Aftonbladet Direkt
Snabba nyheter från Aftonbladet
Vår rapportering i tre aktuella ämnen just nu:
Nätverken: Unik databas om Stockholms gängkriminella
Utrikesminister Ann Linde (S), kommenterar nu läckan på Nord Stream 1 och 2.
– Så fort vi fick kännedom om det sammankallade vi krishanteringen på regeringskansliet och andra myndigheter.
Hon säger att hon har kontakt med sin danska ministerkollega och att man eventuellt ska ha ett möte under kvällen.
På frågan om vad som har hänt svarar hon:
– Jag vill inte spekulera i det. Man måste vara helt säker på vad som har hänt och hur det påverkar vår säkerhet.
Vad ska mötet ikväll handla om?
– Mötet kommer att handla om hur mycket vi vet.
- Niklas GustafssonDELASju döda i Syrien efter att lastbilskonvoj bombades
Stridsflygplan anföll en lastbilskonvoj i östra Syrien och sju personer ska ha dödats i attacken, rapporterar TT.
Enligt Syriska människorättsobservatoriet (SOHR) ska lastbilarna ha transporterat iranska vapen över gränsen från Irak. Flygplanen har inte kunnat identifierats, men konvojen ska ha tillhört grupper som stöds av Iran.
- Johanna SundbeckDELAPojke gripen i Alvik efter åldringsbrott
En pojke i 15-årsåldern har gripits i Alvik på söndagskvällen, misstänkt för åldringsbrott.
Polisen hittade bankkort, körkort och kontanter som tillhörde en kvinna i 90-årsåldern när pojken kontrollerades, rapporterar polisen.
Det är inte klarlagt hur pojken kommit över kvinnans kort.
En anmälan om bedrägeri, hemfridsbrott och egenmäktigt förfarande har upprättats.
- Niklas GustafssonDELALänsstyrelsen ger tillstånd för havsbaserad vindkraftspark
Länsstyrelsen i Halland har nu gett tillstånd för att bygga den havsbaserade vindkraftparken Galatea-Galene.
Parken är uppdelad i två delar och Försvarsmakten har även godkänt den norra delen. Den är planerad att ligga i den svensk ekonomiska zonen, cirka 25 kilometer utanför Varberg.
– Med en skyndsam tillståndsprocess kan vi vara i produktion innan 2030, meddelar Frederik de Jong, chef för förnybar energi på Ingka Investments i ett pressmeddelande.
Nu är det upp till regeringen att ta beslut i frågan
- Ebba ThorneusDELAStopp för flera hemtjänstföretag
Av 71 bolag som under förra året sökte tillstånd för att starta hemtjänstverksamhet fick 41 nej av Ivo, uppger Ekot.
Det vanligaste skälet var brist på utbildning och erfarenhet, men bolagen stoppades också på grund av bolagsföreträdare som inte skött sina skatteinbetalningar.
Ivo stoppar även nya tillstånd för hemtjänst på grund av att de upptäckt fusk.
– Ja, där ser vi ju att det finns aktörer där vi till exempel har koppling till kriminella nätverk. Och att man kanske då frontar med andra personer på papper som företrädare, säger tillförordnade enhetschefen Monika Berglund till Ekot.
- Niklas GustafssonDELAFinlands statsminister reser till SverigeSanna Marin. Foto: Olivier Matthys
På torsdag tar Ulf Kristersson emot Finlands statsminister Sanna Marin. Det blir statsminister Kristerssons första besök från en regeringschef.
Fokuset för mötet är det säkerhetspolitiska läget och EU-ordförandeskapet.
– Det allra första bilaterala utlandsbesöket jag gjorde som statsminister gick till Finland. Nu är det första besöket av en regeringschef till Sverige under EU-ordförandeskapet från just Finland. Våra båda länder har en lång historia av samarbete och gemenskap. Inte minst numera inom EU. Dessutom går vi hand i hand in i Nato, meddelar statsminister Ulf Kristersson i ett pressmeddelande.
- Niklas GustafssonDELASkandiabankens kunder larmar om problem
Flera kunder hos Skandiabanken upplever just nu problem med deras tjänster. Läsare har hört av sig till Aftonbladet och berättat att de både haft problem med att logga in på hemsidan, swisha och betala med kort.
På företagets sociala medier har även kunder skrivit att de haft problem med att logga in från utlandet.
Skandiabankens pressansvarige Jonatan Ohlin har dock inte fått några uppgifter om störningar.
– Vi har inga kunder som har hört av sig kring några problem i nuläget.
- Johanna SundbeckDELAStor ökning av bedrägerier mot äldre
Äldre och personer med funktionsnedsättning drabbas i allt större utsträckning av bedrägerier genom bland annat social manipulation, det visar färska siffror från polisens nationella bedrägericentrum, rapporterar Ekot.
De senaste tre åren har man sett en ökning med över 80 procent – förra året anmäldes 36 000 bedrägeribrott mot grupperna.
Det handlar i vissa fall om telefonsamtal där personer utger sig för att vara någon de inte är för att lura till sig uppgifter.
Ofta ligger kriminella nätverk bakom försöken, enligt polisen.
- Johanna SundbeckDELAStoltenberg ber Sydkorea öka stödet till Ukraina
Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg konstaterar att Ukraina har ett “akut behov av mer ammunition” och ber nu Sydkorea att öka sitt militära stöd till landet, skriver TT.
Stoltenberg ber Sydkorea att omvärdera sin policy om att inte exportera vapen till länder som befinner sig i en konflikt.
– Om vi tror på frihet, demokrati och inte vill att envåldshärskare ska vinna behöver de vapen, sade Jens Stoltenberg när han höll tal på Chey institutet i Seoul.
- Hans ÖstermanDELAZelenskyj: Ryssland måste stoppas från OS
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj fortsätter kämpa för att Ryssland inte ska få delta vid OS i Paris 2024. IOK öppnade i förra veckan för att ryska och belarusiska idrottare skulle kunna delta under neutral flagg.
I sitt dagliga tal på söndagen sa Zelenskyj att ett ryskt deltagande skulle visa att ”terrorism kan vara acceptabelt”.
Han sa också att han skrivit brev till Frankrikes president Emmanuel Macron där han åter lyft frågan med honom.
Ukraina har hotat att bojkotta OS om ryska och belarusiska idrottare släpps in.
(TT, Aftonbladet)
- Hans ÖstermanDELATonårstjej uppsatt på rysk terrorlista
Olesja Krivtsova, 19, har en anti-Putin-tatuering på ena fotleden och en fotboja runt den andra. Hon är satt i husarrest hemma i Severodvinsk i Archangelsk-regionen efter att ha publicerat kritik mot kriget på Instagram och bland annat ha publicerat en bild på den brinnande Krim-bron i höstas.
Nu har ryska myndigheter fällt henne för brott mot den nya lagarna om vad som får sägas om ryska armén, rapporterar CNN. Flickan har också satts upp på samma lista som IS och al-Qaida eftersom hon anses uppmuntra till terrorism, enligt tv-kanalen.
- Hans ÖstermanDELAJohnson: ”Putin hotade mig med missil”
Just före den ryska invasionen hade Storbritanniens dåvarande premiärminister Boris Johnson ett långt telefonsamtal med Rysslands president Vladimir Putin.
Enligt Johnson var Putin vänlig och avslappnad – även när uttryckte också ett direkt hot.
– Han hotade mig vid ett tillfälle och sa: ”Boris, jag vill inte göra dig illa, men med en missil skulle det bara ta en minut”, säger Johnson till BBC.
- Emil ForsbergDELABostadshus i Charkiv träffat av robot
En robot har träffat ett bostadshus i Charkiv, rapporterar Reuters.
Bilder från platsen visar hur byggnaden står i brand.
Det finns inga uppgifter kring om någon kommit till skada.
Fråga oss
Ställ dina frågor till redaktionen här!
Om jag inte vill öppna konto i Swedbank får jag pengarna ändå?
Nathalie ThorMan behöver inte öppna ett konto hos Swedbank, bara anmäla sitt bankkonto (oavsett vilken bank du har), för att få elstödet.
Om du inte vill anmäla ditt konto, och inte får allmän pension från Pensionsmyndigheten, kommer du få en utbetalningsavi hemskickad.
Amanda HällstenStämmer det? Noterat att ett konto hos pensionsmyndigheten är ok?
ClaesDet stämmer, om man har ett konto hos Pensionsmyndigheterna betalas elstödet ut i samband med pensionen.
”Du som får allmän pension från Pensionsmyndigheten behöver inte göra något, du får pengarna till ditt konto som du brukar få pensionen”, skriver Swedbank på sin hemsida.
Amanda HällstenJaha så jag ska registrera mej i Swedbanks kontoregister för elsstöd, men hur gör jag det då?
Lillemor GunnarssonHej! Du anmäler ditt konto via denna sida.
Här finns också en guide som beskriver hur man gör det.
Amanda HällstenAmanda Hällsten skrev att Handelsbanken fungerar nu men det gör det inte
UrsulaHej! Det fungerade tillfälligt, men som du skriver så verkar bankens tjänster ligga nere igen. Vi söker Handelsbankens presstjänst och hoppas kunna uppdatera er snart om hur det går.
Amanda HällstenMåste man ha ett konto hos Swedbank för att få eldrödes utbetalt?
BernieNej, men du måste registrera ditt konto, avsett vilken bank du har, i Swedbanks kontoregister om du vill ha elstödspengarna så snart som möjligt.
Alexander Bönke
Tipsa oss
Vet du mer? Har du ett nyhetstips?
- Ring 08-411 11 11
- Skicka sms 71000
- E-posta tipsa@aftonbladet.se
- Har du extra känslig information? Använd SecureDrop
Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.
Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.
Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.
Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.
När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.
När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.
När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!
Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.
Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
Bra att tänka på
- En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
- En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
- Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.