna inte har ökat sedan 2018.
Och förslaget möter kritik bland vårdpersonal.
– Det är helt avgörande att kunna prata med en patient om symtom och sjukdomshistorien. Därför är det så viktigt att de som har svårt med svenska språket har en tolk. För att undvika missförstånd, säger läkaren Agmall Sarwari som SvD har pratat med.
Ett av förslagen i Tidöavtalet, som har väckt uppmärksamhet, handlar om att begränsa rätten till tolkhjälp.
- Annica ÖgrenDELABerlin säger nej till att bli klimatneutral till 2030Ja-sidans anhängare när de första prognoserna presenterades under söndagskvällen. Foto: Christophe Gateau/AP
I en folkomröstning i Tysklands huvudstad Berlin röstade folket i dag nej till att försöka bli klimatneutral till 2030, skriver TT.
Ja-sidan lyckades inte nå antalet röster som krävdes för att förslaget skulle gå igenom.
Sammanlagt röstade drygt 442 000 för förslaget, vilket var 51 procent av de röstande. Men antalet röster nådde inte upp till den minimigräns som satts på förhand – 25 procent av alla röstberättigade i staden, vilket motsvarar cirka 608 000.
Stadens mål är att bli klimatneutral till år 2045, vilket också är ett nationellt mål för Tyskland som helhet. Kritikerna har dock menat att det inte räcker för att nå upp till målen i Parisavtalet om högst 1,5 graders uppvärmning, och vill höja takten.
- Emil ForsbergDELADemonstrationer utanför Netanyahus hus
Demonstranter har forcerat avspärrningarna vid Israels premiärminister Benjamin Netanyahus hus, rapporterar Reuters.
Tusentals israeler har gett sig ut på gatorna efter att premiärministern sparkat försvarsministern Yoav Gallant för att han kritiserat en kontroversiell lag, som gör att parlamentet ska kunna granska beslut i högsta domstolen.
En stor folkmassa har också samlats på Tel Avivs motorväg där en stor eld tänts mitt på vägen.
Samtidigt dundrar oppositionen i Israel mot premiärministern.
– Netanyahu har passerat en röd linje i kväll, säger oppositionen enligt Reuters.
- Emil ForsbergDELAStort oljeläckage i EnglandWytch Farm är det största oljefältet på land i Västeuropa. Foto: Matt Cardy/Getty
Ett stort oljeläckage har inträffat vid ett oljefält i Purbecks i England, rapporterar Sky News.
Olja har flutit ut i vattnet och en stor insats pågår efter att myndigheterna utlyst en särskild händelse.
Oljefältet är ett av de största på land i Europa.
- Annica ÖgrenDELAUppgifter: Danmark inte i militärt toppskick enligt NatoNatochefen Jens Stoltenberg med Danmarks statsminister Mette Frederiksen. Foto: Martin Sylvest/AP
Enligt ett internt Nato-pm som danska Tv2 har tagit del av, framgår att Danmark ligger efter när det gäller Natos krav på ekonomisk och militär förmåga.
Enligt dokumentet bedömer Nato att Danmark ”inte är särskilt välanpassat” till Natos försvarsplanering. Det utmanar Danmarks ställning som en ”kärnallierad” i Nato, står det i dokumentet, rapporterar Tv2.
Bilden stämmer inte överens med Danmarks självbild, Anders Puck Nielsen, militäranalytiker vid danska Försvarshögskolan.
– Det finns helt klart en bristande överensstämmelse mellan Danmarks föreställning om att vi är en av dockorna i Nato, och sedan Natos syn på Danmark att vi släpar med fötterna och är en av de nationer som försöker fly undan så billigt som möjligt.
Pm:et ska ha skrivits efter den senaste Nato-utvärderingen av Danmark i juli 2022.
- Emil ForsbergDELANetanyahu sparkar försvarsministernYoav Gallant tvingas bort. Foto: Maya Alleruzzo/AP
Israels premiärministern Benjamin Netanyahu sparkar försvarsministern Yoav Gallant, rapporterar Reuters.
Beskedet kommer efter att försvarsministern kritiserat en kontroversiell lag, som gör att parlamentet ska kunna granska beslut i högsta domstolen.
- Annica ÖgrenDELAPersonbil och A-traktor har krockat – två till sjukhus
Två personer har förts med ambulans till sjukhus efter att en personbil och en A-traktor krockat på riksväg 22 utanför Ronneby.
– Det är en påkörning bakifrån. Totalt drabbades tre personer, två av dem har förts till sjukhus, säger ledningscentralen för Räddningstjänsten Södra Blekinge.
Skadeläget är oklart.
Olyckan har orsakat stopp på vägen som ska saneras under kvällen, rapporterar SVT Blekinge.
Strax efter 18-tiden har ett körfält öppnat upp.
Polis befinner sig fortsatt på platsen i väntan på att bägge fordonen ska bärgas från platsen.
Olyckan skedde i riktning mot Tingsryd, mellan Kallinge och Möllenäs.
- Emil ForsbergDELATågtrafiken stoppades söder om Stockholm
Tågtrafiken mellan Flemingsberg och Södertälje syd stoppades under söndagen
Ett datatekniskt fel låg bakom problemen, som startade vid 16.30, enligt SJ.
En timme senare var trafiken i gång igen.
- Amanda HällstenDELARyssland: Ukrainsk drönare har träffat rysk by
Ryssland hävdar att en ukrainsk TU-141-drönare har orsakat en explosion i den ryska byn Kireyevsk.
Det rapporterar Reuters med hänvisning till den ryska statligt styrda nyhetsbyrån Tass.
En person har förts till sjukhus, enligt Tass. Två till tre andra personer uppges ha drabbats av splitterskador.
Byn Kireyevsk ligger i Tula-regionen, cirka 220 kilometer söder om Moskva.
- Amanda HällstenDELACoop svarar på pris-kritikenCoops Marie Nygren. Foto: Pontus Lundahl/TT
LO:s ordförande Susanna Gideonsson har tidigare kritiserat Coop med anledning av de höga matpriserna.
Nu svarar Coop.
– Att bara gå och jämföra på hyllkanten blir felaktigt. Vi har rent mjöl i påsen och vi skor oss inte, säger matjättens vd Marie Nygren, till TT.
Gideonsson anser att Coops modell med att vara medlemsägd borde fungera bra i dessa tuffa tider.
Nygren menar att en ren prisjämförelse inte speglar läget på ett korrekt sätt.
– Jag håller ju med om att vår modell fungerar: Att vara medlemsägd, och vår grund är att ha bra varor till bra pris. Men jag är besviken på att hon uttalar sig utan att ha fakta i frågan, säger Nygren.
- Annica ÖgrenDELATio döda i havet utanför TunisienBåt med migranter i Medelhavet utanför Libyens kust 2015. Foto: Kustbevakningen
Tio personer har hittats döda i havet utanför Tunisiens kust nära Sfax, som blivit en utgångspunkt för människor som försöker fly från fattigdom och konflikter i Afrika och Mellanöstern i hopp om ett bättre liv i Europa, rapporterar Sky News.
Tidigare i dag kom rapporter om 19 döda i samma område när en båt sjönk, vilket alltså innebär att den totala dödssiffran nu är uppe i 29.
Enligt lokala myndigheter har antalet båtar med migranter som försöker ta sig till Italien ökat den senaste tiden.
Tunisiens kustbevakningen har de senaste fyra dagarna stoppat cirka 80 båtar med totalt över 3 000 personer, varav majoriteten ska komma från afrikanska länder söder om Sahara, enligt BBC, med hänvisning till Reuters.
- Amanda HällstenDELAMan i 20-årsåldern försvunnen
En man i 20-årsåldern har anmälts som försvunnen.
Mannen försvann från sitt hem på Hisingen i Göteborg vid 19.30-tiden på lördagen.
Han ska då ha varit klädd i en svart dunjacka, svarta mjukisbyxor och sneakers.
Polisen uppmanar allmänheten att höra av sig med tips och iakttagelser som kan vara intressanta.
- Emil ForsbergDELANato efter Putins kärnvapenbesked: Vi är bereddaNato-högkvarteret i Bryssel. Foto: Olivier Matthys
– Nato är beredda och följer situationen noga. Vi har inte sett några förändringar i Rysslands inställning till användningen av kärnvapen som skulle få oss att anpassa vår egen.
Så säger en icke namngiven talesperson till Reuters dagen efter den ryske presidenten meddelat att han placerar kärnvapen i Belarus.
Den utlösande faktorn är enligt Putin Storbritanniens beslut att skicka pansarbrytande ammunition till Ukraina, som innehåller utarmat uran. Något som går att likställa med Natos kärnvapenutvidgning i Europa, enligt Putin
Uttalandet avfärdas som "fullständigt missvisande", enligt Natos talesperson.
Ukrainas ber om ett blixtinkallat möte i FN efter Putins besked.
Fråga oss
Ställ dina frågor till redaktionen här!
Med enheter menas ändå fordon OCH besättning. Annars hade man sagt fordon, vilket skulle vara värdelöst att leverera till en olycksplats utan besättning.
ZORAN PUCARTack för förtydligandet! Jag ändrar också i svaret nedan. Det var det jag menade, men var lite otydlig. :)
Amanda HällstenNär man skriver: räddningstjänsten har skickat 8 enheter, vad menar man då? Är det personer eller fordon?
Varför skriver man inte vad det är
Henrik LindvallHej! Med enheter menas antal fordon, där personal också ingår.
Amanda Hällstenhar aftonbladet missat att frölunda krossade färjestad i går ?????????
Bengt AnderssonDet har vi absolut inte missat! Här kan du läsa allt om matchen!
Joel HolmgrenVarför skrivs det inte om det nya fungus viruset? det går viralt på tik tok och alla hemsidor från USA?
anonymHej! Vi har skrivit om det här, om det är det du menar!
Amanda HällstenSåg att det var 2 koppartjuvar i Värmdö, är det något speciellt märke de är ute efter, har varnat min gamla mamma som sparar på koppar att gömma både koppar och fat pch inte öppma för någon hon inte känner
BengtHej Bengt! Vi funderade också till en början över vad det kunde vara för typ av koppar som tjuvarna försökt stjäla – men det var metallen koppar, och inte koppar som man dricker ur, som tjuvarna siktat in sig på i det här fallet.
Amanda Hällsten
Tipsa oss
Vet du mer? Har du ett nyhetstips?
- Ring 08-411 11 11
- Skicka sms 71000
- E-posta tipsa@aftonbladet.se
- Har du extra känslig information? Använd SecureDrop
Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.
Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.
Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.
Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.
När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.
När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.
När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!
Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.
Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
Bra att tänka på
- En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
- En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
- Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.